Հայաստանի բուժհաստատություններում բուժում է ստանում տեղահանված 361 արցախցի, 14 հոգի մահացել է․ Անահիտ Ավանեսյան
Հայաստանի բուժհաստատություններում այս պահի դրությամբ բուժում է ստանում 361 արցախցի: Այս մասին «Հումանիտար կենտրոնի» աշխատանքները ներկայացնելիս հայտնեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«221-ը պայթյունի հետևանքով ստացած վնասվածքներ ունեն, 114-ը ռազմական ագրեսիայի հետևանքով տարբեր վիրավորում ստացած անձինք են, մնացած 26-ը՝ առողջական այլ խնդիրներով բուժառուներ»,- ասաց նախարարը։
Նախարարի փոխանցմամբ՝ ընդհանուր առմամբ գրանցվել է մահվան 14 դեպք:
«Դեռ մեծաթիվ պացիենտների վիճակը մնում է ծանր ու ծայրահեղ ծանր, բժիշկները պայքարում են նրանց կյանքի համար: Ներգրավված են բազմաթիվ ուժեր՝ թե՛ Հայաստանից, թե՛ արտերկրից»,- նշեց Ավանեսյանը:
Ավանեսյանի խոսքով՝ վերակենդանացման բաժանմունքներում գտնվում է 10 երեխա, երկուսի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, մյուսներինը` կայուն, մեկ երեխայի մոտ արդեն կա դրական դինամիկա։
Նախարարը հայտնեց, որ այս գիշեր վթարի հետևաքնով վնասվածքներ ստացած երկու երեխա է տեղափոխվել Հայաստանի բժշկական կենտրոններ:

В медучреждениях Армении лечение получает 361 вынужденный переселенец из Арцаха
В настоящее время в медучреждениях Армении лечение получает 361 вынужденный переселенец из Арцаха, сообщила сегодня министр здравоохранения Анаит Аванесян.
“221 человек получили травмы в результате взрыва, у 114 человек имеются ранения вследствие военной агрессии, остальные 26 страдают различными заболеваниями”,- сказала министр.
Зарегистрировано 14 случаев смерти. В то же время состояние многих пациентов остается тяжелым и крайне тяжелым. К их лечению привлечены специалисты как из Армении, так и из-за рубежа, отметила Анаит Аванесян.
По ее словам, в реанимационном отделении находятся 10 детей: состояние двоих из них крайне тяжелое, состояние остальных стабильное, у одного ребенка наблюдается положительная динамика.
Министр также сообщила, что этой ночью в медцентры Армении доставили двух детей, получивших травмы вследствие ДТП.