Արցախից 6 բուժառու է տեղափոխվել Հայաստան
Այսօր՝ օգոստոսի 28-ին, Արցախի առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 6 բուժառու, ուղեկցողների հետ, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում է ԱՀ Առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 3 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 37 երեխա, 4-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 87 հիվանդ, 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում»,-նշված է հաղորդագրությունում։

Шесть пациентов перевезены из Арцаха в Армению
Сегодня, 28 августа, шесть пациентов ЗАО “Республиканский медицинский центр” Министерства здравоохранения Республики Арцах при посредничестве и в сопровождении Международного Комитета Красного Креста были перевезены в специализированные медцентры Армении для получения неотложной медицинской помощи. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Арцаха.
“В течение дня предусматривается доставить в Арцах на автомобилях МККК трех пациентов с сопровождающими, которые в свое время в рамках госзаказа были направлены на лечение в Армению.
В настоящее время в медобъединении “Аревик” стационарное лечение получают 37 детей, четыре ребенка находятся в неонатальном и реанимационном отделении.
В ЗАО “Республиканский медицинский центр” лечение получают 87 больных. Шесть пациентов находятся в реанимационном отделении, трое из них в крайне тяжелом состоянии”,- говорится в сообщении.