Արցախից 9 հիվանդ տեղափոխվել է Հայաստան
Այսօր՝ սեպտեմբերի 5-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 9 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 2 բուժառուի, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 24 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 90 հիվանդ, 3 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

9 пациентов перевезены из Арцаха в Армению
Сегодня, 5 сентября, 9 пациентов ЗАО “Республиканский медицинский центр” Министерства здравоохранения Республики Арцах вместе с сопровождающими были перевезены на автомобилях Международного Комитета Красного Креста из Арцахав Армению для получения неотложной специализированной медицинской помощи. Об этом сообщает Минздрав Республики Арцах.
В течение дня предусматривается возвращение в Арцах на автомобилях МККК двух пациентов, которые были направлены на лечение в РА в рамках госзаказа.
В настоящее время в медобъединении “Аревик” стационарное лечение получают 24 ребенка, семь детей находятся в неонатальном и реанимационном отделении.
В ЗАО “Республиканский медцентр” стационарное лечение получают 90 пациентов, трое больныхнаходятся в реанимационном отделении, один из них в крайне тяжелом положении.