Խարդախության իրական զոհերը, կամ ինչպես են պաշտոնյաները համալրում իրենց ունեցվածքը
Այս տարվա մարտին դիմակավորված եւ զինված ոստիկանները ձերբակալեցին 63-ամյա Գագիկ Պապոյանին: Նրա գործը քննում է ՀՔԾ-ն, դրանում կան պաշտոնյաների անուններ, իսկ Պապոյանին մեղադրանք է առաջադրվել խարդախությամբ մոտ 1 մլն դոլարի՝ 407,4 մլն դրամի հափշտակության համար:
«Արամի 72-80 հասցեներում գտնվող կիսակառույց շենքի 150 բնակարանի վերաբերյալ Գագիկ Պապոյանը 520 պայմանագիր է կնքել: Նույն բնակարանը նա 3-4 հոգու վրա ծախել է: Իսկ եթե նույնիսկ նվազագույն գներով հաշվենք՝ քմ-ի գինը 1000 ԱՄՆ դոլար, եւ հաշվի առնենք այն, որ այդ 16 հարկանի շենքի 1 բնակարանը Պապոյանը 3-4 անգամ վերավաճառել է, ապա պարզ թվաբանությամբ հափշտակված գումարը կկազմի ոչ թե 1 մլն դոլար, ինչպես ՀՔԾ-ն է հաշվել, այլ մոտ 70 մլն դոլար»,- ասում է Լեւ Մնացականյանը եւ հույս հայտնում, որ նախաքննության ընթացքում ՀՔԾ-ն, այնուամենայնիվ, կպարզի հափշտակված գումարի իրական չափը:
Լեւ Մնացականյանը Բուզանդի փողոցի նախկին բնակիչ է: Արդեն 7 տարի է՝ նա իր երկհարկանի սեփական տնից զրկվել է եւ կրտսեր որդու ընտանիքի հետ ապրում է վարձով: Իսկ Մնացականյանի ավագ որդին այսուայնտեղ վարձով ապրելուց հետո ընտանիքով Հայաստանը լքել է:
2004թ. Կառավարությունը 909-Ն որոշմամբ Երեւանի կենտրոնում «պետության կարիքների համար» վերցված տարածքներում կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի իրականացման նպատակով առանց մրցույթի հողամասեր տրամադրեց մի շարք ընկերությունների: Արամի փողոցի 72-80 հասցեների կառուցապատման իրավունքը տրվեց «Գապբնակշին» ՍՊԸ-ին, իսկ Բուզանդի 13-21 հասցեների իրացումը, տարբեր աճպարարություններից հետո, բաժին ընկավ «Վիզկոն» ՍՊԸ-ին:
Բուզանդի փողոցում ապրող ընտանիքներից 21-ը չնչին փոխհատուցմամբ տարածքից վտարվեց, իսկ մյուս 37 ընտանիքին (այդ թվում՝ Լեւ Մնացականյանին) «Վիզկոնը» պարտավորվել է բնակարաններ տրամադրել Արամի փողոցի 72-80 հասցեներում՝ «Գապբնակշինի» կառուցելիք շենքից: Շենքի կառուցումը մինչ օրս չի ավարտվել, իսկ «Գապբնակշինի» հիմնադիր-տնօրեն Գագիկ Պապոյանը վաճառել է նաեւ Բուզանդի նախկին բնակիչներին հասանելիք բնակարանները: Սակայն ուշագրավն այն է, թե ովքեր եւ ինչպես են գնել այդ բնակարանները:
«Միայն Հովհաննես Հովսեփյանը՝ նախագահի վերահսկողական ծառայության պետը, Արամի 72-80 նորակառույցում բազմաթիվ բնակարաններ է ձեռք բերել, եւ շատ հետաքրքիր է, թե կոռուպցիայի դեմ պայքարող, աշխատավարձով ապրող այս պաշտոնյային որտեղից այդքան գումար»,- ասում է «Պետական կարիքների զոհեր» (ՊԿԶ) ՀԿ նախագահ Սեդրակ Բաղդասարյանը:
Իսկ Լեւ Մնացականյանը, ով երկար ժամանակ ուսումնասիրել է այս գործը, մանրամասնում է, որ նախագահի վերահսկողական ծառայության պետը նորակառույց էլիտար շենքում իր եւ իր հարազատների անունով ձեռք է բերել 24 բնակարան, 25 ավտոտնակ եւ 1 բիզնես տարածք, որոնց ընդհանուր մակերեսը գերազանցում է 3100 քմ-ն: |
