Սոցապ նախարարությունը գործարկում է «Սոցիալական աջակցության ծառայությունների քարտեզը»
ԼՂ–ից բռնի տեղահանված քաղաքացիներին աջակցելու պատրաստակամ միջազգային կառույցների, հասարակական կազմակերպությունների և սոցիալական նախաձեռնությունների առկա ռեսուրսները գույքագրելու ու դրանց հետագա կիրառումը պլանավորելու նպատակով` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը գործարկում է «Սոցիալական աջակցության ծառայությունների քարտեզը»՝ map.socservice.am։ Հայտնում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը:
«Ներկայում տեղահանված անձանց կարիքները գույքագրվում և բավարարվում են ՀՀ կառավարության կողմից` մարզպետարանների համակարգմամբ։ Այնուամենայնիվ կան մի շարք կառույցներ և հասարակական կազմակերպություններ, որոնք դիմում են պետական գերատեսչություններին՝ աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով։
Վերոնշյալ հարթակում կազմակերպությունները հնարավորություն կունենան լրացնել իրենց ռեսուրսները, ինչից հետո հավաքագրված տվյալները հասանելի կլինեն Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, մարզպետարանների, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների համար։ Հավաքագրված ռեսուրսները վերջիններիս կողմից կհամակարգվեն և ըստ անհրաժեշտության կօգտագործվեն»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:

Министерство ТСВ запускает Карту услуг по социальной поддержке
По инициативе международных структур и общественных организаций, выразивших готовность оказать помощь насильственно перемещенным жителям Нагорного Карабаха, Министерство труда и социальных вопросов запустило Карту услуг по социальной поддержке - map.socservice.am, цель которой паспортизация имеющихся ресурсов и планирование их дальнейшего использования. Об этом сообщает Министерство труда и социальных вопроса РА.
“В настоящее время потребности перемещенных лиц паспортизируются и удовлетворяются правительством РА путем координации областными администрациями. Тем не менее, есть ряд структур и общественных организаций, которые обращаются к государственным ведомствам с целью оказания помощи.
Эти организации получат возможность зарегистрировать свои ресурсы на вышеуказанной платформе, после чего собранные данные станут доступны Министерству труда и соцвопросов, областным администрациям, а также органам местного самоуправления. Последние будут координировать и использовать эти ресурсы по необходимости”,- говорится в сообщении.