ՄԻԵԴ-ն ամբողջությամբ բավարարել է ՀՀ կառավարության պահանջը և միջանկյալ միջոց կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը հայտնում է, որ ՄԻԵԴ-ն ամբողջությամբ բավարարել է ՀՀ կառավարության պահանջը և միջանկյալ միջոց կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը հանգեցնում է Կոնվենցիայով երաշխավորվող իրավունքների խախտման լրջագույն վտանգի և չնայած սույն թվականի սեպտեմբերի 20-ին ձեռք բերված հրադադարի համաձայնության՝ սույն թվականի սեպտեմբերի 22-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, բավարարելով ՀՀ կառավարության ներկայացրած պահանջը, Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառել ե միջանկյալ միջոց:
Մասնավորապես, ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնպահ մնալ ցանկացած գործողության իրականացումից, որը կարող է հանգեցնել Կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 3-րդ (խոշտանգման արգելք) հոդվածներով երաշխավորվող իրավունքների խախտմանը:

ЕСПЧ полностью удовлетворил требование правительства РА и применил промежуточные меры в отношении Азербайджана
Европейский суд по правам человека полностью удовлетворил требование Республики Армения и применил промежуточную меру в отношении Азербайджана. Об этом сообщает представитель РА по международным вопросам.
Учитывая, что создавшаяся в Нагорном Карабахе ситуация вызвала серьезнейшую угрозу нарушения гаранированных Конвенцией прав, а также то, что, несмотря на достигнутое 20 сентября с.г. соглашение, 22 сентября ЕСПЧ, удовлетворив запрос правительства Армении, применил в отношении Азербайджана промежуточную меру, ЕСПЧ в частности обязал Азербайджан воздержаться от любых действий, которые могут привести к нарушению прав, гарантированных ст.2 (право на жизнь) и ст.3 (запрет пыток) Конвенции.