2024 թ. «Ավրորայի» հերոսների անունները կհայտարարվեն «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնության միջոցառմանը
Սեպտեմբերի 18-ին Նյու Յորք քաղաքում կայանալիք «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնության (Clinton Global Initiative) միջոցառման ընթացքում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը կհայտարարի «Ավրորայի» հերոսների՝ 2024 թ. «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի հավակնորդների անունները: Այս մասին հայտնում է «Ավրորա» նախաձեռնության մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնությունը համախմբում է հանրային, մասնավոր եւ բարեգործական ոլորտների առաջնորդների՝ քայլեր ձեռնարկելու եւ դիմագրավելու ամենահրատապ գլոբալ մարտահրավերները:
«Ավրորա» մարդասիրական մրցանակը շնորհում է 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար պարգեւ՝ ճանաչման արժանացնելով եւ աջակցելով աշխարհի անհայտ հերոսներին, որոնք վտանգում են սեփական կյանքը՝ օգնելու նրանց, ովքեր տուժել են մարդասիրական ճգնաժամերի եւ մարդու իրավունքների խախտումների հետեւանքով: Շարունակելով նվիրատվության շղթան՝ դափնեկիրը մրցանակի միջոցներն ուղղում է նրանց, ովքեր օգնում են առավել խոցելի խմբերին: «Ավրորան» հիմնադրվել է 2015 թվականին եւ այս ութ տարում զգալի ազդեցություն է ունեցել խիստ կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց կյանքի վրա: Այն աջակցել է ավելի քան 400 նախագծի 56 երկրում՝ մինչ օրս օգնելով ավելի քան 2.7 միլիոն մարդու:
««Ավրորա» մրցանակը նորարարական մոդել է, որը դիմակայում է մարդասիրական ճգնաժամերին՝ աջակցելով ու առաջ մղելով անհայտ հերոսների ջանքերը եւ խթանելով նվիրատվության համաշխարհային շարժում»,- նշել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործադիր տնօրեն Արմինե Աֆեյանը։
«Մենք մեծապես կարեւորում ենք համագործակցությունը «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնության հետ, քանի որ այն եւս նպատակ ունի ստեղծելու տեղում գործունեություն իրականացնող մարդկանց համայնք, որը ձեռնարկում է քայլեր՝ դիմագրավելու ամենահրատապ մարտահրավերները»,- ասել է նա:
«Մեզ համար պատիվ է, որ «Ավրորայի» հերոսների անունները հայտնի կդառնան «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնության 2023 թ. միջոցառմանը»,- ասել է «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնության գլխավոր գործադիր տնօրեն Գրեգ Միլնը:
««Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն առաջինն ստեղծեց նվիրատվության այնպիսի մոդել, որը ճանաչման է արժանացնում եւ խթանում մարդասիրության ոլորտի առաջատարներին, որոնք գործում են տեղում՝ օգնության ձեռք մեկնելով մարդկանց: Մենք անհամբեր սպասում ենք այդ հերոսների ոգեշնչող պատմություններին, որոնց կծանոթանանք հաջորդ ամիս»,- նշել է նա:
«Հիմնադրվելով 2005 թվականին ԱՄՆ 42-րդ նախագահ Բիլ Քլինթոնի կողմից՝ «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնությունն ստեղծել է համայնք, որի անդամները ձեռնարկում են քայլեր՝ շոշափելիորեն փոխելու մարդկանց կյանքն ամբողջ աշխարհում: Այս համայնքը ներառում է կառավարական, բիզնես եւ քաղհասարակական կազմակերպություններ, արդեն ճանաչում ունեցող եւ նոր առաջնորդների, ակտիվիստների, իրավապաշտպանների եւ ամենահրատապ խնդիրների դեպքում առաջնագծում գործող համայնքային աշխատողների: «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնությունն աշխատում է գործընկերների հետ՝ մշակելու «Հանձնառություններն ի գործ» (Commitments to Action) ռազմավարություն, որն առաջարկում է նոր, հստակ եւ չափելի լուծումներ: 2005 թվականից ի վեր «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնության միջոցով գործարկվել է ավելի քան 3.900 «հանձնառություն»:
Անցած ամիս Քլինթոնները նշեցին, որ այս տարվա միջոցառման նպատակն է քննարկել, թե ինչպես շարունակել առաջ շարժվել՝ անկախ դժվարություններից, եւ կառուցել ավելի կայուն ապագա բոլորի համար:
2024 թ. «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի առաջադրումների փուլն ավարտվել է 2023 թ. մայիսի 1-ին: Ընդհանուր առմամբ, ստացվել է ավելի քան 700 հայտ 75 երկրից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից, Քենիայից, Հայաստանից, Նիգերիայից, Գերմանիայից, Պակիստանից, Կանադայից, Հնդկաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Չեխիայից, Վրաստանից եւ Իրանից:

Герои «Авроры» – 2024 года будут названы в сентябре на мероприятии Глобальной инициативы Клинтона в Нью-Йорке
Гуманитарная премия в размере 1 млн долларов поддерживает нуждающихся восьмой год подряд и уже помогла более 2,7 млн человек
29 августа 2023 г. – Нью-Йорк, штат Нью-Йорк – Гуманитарная инициатива «Аврора», занимающаяся решением гуманитарных проблем по всему миру, объявит имена героев (финалистов), вошедших в шорт-лист претендентов на получение премии «Аврора» – 2024, на мероприятии Глобальной инициативы Клинтона (CGI) 18 сентября 2023 г. в Нью-Йорке. CGI объединяет лидеров государственного, частного и филантропического секторов для принятия мер по решению наиболее острых глобальных проблем.