Մնացականյանը բացահայտում է հովսեփյանական գնորդներին: Այսպես՝ Հովհաննես Հովսեփյանի բարեկամներից Գոռ Հակոբյանն ունի 1-ական բնակարան ու ավտոտնակ, Վահագն Ատոմյանը՝ 1-ական բնակարան ու ավտոտնակ, Ռոբերտ Մանուկյանը՝ 2-ական բնակարան ու ավտոտնակ, Պողոս Մկրտչյանը՝ 3-ական բնակարան ու ավտոտնակ եւ Ջուլիետա Ջոկլինյանը՝ 3-ական բնակարան ու ավտոտնակ:
Նախագահի վերահսկողության ծառայության պետի հարազատ քույրը՝ Ջեննի Հովսեփյանը, ունի 3 բնակարան եւ նույնքան ավտոտնակ: Վերջինիս ամուսնու՝ Մհեր Բիշարյանի անունով գրանցված են 2-ական բնակարան եւ ավտոտնակ, Հովսեփյանի քրոջ սկեսուրը՝ Կուկլա Համբարձումյանը, ունի 2-ական բնակարան ու ավտոտնակ: Հովսեփյանի կնոջ՝ Էվելինա Միրզաբեկյանի անունով գրանցված են 3-ական բնակարան ու ավտոտնակ, իսկ վերջինիս քույրը՝ Հովսեփյանի քենի Գայանե Միրզաբեկյանը, ունի 2 բնակարան եւ 2 ավտոտնակ: Անձամբ Հովհաննես Հովսեփյանն իր անունով ունի 2 բնակարան, 3 ավտոտնակ եւ 1 բիզնես տարածք:
Արամի 72-80 նորակառույցում վերը հիշատակված բոլոր անձանց ունեցվածքի վերաբերյալ դատական գործերը լսել է նույն դատավորը՝ Էդիկ Ավետիսյանը: Ավելին, բավարարելով բոլոր հայցերը, նույն օրը՝ անցյալ տարվա մայիսի 11-ին, նա կայացրել է 8 վճիռ:
«Դատալեքսում» ամեն գործի հետ, եթե նույնիսկ հայցվորները մի քանիսն են, նշված է միայն նրանցից մեկի անունը: Օրինակ՝ ԵԿԴ /0803/02/11 գործով նշված է Մհեր Բիշարյանի անունը, մինչդեռ նույն գործով իր առանձին բնակարաններով հայցվոր է նաեւ Ջեննի Հովսեփյանը: Կամ ԵԿԴ / 0779/02/11 գործով համահայցվոր է Էվելինա Միրզաբեկյանը, բայց նշված է միայն Հովհաննես Հովսեփյանի անունը: |
Ընդհանրապես, Արամի 72-80 նորակառույց շենքի բնակարանների մասով արդեն 129 հոգու ունեցվածքի վերաբերյալ վճիռ կա, եւ աբսուրդն այն է, որ միեւնույն բնակարանը տարբեր վճիռներով հատկացվել է տարբեր անձանց:
Սրա հետ մեկտեղ, իրացված տարածքի՝ Բուզանդի փողոցի նախկին բնակիչներից որեւէ մեկին բնակարան հատկացնելու վճիռ չկա, թեեւ բնակիչներից ոմանք նման հայցով դատարան մտել են:
Փոխարենը, ըստ Լեւ Մնացականյանի, բնակարաններ են ձեռք բերել տարբեր պաշտոնատար անձինք. Երեւանի քաղաքապետարանի կառուցապատման ներդրումային ԾԻԳ ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լեւոն Հակոբյան, գեներալ-լեյտենանտ Հայկազ Բաղմանյան (բնակարանը վերջինիս որդու՝ Պավել Բաղմանյանի անունով է), նախկին փոխոստիկանապետ Հովհաննես Վարյան (ի դեմս կնոջ՝ Լյուդմիլա Վարյանի), Յուվեցի Կարո մականունով հայտնի ԱԺ պատգամավոր Կարո Կարապետյան (հանձին կնոջ՝ Հասմիկ Ստեփանյանի), ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Հարություն Փամբուկյան (ի դեմս որդիների՝ Էդգար եւ Արմեն Փամբուկյանների) եւ այլն: Երկու բնակարան էլ ստացել է «Գապբնակշինի» հիմնադիրներից Արտաշես Կակոյանը: |
