Վերջին տվյալներով` Հայաստան է մուտք գործել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 53 629 անձ
Վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին Կառավարության «Հումանիտար կենտրոն»-ի կողմից ցուցաբերվող աջակցության աշխատանքների ընթացքը:
Ժամը 18:00-ի դրությամբ ԼՂ-ից Հայաստան է տեղափոխվել 53 629 անձ և 10 985 տրանսպորտային միջոց, հաշվառվել է 35 491 անձ: «Ժամը 19:00-ի դրությամբ ևս 38 բուժառու տեղափոխվել է օդային ճանապարհով: Ընդհանուր առմամբ օդային և ցամաքային ճանապարհով Հայաստան է տեղափոխվել 349 բուժառու: Այս պահին բուժկենտրոններից դուրս գրված բուժառուներ չունենք»,-ասել է Նազելի Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ ընդհանուր առմամբ տեղափոխվել է 129 աճյուն:
Մամուլի խոսնակը նշել է, որ ընդհանուր առմամբ գործընթացը ընթանում է համակարգված, սակայն պետք է հաշվի առնել, որ այս օրերին ներհոսքը բավականին շատ է և մեծ հերթեր են գոյացել:
Նազելի Բաղդասարյանը տեղեկացրել է նաև, որ irazekum.am կայքում տեղադրված են ՀՀ տարբեր մարզերում տեղակայված բոլոր հումանիտար կենտրոնների տվյալները, հասցեները, և այն քաղաքացիները, որոնք չեն հաշվառվել, կարող են հաշվառվել համապատասխան տարածքային կենտրոններում:
Վարչապետի մամուլի խոսնակը մեկ անգամ ևս հիշեցրել է, որ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության թեժ գիծը գործում է շուրջօրյա. այս պահի դրությամբ ստացվել է 7300 զանգ՝ տարբեր հարցերով: Նշվել է նաև, որ առաջնային կարիքների հաշվառման համար գործում է համապատասխան հարթակ՝ e-soc.am, որտեղ լրացվել է շուրջ 5000 հայտ: Կամավորների հավաքագրման համար գործող՝ kamavor.mlsa.am կայքում գրանցվել է 730 քաղաքացի: Նաև սոցիալական աջակցության ծառայությունների քարտեզագրում է տեղի ունեցել, և իրենց աջակցությունն ու պատրաստակամություն են հայտնել շուրջ 150 կազմակերպություն՝ map.socservice.am կայքում:

По состоянию на 18:00 из Нагорного Карабаха в Армению прибыли 53 629 вынужденных переселенцев
Пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян представила работу “Гуманитарного центра” правительства по предоставлению поддержки вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха.
По состоянию на 18:00 из Нагорного Карабаха в Армению прибыли 53 629 вынужденных переселенцев и 10 985 транспортных средств, зарегистрированы данные о 35 491 лицах. “По состоянию на 19:00 воздушным путем перевезено еще 38 пациентов. Всего в Армению воздушным и наземным транспортом было доставлено 349 пациентов. На данный момент нет пациентов, выписанных из медицинских центров”, -сказала Назели Багдасарян.
Она также отметила, что всего было перевезено 129 тел погибших.
Пресс-секретарь отметила, что в целом процесс идет скоординированно, но нужно учитывать, что в эти дни приток достаточно большой и образовались большие очереди.
Назели Багдасарян также сообщила, что на сайте irazekum.am размещены данные и адреса всех гуманитарных центров, расположенных в разных областях Армении, а незарегистрированные граждане могут зарегистрироваться в соответствующих территориальных центрах.
Пресс-секретарь премьер-министра еще раз напомнила, что горячая линия министерства труда и социальных вопросов работает круглосуточно: на данный момент поступило 7300 звонков по различным вопросам. Также было отмечено, что существует соответствующая площадка для регистрации первичных потребностей – e-soc.am, где подано около 5000 заявок. На сайте kamavor.mlsa.am для набора волонтеров зарегистрировались 730 граждан. Также проведено картирование служб социальной поддержки, и на сайте map.socservice.am около 150 организаций выразили свою готовность оказывать помощь.