Премия «Аврора» – это гуманитарная награда в размере 1 млн долларов, которая воздает должное достойным признания героям, рискующим собой ради помощи пострадавшим от гуманитарных кризисов и нарушений прав человека. Лауреат премии «Аврора» продолжает эстафету добра, распределяя денежную награду между теми, кто помогает наиболее уязвимым слоям населения. «Аврора» была основана в 2015 году и за восемь лет оказала огромное влияние на жизнь нуждающихся, поддержав более 400 проектов в 56 странах и предоставив помощь более чем 2,7 млн человек.
«Премия «Аврора» – это инновационная модель решения гуманитарных кризисов путем поддержки и повышения значимости работы достойных признания проводников перемен и активизации глобального благотворительного движения, – отметила Армин Афеян, исполнительный директор Гуманитарной инициативы «Аврора». – Глобальная инициатива Клинтона – идеальный партнер для «Авроры», точно так же ориентированный на создание сообщества практиков, которые предпринимают активные действия для решения наиболее острых мировых проблем».
«Для нас большая честь представить героев «Авроры» на CGI 2023, – сказал Грег Милн, генеральный директор Глобальной инициативы Клинтона. – Гуманитарная инициатива «Аврора» создала принципиально новую модель в области благотворительности и общественного признания, чтобы способствовать работе ведущих гуманитарных деятелей, которые каждый день помогают людям на местах. Мы с нетерпением ждем возможности познакомиться с героями «Авроры» в следующем месяце и услышать их вдохновляющие истории».
CGI была создана президентом Клинтоном в 2005 году и уже сформировала сообщество практиков, предпринимающих активные действия, чтобы ощутимо изменить жизнь людей во всем мире. В сообщество CGI входят организации, представляющие правительство, бизнес и гражданское общество, известные и новые лидеры, активисты и активистки, общественные работники и деятели, находящиеся на передовой наиболее острых глобальных кризисов. Совместно с партнерами CGI разрабатывает «Обязательства по действиям» – новые, конкретные решения, эффективность которых можно измерить. Начиная с 2005 года, CGI инициировала более 3 900 «Обязательств по действиям».
В письме, разосланном в прошлом месяце сообществу CGI, президент Клинтон, госсекретарь Клинтон и Челси Клинтон заявили, что в этом году встреча будет посвящена тому, как «продолжать идти вперед», несмотря на возникающие трудности, чтобы построить более сильное будущее для всех.
Прием номинаций на соискание премии «Аврора» – 2024 завершился 1 мая 2023 года. Всего было получено более 700 заявок из 75 стран, включая США, Кению, Армению, Нигерию, Германию, Пакистан, Канаду, Индию, Великобританию, Чехию, Грузию и другие.
Лауреат премии «Аврора» будет награжден в 2024 году. Дата и место проведения церемонии вручения премии будут объявлены осенью.
Гуманитарная инициатива «Аврора» – это организация, которая стремится решать гуманитарные проблемы на местах по всему миру, уделяя особое внимание помощи самым обездоленным. Флагманская программа инициативы, премия «Аврора» с бюджетом в 1 млн долларов, – одна из самых быстрорастущих и инновационных гуманитарных премий в мире, ориентированная на признание и поддержку тех, кто рискует своей жизнью, здоровьем или свободой ради спасения жизни, здоровья или свободы пострадавших от гуманитарных кризисов и нарушений прав человека. Для получения дополнительной информации посетите сайт www.auroraprize.com.