Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Կաթնաղբյուրի նորակառույց դպրոց
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը այցելել է Կոտայքի մարզի Կաթնաղբյուրի հիմնական նորակառույց դպրոց, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին:
Դպրոցի կառուցման շինաշխատանքները մեկնարկել են 2020 թ. նոյեմբերից և ավարտվել 2023 թ. հուլիսին: Շինարարական աշխատանքներն իրականացվել են ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին. տրամադրվել է 712,3 մլն դրամ: Դպրոցի գույքի ձեռքբերման համար պետբյուջեից հատկացվել է 18 մլն 660 հազար դրամ: Իրականացվել են նաև տարածքի բարեկարգման և ցանկապատման, արևային վահանների, ներքին ինժեներական համակարգերի մոնտաժման կառուցման աշխատանքները: Այս ուսումնական տարում դպրոցում սովորում է 73 աշակերտ:
Վարչապետը շնորհավորել է ներկաներին դպրոցի բացման առիթով և նշել. «Մենք այստեղ էինք մի քանի ամիս առաջ և պայմանավորվեցինք, որ սեպտեմբերի 1-ին դպրոցը պատրաստ կլինի: Երեկ, այսօր և նախորդ օրը մենք մի քանի դպրոցներ ենք այցելել: Երեկ չորս դպրոց այցելեցինք, նախորդ օրը՝ երկու, որոնք նորակառույց են: Այս այցերով մենք ոչ միայն մեր ուրախությունն ենք արտահայտում, այլև փորձում ենք տեսնել, թե ինչ խնդիրներ կան, որոնք պետք է լուծենք»:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ դպրոցաշինության ոլորտում շինարարության որակի հետ կապված կոմպրոմիս չի լինելու: «Այսօր մենք արձանագրում ենք, որ աշխատանք ունենք անելու: Իհարկե, բոլոր տեղերում էլ լինում են շինարարական որոշակի թերություններ, որոնք պարտադիր պետք է շտկվեն: Երեկ աշխատանքային կարգով պայմանավորվեցինք, որ ընդհանրապես սա մեր սկզբունքն է՝ առավել ևս դպրոցաշինության ոլորտում շինարարության որակի հետ կապված կոմպրոմիս չենք ունենալու: Այսինքն՝ ամեն ինչ ճշգրիտ պետք է համապատասխանի Կառավարության սահմանած տեխնիկական առաջադրանքին»:
Կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ գործադիրը շինարարության նոր մշակույթ է փորձում ներդնել: «Օրինակ՝ դպրոցների մոդուլային այս նախագիծը. Հայաստանի Հանրապետությունում այս տեսակի դպրոց երբեք գոյություն չի ունեցել: Սա կարևոր նրբություն է, որը հաճախ չենք նկատում, բայց փաստ է: Այսինքն՝ այսպիսի դպրոց, այսպիսի նախագծով, այսպիսի ճարտարապետությամբ, այսպիսի բովանդակային տրամաբանությամբ չենք ունեցել, և հետևաբար նորմալ է, որ հընթացս սովորում ենք: Առաջիկայում մենք լաբորատոր հագեցվածությանն խնդիրը կլուծենք, մարզագույքի խնդիր կա որոշ տեղերում, ոռոգման համակարգի խնդիր արձանագրեցինք: Ոչինչ, այս ամենը կշտկվի, տիպային նախագծերում էլ կանենք նաև անհրաժեշտ փոփոխություններ»:
Վարչապետի դիտարկմամբ՝ ընդհանուր առմամբ Կառավարության նախագծերի, հատկապես մոդուլային տիպի դպրոցի վերաբերյալ արձագանքը դրական է. «Իհարկե, այս նախագծի հետ կապված դեռ դպրոցներն էլ պետք է արձագանքեն, բայց իմ նախնական տպավորությամբ՝ մեր ունեցած նախագծերի մասին, արձագանքն ընդհանուր առմամբ դրական է: Ընթացիկ աշխատանքները կիրականացվեն, բայց ամեն դեպքում մեր արձանագրումն այն է, որ այս շենքային պայմաններում հնարավոր է կազմակերպել բարձր մակարդակի կրթական գործընթաց, և մենք դա ենք ակնկալում դպրոցից»:
Անդրադառնալով ուսուցիչների աշխատավարձերի հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ սեպտեմբերի 1-ից բարձրացվել են նաև ԲՏՃՄ ուղղության առարկաներ դասավանդող ուսուցիչների, հեռավոր և թերբեռնված դպրոցների ուսուցիչների աշխատավարձերը՝ անկախ կամավոր ատեստավորումից: «Բայց կամավոր ատեստավորումը մեզ համար շատ կարևոր է: Հարգելի տնօրեն, հարգելի ուսուցիչներ, դուք պետք է իմանաք, որ ձեր աշխատավարձն առնվազն կրկնապատկվել է: Դա սեպտեմբերի 1-ից չէ, այլ այն պահից, երբ դուք դա կորոշեք, որովհետև Կառավարությունն այդ հնարավորությունը ձեզ համար ստեղծել է: Մենք ասում ենք՝ գնացեք և վերցրեք ձեր առնվազն կրկնապատկված աշխատավարձը: Դա շատ կարևոր է, որովհետև այդ կամավոր ատեստավորումը նաև պետք է արձանագրի ուսուցչի համապատասխանությունը հանրակրթության նոր չափորոշիչին, որն ընդունել ենք: Շատ կարևոր է, որպեսզի այս ոլորտում ներդաշնակ քաղաքականություն վարենք, ներդաշնակ լինենք իրար հետ՝ Կառավարությունը, մանկավարժական կոլեկտիվները, Տեղական ինքնակառավարման մարմինները: Մենք որքան էլ բարձր ենք միշտ խոսել դպրոցի մասին, բայց միշտ դպրոցը թերագնահատել ենք: Դպրոցի հիմնական գործառույթը հետևյալն է՝ սովորեցնել երեխային, թե ինչպես է հասուն կյանքում ապահովելու իր և իր ընտանիքի բարեկեցությունը:
Մենք պետք է երեխային սովորեցնենք, թե ինչպես լավ ապրել: Երեխային պետք է ասենք՝ սիրելիներս, դուք պետք է ապրեք լավ, դուք պետք է ապրեք բարեկեցիկ: Սրա համար, իմ գնահատմամբ, չորս բան է հարկավոր: Առաջինը՝ գիտելիք, հմտություն, երեկ էլ ասացի, որ գիտելիքն ընդամենը տեղեկություններ իմանալը չէ, որը շատ կարևոր է, գիտելիքն անհրաժեշտ տեղեկությունն անհրաժեշտ պահին հնարավորինս արագ ստանալու հմտությունն է: Պետք է լինեք ֆիզիկապես ուժեղ, և՛ տղաները, և՛ աղջիկները պետք է լինեն հոգեպես ուժեղ՝ ի վիճակի լինելու, դիմակայելու կյանքի փորձություններին, որոնց մասին, ցավոք, կյանքը մեզ նախապես չի ասում:
Եվ չորրորդ՝ պետք է աշխատասեր լինեք, հատուկ հարգանք ունենաք աշխատանքի նկատմամբ: Ընդ որում, պիտի իմանաք, որ չկա վատ աշխատանք, ցանկացած աշխատանք լավ է և հարգանքի արժանի: Այսօր շատ է խոսվում այն մասին, և դա նորմալ է՝ և՛ ծնողները, և՛ ուսուցիչներն ուզում են, որ երեխաներն ընդունվեն բարձագույն ուսումնական հաստատություններ: Բայց նաև, եթե մենք հարցը դիտարկենք ոչ միայն դիպլոմի տեսանկյունից, այլև բարեկեցության՝ ամենևին էլ փաստ չէ, որ հենց բարձրագույն կրթությունն է ամեն երեխայի համար ապահովելու բարեկեցություն», - ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ դպրոցի իմաստն ու նպատակներից է նաև յուրաքանչյուր երեխայի մեջ բացահայտել այն լավագույն տաղանդը, որը նրա համար կապահովի բարեկեցություն և հետևաբար զարգացում տնտեսության մեջ։
Գործադիրի ղեկավարն անդրադարձել է նաև ՀՀ պետական օրհներգի կատարման չափանիշներին և նշել, որ այն պետք է շատ հաճախ հնչի դպրոցներում. «Վերջին օրերին հինգ, վեց դպրոցներում եմ եղել. մեր բոլոր միջոցառումները սկսվում են պետական օրհներգով և մենք Հայաստանի պետական օրհներգի վեց տարբեր վարկածներ ենք լսել՝ վեց տարբեր արագությամբ: Սա էլ է խնդիր, չի կարող պետական մի հիմնարկում հիմնը մի տեմպով հնչել, մյուս տեղում՝ այլ տեմպով կամ այլ տեքստով»։