«Հետաքրքիրն այն է, որ Գագիկ Պապոյանը ուրիշներին քմ-ը վաճառել է 1400-1500 դոլարով, իսկ Հովհաննես Հովսեփյանին՝ 500-600-դոլարով, բայց վճարումների անդորրագրերը չկան: Այսինքն՝ կարող է եւ Հովսեփյանը փող չի տվել, ուղղակի ստիպել են, որ Պապոյանը գրի, թե՝ հա, տվել ա,- հավելում է Լեւ Մնացականյանը, - բացի դրանից՝ նրանց միջեւ կնքված պայմանագրի 5.3 կետով եթե Հովսեփյանը նախատեսված ժամկետներում իր բնակարանները չստանար, Պապոյանը պիտի վերադարձներ կրկնակի գումար: Դուրս է գալիս վաշխառություն, որը քրեորեն պատժվում է: Ու էլի մարդիկ կան, որ նման բան՝ կրկնակի գումար վերադարձնելու պայման են դրել»:
Մնացականյանի խոսքերով՝ Պապոյանն ու նախագահի վերահսկողական ծառայության պետը 1 օր ընդմիջումով նոտար Ալվարդ Մելքոնյանի վավերացմամբ կնքել են 2 պայմանագիր: Սակայն գրանցամատյանում պայմանագրերի համարների տարբերությունը 300-ից ավել է:
«Ստացվում է, որ նոտար Ալվարդ Մելքոնյանը 1 օրում 300-ից ավել պայմանագիր է վավերացրել, ինչը ֆիզիկապես հնարավոր չէ: Եթե ամեն մի գործարք ընդամենը 5 րոպեում էլ աներ, 1 օրը այդքան գործարքին չէր հերիքի, այսինքն՝ կեղծիք է կատարվել, հետին թվով պայմանագիրը սարքել են»,- ասում է Լեւ Մնացականյանը եւ շեշտում, որ պատկերն ամբողջանում է մեկ այլ իրողությամբ. վերոնշյալ էլիտար նորակառույցում բնակարան ունի նաեւ նոտար Ալվարդ Մելքոնյանը:
Դեռ 2006 թվականից իրացման տարածքի բնակիչները դիմում-բողոքներով պատկան մարմիններին հնարավոր խարդախությունների մասին ահազանգել են: Սակայն ամեն տեղից հիմնականում քաղաքապետարան վերահասցեագրված դիմումներին պատասխանել են (մասնավորապես՝ ԾԻԳ-ի այն ժամանակվա պետ Կարեն Դավթյանը), թե ամեն ինչ օրինականության շրջանակներում է, համապատասխան ստորաբաժանումներն իրականացնում են վերահսկողություն եւ անհանգստանալու կարիք չկա: Միայն տարիներ անց իշխանությունները հանկարծ պարզեցին, որ «Վիզկոն»-«Գապբնակշին» փոխգործակցության գրեթե ոչ մի դրվագ օրինական չի եղել:
Արդեն հիմա «խաբված գնորդները եւ իրացված տարածքի բնակիչները» 52 ստորագրությամբ վավերացված դիմում-բողոք են գրել նախագահ Սարգսյանին եւ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին՝ խնդրելով քրեական գործ հարուցել բոլոր այն պաշտոնատար եւ ոչ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ, որոնք մասնակցել են նորակառույցների խայտառակ կեղծիքներին: Նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանից եւ նոտար Ալվարդ Մելքոնյանից բացի՝ դիմումատուները պահանջում են քրեաիրավական գնահատական տալ նաեւ նախագահի վերահսկողական ծառայության պետ Հովհաննես Հովսեփյանի գործողություններին:
Դիմումատուները հիմնավորել են, որ Հովսեփյանն իրեն ուղղված բազմաթիվ քաղաքացիների դիմում-բողոքներից ժամանակին տեղեկացել է «Գապբնակշինի» կատարած հանցագործության մասին, բայց համապատասխան մարմիններին իրազեկելու փոխարեն շտապել է համալրել իր ունեցվածքը՝ նույն ընկերության կառուցած շենքի հաշվին:

Настоящие жертвы мошенничества, или как чиновники наживают богатство
В марте этого года вооруженные полицейские в масках задержали 63-летнего Гагика Папояна. По его делу, которое расследует Специальная следственная служба, проходят имена должностных лиц. Самому Папояну выдвинуто обвинение в хищении путем мошенничества 407,4 млн драмов (около 1 млн долларов).
