Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը դադարում է գոյություն ունենալ. պետական ինստիտուտները կլուծարվեն
Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը 2023թ. սեպտեմբերի 19-ից հետո ստեղծված իրավիճակից բխող գործողությունների մասին հրամանագիր է ստորագրել։
Համաձայն հրամանագրի՝ ստեղծված ռազմաքաղաքական ծանր իրավիճակի կապակցությամբ, ելնելով Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգության և կենսական շահերի ապահովման առաջնահերթությունից, հաշվի առնելով ռուսական խաղաղապահ ուժերի հրամանատարության միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչների հետ, ըստ որի՝ ապահովվում է Լաչինի միջանցքով Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների, այդ թվում՝ զենքերը վայր դրած զինվորականների ազատ, կամավոր և անխոչընդոտ անցումը՝ մեքենաների վրա իրենց գույքով, և առաջնորդվելով ԼՂ Սահմանադրության 93-րդ հոդվածով՝ որոշում է կայացվել՝
- Մինչև 2024 թվականի հունվարի 1-ը լուծարել գերատեսչական ենթակայության բոլոր պետական հիմնարկներն ու կազմակերպությունները, և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը (Արցախ) դադարում է գոյություն ունենալ։
- Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը, այդ թվում՝ Հանրապետությունից դուրս գտնվող բնակչությունը, սույն հրամանագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո ծանոթանում է Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացրած վերաինտեգրման պայմաններին՝ ապագայում Լեռնային Ղարաբաղում մնալու (վերադառնալու) հնարավորության մասինանկախ և անհատական որոշում կայացնելու նպատակով։

Nagorno-Karabakh Republic To Be Formally Dissolved By 2024
According to the decree, in connection with the current difficult military-political situation, based on the priority of ensuring the physical security and vital interests of the people of Artsakh, taking into account the agreement reached through the mediation of the command of the Russian peacekeeping contingent with representatives of the Republic of Azerbaijan that free, voluntary and unhindered travel is ensured residents of Nagorno-Karabakh, including military personnel who laid down their arms, with their property on their vehicles along the Lachin corridor, and guided by Article 93 of the Constitution of Nagorno-Karabakh, it was decided:
1. Dissolve all state institutions and organizations under their departmental subordination until January 1, 2024, and the Republic of Nagorno-Karabakh (Artsakh) ceases to exist.
2. The population of Nagorno-Karabakh, including those located outside the republic, after the entry into force of this Decree, familiarize themselves with the conditions of reintegration presented by the Republic of Azerbaijan, with a view to making an independent and individual decision in the future on the possibility of staying (returning) in Nagorno-Karabakh.