ԱԳՆ հայտարարությունը՝ 44-օրյա պատերազմի 3-րդ տարելիցի առթիվ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել 44-օրյա պատերազմի 3-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ Այն ներկայացնում ենք ստորև․
«3 տարի առաջ այս օրն Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ սանձազերծեց իր հայրենիքում ապրող Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ ժողովրդի նկատմամբ՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակչությանը, իրականացնելով զանգվածային ռազմական հանցագործություններ:
Այս կործանարար գործողությունները մաս էին կազմում Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտումների ենթարկելու Ադրբեջանի ծրագրված քաղաքականության։
Չնայած բազմաթիվ ուղերձներին և ջանքերին՝ տարածաշրջանում առկա խնդիրները կարգավորել բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական ճանապարհով՝ Ադրբեջանը շարունակեց իր՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման գործելակերպը՝ խուսափելով միջազգային մեխանիզմի ներքո ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի շուրջ կառուցողական երկխոսությունից:
Այս երեք տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն անցել է անմարդկային դժվարությունների միջով՝ շարունակաբար ենթարկվելով ռազմական հարձակումների, ահաբեկումների, 10 ամիս շարունակվող շրջափակման և սովամահության։
Միջազգային հանրության կողմից դեռևս երեք տարի առաջ ուժի կիրառման քննադատության և կոշտ արձագանքի բացակայության, 2020թ․ 44-օրյա պատերազմի արդյունքում ստեղծված անվտանգային երաշխիքների անարդյունավետության և ԼՂ-ում միջազգային հասանելիության բացակայության պայմաններում Ադրբեջանի հայատյաց գործողություններն ու քաղաքականությունը ոչ միայն չդադարեցին, այլև հասան իրենց նոր դրսևորման՝ սեպտեմբերի 19-ին ձեռնարկած զինված հարձակման արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի զգալի մասի՝ փաստացի բռնի տեղահանման, էթնիկ զտման:
Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը ոգեկոչում է 2020թ․ 44-օրյա պատերազմում և դրան հաջորդող շրջանում զոհված մեր բոլոր հայրենակիցների հիշատակը։ Այսօր մենք ընդգծում ենք տարածաշրջանում ուժի կիրառման դատապարտման, հերթական զանգվածային ոճրագործության կանխման հրամայականը»։

Заявление МИД Республики Армения
3 года назад в этот день Азербайджан развязал широкомасштабные военные действия против коренного населения Нагорного Карабаха, проживающего на своей родине, обстреливая гражданское население и совершая массовые военные преступления.
Эти деструктивные действия были частью запланированной политики Азербайджана по подвержению Нагорного Карабаха этнической чистке.
Несмотря на многочисленные призывы и усилия урегулировать существующие в регионе вопросы исключительно политико-дипломатическим путем, Азербайджан продолжил свою политику применения силы или угрозы силой, уклоняясь от конструктивного диалога о правах и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках международного механизма.
За эти три года народ Нагорного Карабаха прошел через бесчеловечные трудности, периодически подвергаясь военным нападениям, запугиванию, 10-месячной блокаде и голодной смерти.
В условиях отсутствия критики и жесткой реакции со стороны международного сообщества на применение силы три года назад, неэффективности гарантий безопасности, созданных в результате 44-дневной войны 2020г., и отсутствия международного доступа в Нагорный Карабах, подстрекаемые армянофобией действия и политика Азербайджана не только не прекратились, но и достигли своего нового проявления в результате предпринятого 19 сентября военного нападения - фактического насильственного переселения, этнической чистки значительной части населения Нагорного Карабаха.
Сегодня Республика Армения чтит память всех наших соотечественников, погибших в 44-дневной войне и в последовавший за ней период. Сегодня мы подчеркиваем императив осуждения применения силы в регионе и предотвращения очередного массового преступления.