“Гагик Папоян заключил 520 договоров на 150 квартир в недостроенном здании по адресу Арами, 72-80. Одну и ту же квартиру он продал 3-4 лицам. Если считать по минимальной цене – 1000 долларов за 1 кв.м, а также учесть, что одну квартиру в 16-этажном здании Папоян продал 3-4 раза, то станет ясно, что присвоенная им сумма составляет не 1 миллион долларов, как посчитали в ССС, а около 70 миллионов”,- говорит Лев Мнацаканян, выражая надежду, что в ходе расследования ССС все же установит реальную расхищенную сумму.
Лев Мнацаканян является бывшим жителем улицы Бюзанда. 7 лет он лишился своего 2-этажного дома и сейчас вместе с семьей младшего сына живет по найму. Старший сын Мнацаканяна, помыкавшись по съемным квартирам, в конце концов покинул Армению.
В 2004 году правительство своим решением 909-Ն с целью осуществления инвестиционных программ по застройке территорий, взятых “на нужды государства” в центре Еревана, без проведения тендера предоставило земельные участки ряду компаний. Право на застройку территории по адресу Арами, 72-80 было предоставлено ООО “Гапбнакшин”. Что касается участка по адресу Бюзанда, 13-21, то в результате различных фокусов право на его застройку получило ООО “Визкон”.
Проживавшая на улице Бюзанда 21 семья получила ничтожную компенсацию и была выдворена из своих домов. Остальным 37 семьям (в том числе семье Льва Мнацаканяна) компания “Визкон” пообещала выделить квартиры в строящемся ООО “Гапбнакшин” здании по адресу Арами, 72-80. Строительство этого здания до сих пор не завершено, а учредитель-директор “Гапбнакшина” Гагик Папоян продал также квартиры, причитавшиеся бывшим жителям улицы Бюзанда. Примечательно, однако, другое – кто и как купил эти квартиры.
“Один только начальник контрольной службы президента РА Ованнес Овсепян приобрел в новостройке по адресу Арами, 72-80 многочисленные квартиры. Интересно, откуда у этого ведущего борьбу с коррупцией и живущего на зарплату чиновника такие деньги”,- говорит председатель общественной организации “Жертвы государственных нужд” Седрак Багдасарян.
| В свою очередь Лев Мнацаканян, долгое время изучавший это дело, сообщил, что начальник контрольной службы президента приобрел в новом элитном доме 24 квартиры, 25 гаражей и 1 бизнес-помещение, которые записаны на него и на его родственников. Общая площадь всех помещений превышает 3100 кв.метров. |
Мнацаканян выяснил, на чьи имена записаны купленные Овсепяном квартиры. Итак, родственник Ованнеса Овсепяна Гор Акопян имеет 1 квартиру и 1 гараж, Ваагн Атомян – 1 квартиру и 1 гараж, Роберт Манукян – 2 квартиры и 2 гаража, Погос Мкртчян – 3 квартиры и 3 гаража, Джульетта Джоклинян – 3 квартиры и 3 гаража.
Родная сестра начальника контрольной службы президента Джени Овсепян имеет 3 квартиры и столько же гаражей. На имя ее мужа Мгера Бишаряна записаны 2 квартиры и 2 гаража. Свекровь сестры Овсепяна Кукла Амбарцумян имеет 2 квартиры и 2 гаража. На имя жены Овсепяна Эвелины Мирзабекян записаны 3 квартиры и 3 гаража, на имя ее сестры Гаяне Мирзабекян – 2 квартиры и 2 гаража. Лично Ованнес Овсепян имеет в этом доме 2 квартиры, 3 гаража и 1 бизнес-помещение.
Все судебные дела по имуществу лиц, имеющих отношение к новостройке по адресу Арами, 72-80, рассматривал один и тот же судья Эдик Аветисян. Более того, Аветисян, удовлетворив все иски, в тот же день, 11 мая прошлого года, вынес 8 решений.
