Հավաստի տեղեկություններ կան Լաչինի միջանցքը միակողմանիորեն բացելու, այսինքն՝ ԼՂ-ից ելք թույլ տալու վերաբերյալ. Փաշինյան
Հայաստանը ադրբեջանական կողմին խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ նոր առաջարկներ է փոխանցել։ Այս մասին Կառավարության օգոստոսի 24-ի նիստի մեկնարկին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Անդրադառանալով Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը՝ Փաշինյանը նշեց, որ ՀՀ կառավարության, մասնավոր հատվածի, Ֆրանսիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի համար նախատեսված մոտ 400 տոննա հումանիտար բեռը դեռ Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ է։ Միևմնույն ժամանակ, հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում է լարված մնալ։
«Իրադրության միակ փոփոխությունն այն է, որ Կարմիր խաչի և Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի միջոցով բուժման կարիք ունեցող և այլ քաղաքացիների որոշակի շարժ է սկսվել Լաչինի միջանցքով։ Միևնույն ժամանակ, մեզ հավաստի տեղեկություններ են հասել, թե ծրագրեր են մշակվում Լաչինի միջանցքը միակողմանիորեն բացելու, այսինքն՝ ԼՂ-ից ելք թույլ տալու, մուտք թույլ չտալու ուղղությամբ»,- հայտնեց նա։
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ այս պահին էլ Հայաստանում են գտնվում ԼՂ բազմաթիվ բնակիչներ, որոնք չեն կարողանում վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղ։
«Նրանցից շուրջ 5000-ը նախորդ տարվա դեկտեմբերից ի վեր Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակ լինելու հետևանքով, ևս շուրջ 30 000-ը՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետի չկատարման հետևանքով»,- նշեց նա՝ հիշեցնելով, որ հայտարարության 7-րդ կետն ազդարարում է, որ ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են ԼՂ և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հսկողության ներքո։
«Այս դրույթի չկատարումն ու մնացած փաստերը շարունակաբար վկայում են, որ Ադրբեջանի հիմնական նպատակը ԼՂ հայության էթնիկ զտման ճանապարհով ԼՂ-ից հայությանը հեռացնելն է՝ լինի սովամահության, սովահարության, ռազմական օպերացիայի, թե այլ միջոցներով։
Մեր ունեցած տեղեկությունները վկայում են, որ Բաքուն տարբեր միջոցներով շարունակաբար տորպեդահարում է Ստեփանակերտի հետ երկխոսությունը՝ փորձելով դրա պատասխանատվությունը դնել ԼՂ-ի վրա։ ՀՀ դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը՝ ԼՂ հայության իրավունքներին ու անվտանգությանն առնչվող հարցերը պետք է հասցեագրվեն Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում։
Այս համատեքստում էական է նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետի կատարումը, որը, ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել, նախատեսում է փախստականների և ներքին տեղահանվածների վերադարձ ոչ միայն ԼՂ տարածք, այլև հարակից շրջաններ։ Սա նշանակում է ոչ միայն Հադրութի, Մարտակերտի, Մարտունու մի շարք գյուղերի, այլև՝ Գետաշենի, Մարտունաշենի, Շահումյանի և մյուս շրջանների հայերը արժանանապատվորեն և անվտանգ իրենց տները վերադառնալու հնարավորություն պիտի ունենան»,- եզրափակեց վարչապետը։

До нас дошла достоверная информация о том, что разрабатываются планы разрешить выезд из Нагорного Карабаха, но запретить въезд: премьер-министр
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр коснулся незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также происходящих в последние дни процессов.
Премьер-министр, в частности, отметил:
“Незаконное блокирование Азербайджаном Лачинского коридора продолжается, и предназначенный для Нагорного Карабаха около 400 тонн гуманитарный груз, предоставленный правительством Республики Армения, частным сектором и Францией, продолжает ожидать на въезде в Лачинский коридор. Вместе с тем гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе остается напряженной. Единственное изменение ситуации заключается в том, что через Красный Крест и миротворческий контингент РФ в Нагорном Карабахе началось определенное движение нуждающихся в лечении граждан и других лиц через Лачинский коридор.
В то же время до нас дошла достоверная информация о том, что разрабатываются планы по открытию Лачинского коридора в одностороннем порядке, то есть разрешению выезда из Нагорного Карабаха и запрету на въезд. Хочу напомнить, что на данный момент в Республике Армения находится множество жителей Нагорного Карабаха, которые не могут вернуться в Нагорный Карабах. Около 5 тысяч из них [находятся в Республике Армения] в связи с незаконным блокированием Лачинского коридора с декабря прошлого года, а еще 30 тысяч - в связи с невыполнением 7-го пункта Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Напомню, что в 7-м пункте Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года говорится: “Внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного Комиссара ООН по делам беженцев”.
Невыполнение этого положения и другие факты свидетельствуют о том, что главная цель Азербайджана – изгнать нагорно-карабахских армян из Нагорного Карабаха путем этнической чистки, будь то посредством голода, военных действий или иных способов. Имеющаяся у нас информация свидетельствует о том, что Баку различными способами постоянно торпедирует диалог со Степанакертом, пытаясь переложить ответственность за это на Нагорный Карабах.
Позиция Республики Армения остается прежней: вопросы, связанные с правами и безопасностью армян Нагорного Карабаха, должны решаться посредством диалога Баку-Степанакерт в рамках международного механизма. В этом контексте реализация 7-го пункта Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, который, хочу обратить ваше внимание, предусматривает возвращение беженцев и вынужденных переселенцев не только на территорию Нагорного Карабаха, но и в прилегающие районы. Это значит, что не только армяне Гадрута, ряда сел Мартакерта, ряда сел Мартуни, но и Геташена, Мартунашена, Шаумяна и других районов должны иметь возможность достойно и безопасно вернуться в свои дома.
В то же время хочу подчеркнуть приверженность Республики Армения повестке мира. Должен сообщить, что мы передали азербайджанской стороне наши новые предложения по мирному договору между Арменией и Азербайджаном".