Մարիամ Գեւորգյանի գործով դատարանի առաջ ցույց կանեն
Հունիսի 28-ին՝ ժամը 12:30-ին, «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիան կազմակերպում է ցույց Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանի (ք. Արտաշատ) առջև` Մարիամ Գևորգյանի գործով հերթական դատավարության առնչությամբ:
Ակնկալում ենք լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների և մտահոգ քաղաքացիների ներկայությունն ու ակտիվ մասնակցությունը:
Հիշեցնենք, որ Մարիամի սկեսուրը Հայկանուշ Միքայելյանը հարսին խոշտանգումների է ենթարկել որդու` Դավիթ Զիրոյանի հետ: Գևորգյանը Զիրոյանի հետ ամուսնացել է 2009 թվականի նոյեմբերին, նույն տարվա դեկտեմբերին տեղափոխվել է Սանկտ Պետերբուրգ, որտեղ աղջկան 10 ամսվա ընթացքում պարբերաբար ծեծի և կտտանքների են ենթարկել: Երևան վերադառնալուց հետո Գևորգյանը դիմել է ոստիկանություն, ամուսնուն մեղադրանք է առաջադրվել «Դիտավորությամբ ուրիշի առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու» և «Ծեծ» հոդվածներով, որի համաձայն նրան կարող էին դատապարտել մինչև 3 տարվա ազատազրկման: Դատարանի որոշմամբ` Զիրոյանն ազատ է արձակվել Հայաստանի Հանրապետության 20-ամյակի կապակցությամբ ՀՀ նախագահի կողմից հայտարարված համաներմամբ: Հայկանուշ Միքայելյանի դեմ առաջադրվել է մեղադրանք քրեական օրենսգրքի 113 (միջին ծանրության վնասվածնքեր հասցնել) և 119 (խոշտանգում) հոդվածներով:

The Coalition to Stop Violence Against Women Will Be Holding a Demonstration
On Tuesday, June 28 at 12:30 pm in Artashat city, the next trial connected with Mariam Gevorgyan’s case will be held. The Coalition to Stop Violence Against Women will be holding a demonstration outside the Court.
The Coalition asks all concerned citizens and members of the press to participate in the demonstration in front of the Court of First Instance in Artashat.
Recall, Mariam was subjected to physical and emotional abuse by her mother-in-law Haykanush Mikaelyan, as well as by her husband, David Ziroyan after the couple married in 2009, then left for St. Petersburg, where the husband’s family live. For 10 months, Mariam was subject to repeated abuse by David and members of his family. After returning to Yerevan, Mariam contacted police, who subsequently charged David with “inflicting willful medium-gravity damage to health” and “battery” to which he pleaded guilty. The general amnesty granted by Armenian President Serzh Sargsyan in 2011, however, was applied to David and he was released. David's mother continues to face charges of infliction of willful medium-gravity damage to health, as well as torture (RA Criminal Code Article 119).