На сайте “Даталекс” по каждому делу, даже если истцов несколько, указано имя лишь одного из них. Так, по делу ԵԿԴ /0803/02/11 значится имя Мгера Бишаряна, тогда как истцом по данному делу является также Дженни Овсепян. Соистец имеется и по делу ԵԿԴ / 0779/02/11 - это Эвелина Мирзабекян, однако указано лишь имя Ованнеса Овсепяна. |
В целом, по части квартир в новом здании по адресу Арами, 72-80 приняты судебные решения относительно имущества 129 человек. Абсурд в том, что разными решениями суда одна и та же квартира выделена разным лицам. Вместе с тем нет ни одного решения о выделении квартиры кому-либо из бывших жителей реализованной территории – улицы Бюзанда, хотя некоторые из них подали судебные иски.
| Вместо этого, по словам Льва Мнацаканяна, квартиры в указанном здании приобрели многие должностные лица: директор ГНКО “Агентство по реализации инвестиционных программ застройки” мэрии Еревана Левон Акопян, генерал-лейтенант Айказ Багманян (квартира записана на имя его сына Павла Багманяна), бывший замначальник полиции Ованнес Варян (в лице своей жены Людмилы Варян), депутат Национального Собрания Каро Карапетян, известный по кличке Ювеци Каро (в лице своей жены Асмик Степанян), бывший депутат-республиканец Арутюн Памбукян (в лице сыновей Эдгара и Армена Памбукянов) и др. Две квартиры получил один из учредителей “Гапбнакшина” Арташес Какоян. |
”Интересно, что если другим покупателям Гагик Папоян продал квартиры по цене 1400-1500 долларов за кв.м, то Ованнесу Овсепяну – за 500-600 долларов, однако квитанции платежей отсутствуют. То есть вполне возможно, что Овсепян даже не платил, просто Папояна заставили написать, что он платил,- отметил Лев Мнацаканян. – Кроме того, согласно п.5.3 заключенного ими договора, если бы Овсепян не получил свои квартиры в установленный срок, то Папоян должен был вернуть ему двойную сумму. В данном случае фактически имеет место ростовщичество, что подлежит уголовному наказанию. Договоры о возвращении им двойной суммы заключили и другие лица”.
По словам Мнацаканяна, Папоян и начальник контрольной службы президента с перерывом в один день заключили 2 договора, которые заверила один и тот же нотариус Алвард Мелконян. Однако в регистрационном журнале разница между номерами этих документов составляет больше 300.
“Получается, что нотариус Алвард Мелконян за один день утвердила более 300 договоров, что физически невозможно. Следовательно была осуществлена подделка – договор заключили задним числом”,- говорит Лев Мнацаканян, подчеркивая, что эту картину дополняет следующий факт: нотариус Алвард Мелконян тоже имеет квартиру в вышеупомянутом элитном здании.
Жители подлежащей реализации территории еще с 2006 года обращались в компетентные органы с жалобами, в которых сигнализировали о возможных махинациях. Однако на свои жалобы, переадресованные в основном мэрии, они получали один и тот же ответ: все в рамках закона, соответствующие подразделения осуществляют контроль, никаких поводов для беспокойства нет. Лишь спустя годы власти вдруг выяснили, что ни один эпизод сотрудничества компаний “Визкон” и “Гапбнакшин” не был законным.
“Обманутые покупатели и жители реализованных территорий” уже направили президенту Сержу Саргсяну и генпрокурору Агвану Овсепяну заявление-жалобу, в которой просят возбудить уголовное дело против должностных и недолжностных лиц, участвовавших в безобразных махинациях с квартирами в новостройке. Кроме бывшего мэра Еревана Ерванда Захаряна и нотариуса Алвард Мелконян авторы заявления требуют дать уголовно-правовую оценку и действиям начальника контрольной службы президента РА Ованнеса Овсепяна.
Авторы жалобы утверждают, что из адресованных Овсепяну многочисленных заявлений и жалоб он знал о преступлении, совершенном компанией “Гапбнакшин”, однако вместо того, чтобы сообщить об этом в соответствующие органы, руководитель контрольной службы президента поспешил пополнить свое имущество за счет построенного этой компанией здания.