«Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունն անդրադարձել է հնարավոր կոալիցիաների հարցին
Երևանի ավագանու ընտրություններում «Ազգային առաջընթաց» կուսակցության ցուցակի երկրորդ համար Հայկ Գրիգորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է հնարավոր կոալիցիաների մասին հարցին․
«Ովքեր հարցնում են կոալիցիայի մասին, պատասխանեմ․ իմ կարծիքով միակ հնարավոր տարբերակը ՔՊ ու Արամ Սարգսյանի միջև կոալիցիան է, որ հնարավոր է, ավելին` Զեյնալյանին ընտրողները չեն տեսնի նրան ավագանիում, քանի որ նա հավանաբար չի վերցնի մանդատը։
Նրանց մասնակցության միակ նպատակը ՔՊ օգնելն էր` խուսափելու լիակատար պարտությունից։ Տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքում արձանագրվեց, որ ՔՊ նույնիսկ քարոզչությանը Նիկոլի անձնական մասնակցության ու տեղեկատվական տեռորի պայմաններում չկարողացավ ստանալ վստահության նվազագույն չափաբաժին։
ՔՊ կառավարման ավարտի սկիզբը սկսված է։ Ու դա արել է ոչ նախկին և ոչ ներկա կամ նրանց հետ փոխկապակցված ուժ։ Դա արել է այդքան սպասելի այլընտրանքային նոր ուժ»,- գրել է Հայկ Գրիգորյանը։
Հիշեցնենք՝ Երևանի ավագանու ընտրությունների նախնական արդյունքներով` 5 քաղաքական ուժ է հաղթահարել անցողիկ շեմը: Ձայները բաշխվել են հետևյալ կերպ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր»-32․57% կամ 24 մանդատ, «Ազգային առաջընթաց»-18․89% կամ 14 մանդատ, «Մայր Հայաստան» դաշինք-15.43% կամ 12 մանդատ, «Հանրապետություն»-11.32% կամ 8 մանդատ և «Հանրային ձայն»-9,68% կամ 7 մանդատ:
Եթե անգամ «Հանրապետություն» կուսակցությունը կոալիցիա կազմի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հետ, միևնույն է, մյուս երեք քաղաքական ուժերի մանդատների հանրագումարը 1-ով ավելի է(32/33):

Партия "Национальный прогресс" коснулась возможного формирования коалиций
Занимающий вторую горизонталь в предвыборном списке партии "Национальный прогресс" Айк Григорян на своей фейсбуковской странице коснулся возможного формирования коалиций в совете старейшин Еревана. "Всем, кто спрашивает о коалиции, скажу следующее: на мой взгляд, единственный возможный вариант - это коалиция между "Гражданским договором" и Арамом Саргсяном (лидер партии "Республика" - ред.).
Скажу больше: избиратели Зейналяна не увидят его в совете старейшин, поскольку он вероятнее всего не возьмет мандат. Единственная цель их участия - помочь "Гражданскому договору" избежать полного поражения.
В результате прошедших выборов выяснилось, что даже в условиях личного участия в предвыборной агитации Никола (Пашиняна) и информационного террора "ГД" им не удалось получить даже минимальный вотум доверия. Начало концу правления "Гражданского договора" положено.
И это сделала не бывшая и не нынешняя сила. Это сделала столь долгожданная новая альтернативная сила",- написал Айк Григорян. Напомним, что по предварительным результатам выборов в совет старейшин проходной порог преодолели 5 политических сил.
Голоса распределились следующим образом: "Гражданский договор” - 32․57%, или 24 мандата, “Национальный прогресс” - 18․89%, или 14 мандатов, блок “Мать-Армения” - 15.43%, или 12 мандатов, “Республика” - 11.32%, или 8 мандатов, и “Общественный голос” - 9,68%, или 7 мандатов.
В этой ситуации, даже если партии “Республика” и “Гражданский договор” сформируют коалицию, у трех остальных политических сил вместе взятых мандатов будет на один больше (32/33).