Կառավարությունում Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին 3 անցակետ բացելու նախագիծ է շրջանառվում
Պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հարց ուղղեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարարի ելույթի առնչությամբ: Թուրք նախարարը խոսել է «Զանգեզուրի կապուղու» մասին, որը, ըստ նախարարի, Կովկասի համար կենսական նշանակություն է ունենալու՝ թուրքական երկրներին կապող օղակ:
Պատգամավորը խնդրեց մեկնաբանել թուրքական կողմի հայտարարությունը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ այդ ու նմանատիպ հարցերին տասնյակ անգամ է պատասխանել: Վարչապետը նշեց, որ դեմ չեն Հորադիզ-Մեղրի-Օրդուբադ-Երասխ երկաթուղու վերաբացմանը: Ըստ Ն. Փաշինյանի՝ այդ երկաթուղու վերագործարկումը Հայաստանի համար շատ կարևոր նախագիծ է:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ դեմ չեն նաև տարածաշրջանի տրանսպորտային երթուղիների բացմանը: Կողմ են, որ ինչպես Ադրբեջանն ու Թուրքիան Հայաստանի տարածքով, այնպես էլ Նախիջևանի և Ադրբեջանի Արևմտյան շրջանները Հայաստանի տարածքով հաղորդակցվեն:
Վարչապետն ասաց, որ դեմ չեն նաև, որ Հայաստանի տարածքով անցնեն գազամուղեր, նավթամուղեր, էլեկտրական հաղորդման լարեր: Ավելին՝ հետաքրքրված են այդ նախագծերով: Սակայն, այդ ամենը պետք է տեղի ունենա Հայաստանի ինքնիշխանության և իրավազորության սահմաններում, ինչպես նաև նույնը այլ երկրների դեպքում:
«Մեզ համար անընդունելի է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը կամ իրավազորությունը որևէ կերպ կասկածի տակ դնող որևէ հայտարարություն: Դա մեզ համար կարմիր գիծ է»,- ավելացրեց Փաշինյանը:
Վարչապետը կրկին հիշեցրեց, որ սուվերենությունը սահմանափակող միակ միջանցքը, որի մասին խոսվել է 44-օրյա պատերազմից հետո Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրած փաստաթղթում, Լաչինի միջանցքն է: Հայաստանի Հանրաետության տարածքով միջանցք նախատեսված չէ:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ կառավարության օրակարգում շրջանառվում է նախագիծ՝ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին 3 անցակետ բացելու վերաբերյալ: Դրանցից մեկը Նախիջևանի սահանին, երկուսը՝ Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների հետ սահմանին:

В правительстве введен в обращение проект открытия трех пропускных пунктов на границе Армении и Азербайджана
Депутат правящей фракции “Гражданский договор” Арусяк Джулакян во время правительственного часа в Национальном Собрании сегодня, 13 сентября, попросила премьер-министра Никола Пашиняна прокомментировать выступление министра транспорта и инфраструктур Турции. Последний коснулся Зангезурского коммуникационного пути, который, по его словам, будет иметь жизненно важное значение для Кавказа в качестве звена, связывающего тюркские страны.
Как отметил Н.Пашинян, на подобные вопросы он отвечал десятки раз. Премьер подчеркнул, что они не против задействования железной дороги Горадиз-Мегри-Ордубад-Ерасх, который представляет большую важность для Армении.
Никол Пашинян высказался за открытие транспортных путей региона и коммуникацию через территорию Армении как Азербайджана и Турции, так и Азербайджана с западными районами страны. По словам главы правительства, они поддерживают прокладку по территории Армении газопроводов, нефтепроводов, линий электропередач, более того, заинтересованы в таких проектах. Однако все это должно происходить в рамках суверенитета и юрисдикции Армении и затрагивать также другие страны, добавил Пашинян.
“Для нас неприемлемо любое заявление, ставящее под сомнение суверенитет или юрисдикцию Республики Армения. Для нас это красная линия”,- заявил глава правительства.
Никол Пашинян еще раз напомнил о том, что единственным ограничивающим суверенитет коридором, о котором говорится в заявлении от 9 ноября 2020 г., подписанном после 44-дневной войны лидерами России, Азербайджана и Армении, является Лачинский. Через территорию Республики Армения коридор не предусмотрен.
По словам Пашиняна, в правительстве введен в обращение проект, предусматривающей открытие трех пропускных пунктов на границе Армении и Азербайджана. Один из них будет установлен на границе Нахиджевана, два других – на границе с западными районами Азербайджана.