«Հաշվառված քաղաքացիների ամեն երրորդն անչափահաս է, նշանակում է՝ դպրոցներում շատ անելիք կունենանք». ԿԳՄՍ նախարար
Սեպտեմբերի 27-ի Ժամը 15:00-ի դրությամբ՝ Հակարիի կամուրջը հատել է 50 243 անձ։ Նրանցից 5700-ն են օգտվել պետության տրամադրած կացարանից։ Այս մասին «Հումանիտար կենտրոն»-ի տվյալների հերթական ներկայացման ժամանակ հայտնեց վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը։
Վերջինս հորդորեց բռնի տեղահանված անձանց հաշվառման գործընթացն իրականացնել ժամանակավոր բնակության վայրերում և նշեց, որ ՀՀ բոլոր մարզերում գործում են աշխատանքային խմբեր։
Ըստ Նազելի Բաղդասարյանի՝ այսօր ևս 74 բուժառու տեղափոխվել է ՀՀ, բուժառուների ընդհանուր թիվը 311 է։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն էլ անդրադարձավ երեխաների կրթության իրավունքին՝ նշելով, որ այն իրենց համար նույնպես առաջնային է։
«Այս պահի դրությամբ տարբեր մարզերում արդեն ունենք դպրոցներ դիմած շուրջ 100 քաղաքացիներ։ Այն պահին, երբ կեցության սննդի և կացարանի խնդիրները կարագավորված են, պետք է մտածենք նաև կրթության մասին։ Մեր դպրոցները պատրաստված են դրան, ուղարկել ենք շրջաբերական, որտեղ հստակ հրահանգներ ենք տվել, թե ինչպես պետք է կազմակերպվի գործընթացը։ Որևէ փաստաթղթային խոչընդոտ չի լինի, և այն ժամանակահատվածում, երբ երեխաները կլինեն դպրոցում, առանց լրացուցիչ փաստաթղթեր պահանջելու նրանց ընդունումը դպրոց տեղի կունենա»,- նշեց նախարարը։
Անդրեասյանը նաև նշեց, որ հավելյալ աջակցության կարիք ունեցող երեխաների համար Տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոններ կան, բոլոր մասնագետները պատրաստ են։ Բացի այդ, նախարարի խոսքով, եկող շաբաթվաբից կմեկնարկեն վերապատրաստման ծրագրեր ուսուցիչների համար։
«Երեխաների թիվը մեծ է, արդեն հաշվառված քաղաքացիների համադրությամբ կարող ենք ասել, որ ամեն երրորդն անչափահաս է, սա նշանակում է՝ դպրոցներում շատ անելիք կունենանք»,- ասաց նա։
Նախարարը նշեց, որ ԼՂ-ից տեղահանված ուսուցիչների համար առանձին ծրագիր կլինի։ Նրա խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում 2023թ. սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ՝ գործել է 108 հանրակրթական ուսումնական հաստատություն շուրջ 21 000 սովորողներով, ուսուցիչների թիվը մոտ 1500 է եղել։

“Каждый третий из зарегистрированных граждан - несовершеннолетний, а это значит, что в школах у нас будет много работы” – министр ОНКС
По состоянию на 15:00 27 сентября из Арцаха в Армению въехало 50.243 человека. Из них 5700 воспользовались предоставленным государством жильем. Об этом сообщила сегодня пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян.
Она призвала насильственно перемещенных арцахцев регистрироваться в местах временного проживания, отметив, что соответствующие группы действуют во всех областях Армении.
В свою очередь министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, касаясь права детей на образование, отметила, для них оно имеет первоочередное значение.
“К настоящему времени в школы различных областей обратились около 100 человек. Как только будут решены вопросы жилья и питания, нужно будет подумать об образовании. Наши школы готовятся к этому. Мы направили циркуляр, в котором четко указали, как организовать данный процесс без какой-либо дополнительной документации”,- сказала министр.
Ж.Андреасян также сообщила, что детей школьного возраста много, о чем свидетельствуют данные регистрации: каждый третий из зарегистрированных граждан несовершеннолетний. “Это значит, что в школах у нас будет много работы”,- добавила руководитель ведомства.
Ж.Андреасян также сообщила, что для прибывших из Арцаха учителей действует отдельная программа. По состоянию на 1 сентября 2023 г. в Арцахе действовало 108 общеобразовательных заведений, в которых обучалось 21.000 учащихся и работало 1500 учителей.