ԱԳՆ-ն կոչ է անում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին ձեռնարկել հստակ և աներկբա քայլեր Ադրբեջանի ագրեսիային վերջ դնելու նպատակով
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ագրեսիայի վերաբերյալ։ Այն ներկայացնում ենք ստորև.
«Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը սանձազերծել է հերթական լայնածավալ ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի ժողորդի նկատմամբ՝ նպատակ ունենալով ավարտին հասցնել էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը։
Առաջնորդվելով անպատժելիության զգացումով՝ Ադրբեջանը բացահայտորեն ստանձնել է ագրեսիայի պատասխանատվությունը։ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում՝ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում սկսում է «հակաահաբեկչական միջոցառումներ», որի վերաբերյալ, ըստ ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հաղորդագրության, տեղեկացվել են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը, ինչպես նաև ռուս-թուրքական մոնիտորինգային կենտրոնը։
Խստագույնս դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ագրեսիան և զանգվածային ոճրագործությունը, որը ճիշտ երեք տարի առաջ՝ 2020թ. սեպտեմբերին ԼՂ դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ ուժի կիրառման շարունակությունն է։ «Ռազմական օբյեկտների ոչնչացման» սին պատրվակով Ադրբեջանի կողմից հրետակոծության են ենթարկվում քաղաքացիական բնակավայրեր, Ստեփանակերտ քաղաքը, այլ քաղաքներ ու գյուղեր։
Հայկական կողմը բազմիցս ահազանգել է, որ ԼՂ դեմ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողությունները, ռազմատենչ անթաքույց հռետորաբանությունը, ԼՂ բնակչությանը «ահաբեկիչներ» որակելու բացարձակապես կեղծ և դատապարտելի քարոզչությունը հետապնդում է մի նպատակ՝ ուժի կիրառման միջոցով ԼՂ-ի բնակչությանն էթնիկ զտումների ենթարկել, զրկել իր հայրենիքում ազատ և արժանապատիվ ապրելու ու արարելու իրավունքից։ Նույն նպատակն են հետապնդել 2020թ դեկտեմբերից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և ԼՂ լիակատար շրջափակումը։
Հարձակմանը նախորդել է այդ թվում Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից կեղծ տեղեկատվության տարածում ականապատման և դիվերսիոն գործողությունների մասին, ինչը վկայում է հարձակման պլանավորման և տեղեկատվական դաշտի ապահովման մասին։ Կրկին հայտարարում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված չեն Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժեր և ռազմական տեխնիկա, ականապատման և դիվերսիոն գործողությունների մասին բոլոր լուրերը կեղծ են և շինծու։
Կոչ միջազգային գործընկերներին, միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար առաջնային պարտավորություն ունեցող ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամներին, այդ թվում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հիման վրա ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին՝ ձեռնարկել հստակ և աներկբա քայլեր Ադրբեջանի ագրեսիային վերջ դնելու նպատակով»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրությունում։

Заявление МИД Армении в связи с агрессией Азербайджана в Нагорном Карабахе
19 сентября Азербайджан развязал очередную широкомасштабную агрессию против народа Нагорного Карабаха, чтобы довести до завершения свою политику этнических чисток.
Руководствуясь чувством безнаказанности, Азербайджан открыто взял на себя ответственность за агрессию. Министерство обороны Азербайджана заявило, что в зоне ответственности российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе начинаются "антитеррористические операции", о чем, согласно официальному заявлению азербайджанской стороны, были проинформированы командование российского миротворческого контингента, а также российско-турецкий мониторинговый центр.
Мы решительно осуждаем агрессию и массовые преступления Азербайджана против Нагорного Карабаха, которые являются продолжением широкомасштабного применения силы, развязанной Азербайджаном против Нагорного Карабаха ровно три года назад, в сентябре 2020 года. Под предлогом "уничтожения военных объектов" Азербайджан обстреливает мирные населенные пункты, город Степанакерт, другие города и села.
Армянская сторона неоднократно заявляла, что продолжающиеся агрессивные действия Азербайджана против Нагорного Карабаха, откровенно воинственная риторика, абсолютно лживая и предосудительная пропаганда, квалифицирующая население Нагорного Карабаха как "террористов", преследуют одну цель - посредством применения силы подвергнуть население Нагорного Карабаха этнической чистке, лишить его права свободно и достойно жить и создавать на своей родине. Эту же цель преследует незаконное блокирование с декабря 2022 года единственной дороги, связывающей Нагорный Карабах с Арменией, - Лачинского коридора, а также полная блокада Нагорного Карабаха.
Помимо этого, атаке предшествовало распространение МИД Азербайджана ложной информации о минировании и диверсионных действиях, что свидетельствует о том, что атака была заранее спланирована и для нее готовилась информационное поле. Мы снова заявляем, что вооруженные силы и военная техника Республики Армении не дислоцированы Нагорном Карабахе, все новости о минировании и диверсионных действиях ложны и сфабрикованы.
Мы обращаемся к международным партнерам, членам Совета Безопасности ООН, несущим первостепенную ответственность за поддержание международного мира и безопасности, а также к российскому миротворческому контингенту, дислоцированному в Нагорном Карабахе в соответствии с Трехсторонней декларацией от 9 ноября 2020 года, подписанной лидерами Армении, Азербайджана и России, предпринять конкретные и однозначные шаги для прекращения агрессии Азербайджана.