Սամվել Շահրամանյանն ընտրվել է Արցախի նախագահ
Այսօր՝ սեպտեմբերի 9-ին, Արցախի Ազգային ժողովի հատուկ նիստում Սամվել Շահրամանյանն ընտրվել է Արցախի Հանրապետության նախագահ։ Նա միակ թեկնածուն էր։
«Արցախպրեսի» հաղորդմամբ՝ փակ գաղտնի քվեարկությանը մասնակցել է 23 պատգամավոր, որոնցից 22-ը քվեարկել է կողմ, իսկ 1-ը՝ դեմ։
«Ղեկավարվելով Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 168.1-ին և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 149.1-ին հոդվածներով՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը որոշում է Սամվել Սերգեյի Շահրամանյանին ընտրել Արցախի Հանրապետության նախագահ»,- ասված է Արցախի ազգային ժողովի տարածած հողորդագրության մեջ:
Օգոստոսի 31-ին Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հրամանագրով Սամվել Շահրամանյանը նշանակվել էր Արցախի պետական նախարար:

Samvel Shahramanyan Elected Artsakh President
Artsakh’s National Assembly today elected Samvel Shahramanyan as the country’s president by a vote of 22-1.
Shahramanyan replaces Arayik Harutyunyan who resigned as Artsakh president on September 1, citing a lack of public trust in the government.
Shahramanyan was backed by the ruling Free Motherland-UCA Alliance, along with the Justice, Armenian Revolutionary Federation and Democratic Party of Artsakh parliamentary factions.
He was the only candidate in the running for the post. There are thirty-three deputies in the Artsakh parliament.