Ֆրանսիացի քաղաքական գործիչները կուղեկցեն Արցախի համար նախատեսված մարդասիրական բեռը
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, Ստրասբուրգի քաղաքապետ Ժաննա Բարսեղյանը, Ֆրանսիայի Օ դը Ֆրանս շրջանի ղեկավար Խավիեր Բերտրանը, սենատոր Բրունո Ռետայլոն, Ռեգիոնալ խորհրդի փոխնախագահ Պատրիկ Քարամը և Մարսելի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Միշել Ռուբիրոլան օգոստոսի 30-ին կուղեկցեն Լաչինի միջանցք ուղեւորվող մարդասիրական բեռներով ավտոշարասյունը, որը կմեկնի Երեւանի Ֆրանսիայի հրապարակից եւ այնտեղ կհասնի կեսօրին: Այս մասին հայտնում է «Նուվել դ’Աղմենի» պարբերականը՝ հղում անելով Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդների ազգային խորհրդին (CCAF)։ Ըստ հրապարակման՝ Ֆրանսիայի տեղական իշխանությունների մարդասիրական այս նախաձեռնությունը Փարիզի քաղաքապետինն է, որին խնդրանքով դիմել էր CCAF–ը։
CCAF-ը միաժամանակ խնդրել է Ֆրանսիայի իշխանություններին դիվանագիտական միջոցներ կիրառել, «որպեսզի առաջին անհրաժեշտության ապրանքներով բեռնված 10 բեռնատարներն անցնեն Ադրբեջանի կողմից ապօրինի տեղադրված անցակետը և հասնեն իրենց նշանակետին»,- ասված է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ։
Ֆրանսիայի տարբեր շրջանների հավաքած 20 տոննա մարդասիրական օգնության առաջին բեռնատարները Լաչինի միջանցք էին հասել օգոստոսի 17-ին եւ միացել Հայաստանի Կոռնիձոր գյուղի մոտ միջանցքի բացմանը սպասող՝ Հայաստանի կառավարության ուղարկած բեռնատարներին։
Հիշեցնենք, որ Լաչինի միջանցքը Ադրբեջանը փակել էր 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից՝ թույլ տալով միայն Կարմիր խաչի միջոցով մարդկանց ու բեռների տեղափոխումը, իսկ այս տարվա հունիսի 15-ից խոչընդոտում է նաեւ Կարմիր խաչի մարդասիրական գործունեությանը։

Французские политические деятели сопроводят предназначенный для Арцаха гуманитарный груз
Мэр Парижа Анн Идальго, мэр Страсбурга Жанна Барсегян, руководитель региона О-де-Франс Хавьер Бертран, сенатор Бруно Ретайло, заместитель председателя Регионального совета Патрик Карам и первый заместитель мэра Марселя Мишель Рубирола 30 августа сопроводят колонну грузовых автомобилей с гуманитарным грузом, которые 30 августа выедут в направлении Лачинского коридора и прибудут на место в полдень. Об этом сообщает издание “Нувель д’Армени” со ссылкой на Национальный совет координационных советов армянских организаций Франции (CCAF). Согласно изданию, с такой гуманитарной инициативой по просьбе CCAF выступила мэр Парижа.
В то же время CCAF обратился к властям Франции с просьбой применить дипломатические меры для того, чтобы 10 грузовых автомобилей с товарами первой необходимости проехали через незаконно установленный Азербайджаном контрольно-пропускной пункт и доехали до места назначения”,- говорится в сообщении организации.
Первые грузовики с собранной различными районами Франции 20-ю тоннами гуманитарной помощи прибыли в Лачинский коридор 17 августа, где присоединились к ожидавшей открытия Лачинского коридора у армянского села Корнидзор колонне грузовиков, отправленных правительством Армении.
Напомним, что Лачинский коридор был перекрыт Азербайджаном 12 декабря 2022 года. Передвижение по нему людей и грузов разрешалось только посредством Международного Комитета Красного Креста. Однако с 15 июня азербайджанская сторона препятствует даже гуманитарной деятельности МККК.