Երևանի քաղաքապետարանի պարզաբանումը՝ զբոսայգում Նանսենի անվ. թանգարանի շինարարության վերաբերյալ
Նոր Նորքի առաջին զանգվածի Նանսենի անվան զբոսայգում նախատեսվող Նանսենի անվան թանգարանի շինարարության հետ կապված «Մենք ենք այս քաղաքի տերը» քաղաքացիական նախաձեռնության կողմից Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին ուղղված բաց նամակին ի պատասխան Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմը հայտնում է, որ դեռևս 2011թ.-ին նորվեգացի մեծ մարդասեր Ֆրիտյոֆ Նանսենի 150-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում Ֆ. Նանսենի հիմնադրամի նախագահ, Ֆ. Բախչինյանի 23.11. 2011թ. հայտի հիման վրա Երևանի քաղաքապետարանում քննարկվել է Նոր Նորքի 1-ին զանգվածի Նանսենի անվան զբոսայգում առանձնացված տարածքում Նանսենի անվան թանգարան հիմնելու հարցը: Ընդունվել է ի գիտություն, որ թանգարանի շինարարության ֆինանսավորումն իրականացվելու է ՀՀ վաստակավոր բժիշկներ տեր և տիկին Եսայանների հովանավորությամբ:
Երևանի քաղաքապետի 2011 թ. հուլիսի 25-ի N3276 որոշմամբ ճշտվել են Երևան քաղաքի Նոր Նորքի առաջին զանգվածի Նանսենի անվան զբոսայգու հողամասի սահմանները՝ 56644.31 քմ մակերեսով: Դրա հիման վրա թողարկվել է զբոսայգու հողամասի գլխավոր հատակագիծ N2076-2011թ: Զբոսայգու զբաղեցրած հողամասը՝ 56644.31 քմ մակերեսով, Երևան համայնքի անունով ստացել է պետական գրանցում:
Ֆրիտյոֆ Նանսենի թանգարանի կառուցման էսքիզային նախագիծը 2012թ. մարտի 22-ին քննարկվել է Երևանի քաղաքապետին կից ճարտարապետական հանձնաժողովի կողմից՝ արժանանալով բոլոր անդամների հավանությանը: Թանգարանի նախագծի մշակման համար Երևանի քաղաքապետարանի կողմից տրամադրվել է 30.03.2012թ. N07/78-07/2-46612-227 ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքը:
Նշված ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքի հիման վրա մշակվել է թանգարանի նախագիծը՝ 04.05.2012թ. N.01/18-05/2-46612 և համաձայնացվել է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից, ինչպես նաև տրամադրվել է 04.05.2012թ. N07/78-46612-332 շինարարության թույլտվություն:
Երևան համայնքին պատկանող զբոսայգու հողամասի սահմաններում կառուցվելիք թանգարանի շենքի գույքը սեփականության իրավունքով նույնպես կպատկանի Երևանի քաղաքապետարանին, և ստեղծված թանգարանը՝ որպես մշակութային օջախ, կօգտագործվի Ֆ. Նանսենի անվան հիմնադրամի կողմից:

Объяснения мэрии Еревана относительно строительства музея в парке имени Нансена
Мэрия Еревана сегодня представила объяснения в связи с адресованным мэру Тарону Маркаряну открытым письмом гражданской инициативы “Мы – хозяева этого города” относительно строительства музея в парке имени Нансена в 1-ом массиве Нор Норка.
В ответе мэрии, в частности, говорится: “Еще в 2011 г. в рамках мероприятий, посвященных 150-летию со дня рождения великого норвежского гуманиста Фритьофа Нансена, и основе заявки председателя фонда “Фритьоф Нансен” Ф.Бахчиняна от 23.11.2011 г. в мэрии Еревана был обсужден вопрос создания музея Нансена на территории, выделенной в парке имени Нансена в 1-ом массиве Нор Норка. Была принята к сведению информация о том, что строительство музея будет финансироваться заслуженными врачами Армении, супругами Есаянами”.
Мэрия также сообщает, что в марте 2012 г. эскизный проект строительства музея Нансена был обсужден и одобрен всеми членами архитектурной комиссии при столичной мэрии.
На основе архитектурно-планового задания был разработан проект музея, который уже согласован с мэрией, и выдано разрешение на строительство N07/78-46612-332 от 04.05.2012.
“Имущество здания музея, который строится в пределах территории парка, принадлежащего ереванской общине, также будет принадлежать мэрии Еревана на правах собственности, а создаваемый музей будет использоваться в качестве культурного очага фондом “Фритьоф Нансен”,- говорится в ответе мэрии.