Դավիթ Բաբայանը կմեկնի Շուշի՝ ներկայանալու ադրբեջանական կողմին
Արցախի Պահպանողական կուսակցության (ԱՊԿ) նախագահ, նախկին ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել՝ հայտնելով, որ որոշել է հանձնվել Ադրբեջանին:
«Բոլորդ գիտեք, որ ես ընդգրկված եմ Ադրբեջանի սեւ ցուցակում, և ադրբեջանական կողմը պահանջել է իմ ժամանումը Բաքու՝ համապատասխան հետաքննության համար։ Որոշեցի այսօր Ստեփանակերտից մեկնել Շուշի։
Այս որոշումը, բնականաբար, մեծ ցավ, անհանգստություն ու սթրես կպատճառի առաջին հերթին իմ մերձավորներին, բայց վստահ եմ, որ նրանք կհասկանան։
Իմ չներկայանալը կամ ավելի վատ՝ փախուստը լուրջ վնաս կհասցնի մեր բազմաչարչար ժողովրդին, շատ ու շատ մարդկանց, և ես՝ որպես ազնիվ մարդ, աշխատավոր, հայրենասեր և քրիստոնյա, չեմ կարող դա թույլ տալ։
Աստված օրհնի մեր ժողովրդին, թող Ամենազորը կրճատի նրա տառապանքը և ամոքի նրա վերքերը»,- գրել է Դավիթ Բաբայանը։։

Former Artsakh Foreign Minister to Surrender to Azerbaijani Authorities
Former Artsakh Foreign Minster Davit Babayan has announced he will surrender to Azerbaijani authorities in Shushi.
“You all know I am included Azerbaijan’s blacklist, and Azerbaijan has demanded my arrival in Baku for a relevant investigation. Today I decided to leave Stepanakert for Shushi,” Babayan writes in a Facebook post.
Babayan writes his refusal to go to Baku, or his attempt to flee, will seriously harm “our long-suffering nation and many people”.
“As an honest man, a worker, a patriot and a Christian, I cannot allow this.”
Babayan served as foreign minister from January 2021 to January 2023. Recently, he served as adviser to the Artsakh president. He founded the Artsakh Conservative Party in 2019.