Վարչապետը կարևորել է 300 դպրոցի կառուցման Կառավարության ծրագիրը և հույս հայտնել, որ առաջիկայում ավելի հաճախ նորակառույց դպրոցներ կբացվեն: «Մասնավորապես ակնկալում ենք, որ առաջիկայում կբացվեն նորակառույց կամ վերակառուցված դպրոցներ: Սպասում ենք՝ Երևանի 111, 122 հիմնական դպրոցների, Կոտայքի մարզի Ջրառատի, Լոռու մարզի Մեդովկայի միջնակարգ դպրոցների շինարարության ավարտին։ Երեկ պայմանավորվեցինք, որ այսպիսի ներկայացուցչական կազմով կլինենք բոլոր դպրոցներում ուրախությունը կիսելու, բայց նաև սովորելու, թե մեր աշխատանքի մեջ ինչը պետք է շտկենք, որ հաջորդ փուլերում հենց բացման առաջին օրերից ամեն ինչն իր տեղում լինի», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Դիմելով աշակերտներին՝ վարչապետը մեկ անգամ ևս հորդորել է խնամել տարածքը և ստեղծել հաճելի, հարմար և հարազատ միջավայր, որը նույնպես ուսումնական գործընթացի մի մաս է:
«Ուզում եմ կրկին բոլորիս շնորհավորել այս դպրոցի գործարկման մեկնարկի առիթով և հաջողություն մաղթել բոլորիս։ Փառք նահատակներին և կեցցե Հայաստանի Հանրապետությունը»,- իր խոսքը եզրափակել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Премьер-министр посетил новую школу Катнахпюра
Премьер-министр Никол Пашинян посетил вновь построенную базовую школу Катнахпюра Котайкской области и ознакомился с выполненными работами.
Строительные работы начались в ноябре 2020 года и завершились в июле 2023 года. Строительные работы проводились на средства государственного бюджета Республики Армения: было выделено 712,3 млн драмов. На приобретение школьного имущества из государственного бюджета было выделено 18 млн 660 тыс драмов. Также были проведены работы по благоустройству и ограждению территории, установке солнечных панелей, внутренних инженерных систем. В текущем учебном году в школе обучаются 73 учеников.
Премьер-министр поздравил присутствующих с открытием школы и отметил: “Мы были здесь несколько месяцев назад и договорились, что школа будет готова к 1 сентября. В последние дни мы посетили несколько школ. Вчера мы посетили четыре вновь построенные школы, пару дней назад – две. Этими визитами мы не только выражаем свою радость, но и пытаемся узнать о текущих проблемах, нуждающихся в решении”.
Никол Пашинян подчеркнул, что в сфере строительства школ не будет никаких компромиссов относительно качества строительства. “Сегодня мы констатируем, что нам есть над чем работать. Конечно, везде бывают строительные недочеты, которые обязательно должны быть исправлены. Вчера мы в рабочем порядке договорились, что в целом наш принцип, особенно в сфере строительства школ, таков: в вопросе качества строительства компромиссов не будет. То есть все должно точно соответствовать поставленному правительством техническому заданию”.
Премьер-министр добавил, что правительство пытается внедрить новую культуру строительства. “Например, проект модульных школ. Школ такого типа никогда не существовало в Республике Армения. Это важный нюанс, который мы часто не замечаем, но это факт. Т.е. у нас никогда не было такой школы с таким проектом, такой архитектурой, такой логикой содержания, и поэтому это нормально, что мы учимся по ходу дела. В ближайшее время мы решим проблему с оборудованием лабораторий, кое-где есть проблема со спортивным инвентарем, мы зафиксировали также проблему с оросительной системой. Ничего страшного, все это будет исправлено, также мы внесем необходимые изменения в типовые проекты”.
