Արցախից 10 բուժառու տեղափոխվել է ՀՀ բժշկական կենտրոններ
Այսօր՝ սեպտեմբերի 8-ին, Արցախի առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 10 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հաղորդում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 3 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 24 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 92 հիվանդ, 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում»,- ասվում է տեղեկատվական շտաբի հաղորդագրությունում։

Десять пациентов перевезены из Арцаха в медцентры РА
Сегодня, 8 сентября, при посредничестве и в сопровождении Международного Комитета Красного Креста десять пациентов ЗАО “Республиканский медицинский центр” Министерства здравоохранения Республики Арцах вместе с сопровождающими были перевезены в специализированные медцентры Армении. Об этом сообщает Информационный штаб Арцаха.
“В течение дня предусматривается вернуть в Арцах на автомобилях МККК трех пациентов и их сопровождающих, которые в свое время были направлены на лечение в РА в рамках госзаказа.
В настоящее время в медобъединении “Аревик” стационарное лечение получают 24 ребенка, пять детей находятся в неонатальном и реанимационном отделении. В ЗАО “Республиканский медцентр” стационарное лечение получают 92 пациента, шесть пациентов находятся в реанимационном отделении. Состояние трех из них крайне тяжелое”,- говорится в сообщении.