По словам премьер-министра, в целом реакция на проекты правительства, особенно на школы модульного типа, положительная: “Конечно, школы тоже еще должны отреагировать на этот проект, но мое первоначальное впечатление о проектах, которые у нас есть, таково, что реакция в целом положительная. Текущие работы будут осуществлены, но в любом случае мы констатируем, что в данных условиях зданий можно организовать образовательный процесс на высоком уровне, и мы ожидаем этого от школы”.
Касаясь вопроса зарплат учителей, Никол Пашинян отметил, что с 1 сентября повышены зарплаты учителей, преподающих предметы STEM, а также учителей отдаленных населенных пунктов и неукомплектованных школ, независимо от добровольной аттестации.
“Однако добровольная аттестация для нас очень важна. Уважаемый директор, уважаемые учителя, вы должны знать, что ваша зарплата выросла как минимум вдвое. Не с 1 сентября, а с того момента, как вы решите, потому что правительство создало для вас такую возможность. Мы говорим: идите и берите как минимум удвоенную зарплату. Это очень важно, потому что эта добровольная аттестация должна также зафиксировать соответствие учителя новому стандарту общего образования, который мы приняли.
Очень важно проводить гармоничную политику в этой сфере, быть в гармонии друг с другом, я имею в виду правительство, педагогические коллективы и органы местного самоуправления. Как бы пафосно мы ни говорили о школе, мы всегда ее недооценивали. Основная функция школы – научить ребенка обеспечивать свое благополучие и благополучие своей семьи во взрослой жизни.
Мы должны научить ребенка тому, как жить хорошо. Надо сказать ребенку: дорогие, вы должны жить хорошо, вы должны жить в благополучии. По моей оценке, для этого необходимы четыре вещи. Первое – это знания, навыки, я и вчера говорил, что знания – это не просто владение информацией, что очень важно, знания – это умение максимально быстро и своевременно получить необходимую информацию. Нужно быть физически сильным, и мальчики, и девочки должны быть психологически сильными, чтобы суметь противостоять жизненным испытаниям, о которых, к сожалению, жизнь не предупреждает нас заранее.
И в-четвертых, надо быть трудолюбивым, относиться к труду с особым уважением. Более того, нужно понимать, что плохой работы не бывает, любая работа хороша и достойна уважения. Сегодня много говорится об этом, и это нормально: и родители, и учителя хотят, чтобы дети поступали в лучшие высшие учебные заведения. Но также, если посмотреть на вопрос не только с точки зрения диплома, но и с точки зрения благополучия, то совсем не факт, что именно высшее образование обеспечит благополучие для каждого ребенка”, - сказал премьер-министр, добавив, что одной из целей школы является также раскрытие лучших талантов в каждом ребенке, что обеспечит его дальнейшее благополучие и, следовательно, развитие экономики.
Глава правительства также коснулся стандартов исполнения государственного гимна Республики Армения и отметил, что он должен часто звучать в школах. “За последние дни я побывал в пяти или шести школах: все наши мероприятия начинаются с государственного гимна, и мы прослушали шесть разных версий государственного гимна Армении в шести разных темпах. Это тоже проблема, гимн не может исполняться в одном госучреждении в одном темпе, а в другом - в другом темпе или с другим текстом”.
Премьер-министр подчеркнул важность программы правительства по строительству 300 школ и выразил надежду, что в ближайшем будущем будет открыто еще больше новых школ. “В частности, мы ожидаем, что в ближайшее время будут открыты вновь построенные или реконструированные школы. Ожидаем завершения строительства ереванских базовых школ № 111 и 122, средних школ Джрарата Котайкской области, Медовки Лорийской области. Вчера мы договорились, что с такой представительной командой посетим их, чтобы разделить радость во всех школах, а также узнать, что нам нужно исправить в нашей работе, чтобы на следующих этапах все было на месте с самых первых дней открытия”, - сказал Никол Пашинян.
Обращаясь к ученикам, премьер-министр еще раз призвал беречь территорию и создавать приятную, комфортную и родную среду, что также является частью образовательного процесса.
“Хочу еще раз поздравить всех и пожелать успехов. Слава павшим героям и да здравствует Республика Армения!” - заключил Никол Пашинян.