Արցախից բռնի տեղահանված հայրենակիցները ֆինանսական աջակցություն ստանալու համար պետք է բացեն քարտային հաշիվներ
Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորութամբ Կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին ցուցաբերվող հումանիտար օգնության ծրագրերն ու հետագա քայլերը:
Քննարկումներն ամփոփելով՝ վարչապետը նշել է. «Հարգելի գործընկերներ, մենք քննարկեցինք Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերին և եղբայրներին հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու ընթացքը, կատարված աշխատանքը և հետագա անելիքները: Ես նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել «Հումանիտար կենտրոն»-ին, որը գործել է փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի համակարգմամբ, Կառավարության բոլոր անդամներին, գերատեսչություններին, հասարակական կազմակերպություններին, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, մարզպետարաններին, կամավորներին՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների դիմավորումը և հրատապ տեղավորումը պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու համար:
Իհարկե հասկանալի է, որ այդ ճգնաժամային պայմաններում ամեն ինչ չէ, որ եղել է անթերի, բնականաբար, եղած կլինեն նաև որոշակի թերություններ, բայց ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ և՛ հանրային արձագանքը, և՛ մեր դիտարկումները, և՛ այն փաստը, որ ըստ էության, ծայրահեղ ճգնաժամային իրավիճակ մենք չունենք որևէ տեղ, դրա ամենակարևոր աջակցությունն էր, ճգնաժամային իրավիճակ՝ հումանիտար առումով, բայց այն, ինչն ինքնին արդեն ճգնաժամ է, դրանից դուրս մենք ավելի սրված իրավիճակ չունենք»:
Անդրադառնալով միջնաժամկետ անելիքներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ դրանցից ամենաառաջնային որոշումը վերաբերում է բռնի տեղահանված մեր քույրերին և եղբայրներին առաջին անհրաժեշտ կարիքների համար դրամական աջակցություն ցուցաբերելուն: «Տեղյակ եք, որ կայացվել է որոշում և հայտարարվել, որ Լեռնային Ղարաբաղից յուրաքանչյուր բռնի տեղահանված, խոսքը վերաբերվում է և՛ երեխաներին, և մեծահասակներին, ամեն անձի հաշվով կտրվի 100 000 միանվագ դրամական աջակցություն: Մենք խնդիր ունենք այդ աջակցությունը հնարավորինս արագ հասցնել մեր քույրերին և եղբայրներին: Այս հարցում նաև նրանց աջակցության կարիքն ունենք, և ուզում եմ խնդրել, որ բռնի տեղահանված մեր քույրերն ու եղբայրներն այս պահից սկսած, նրանք, ովքեր չունեն բանկային, քարտային հաշիվներ, մոտենան իրենց ամենամոտ, ամենահարմար բանկ և այնտեղ բացեն քարտային հաշիվ՝ հետագայում նաև բանկային քարտ ստանալու համար»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ, իհարկե, բանկային քարտ ստանալը կարող է որոշակի ժամանակ տևել, բայց հաշիվները կբացվեն արագ, և Կառավարությունը 100 հազարական դրամները միանվագ կփոխանցի այդ հաշիվներին, և մարդիկ արդեն իրենց անձնագրերով հասանելիություն կունենան դրանց:
Իսկ նրանք, ովքեր բանկային քարտեր ունեն՝ Կառավարությունը միանգամից առաջիկա շաբաթվա ընթացքում այդ գումարները կփոխանցի հաշիվներին և քարտերին: «Իհարկե գիտենք, որ մեծ թիվ են կազմում այն մարդիկ, ովքեր փաստաթղթեր չունեն: Նման դեպքերում անհրաժեշտ է, որպեսզի համապատասխան տեղեկանք վերցնեն Միասնական սոցիալական ծառայությունից, և այդ տեղեկանքի միջոցով արդեն հնարավոր կլինի բանկային, քարտային հաշիվ ունենալ, կամ այլ եղանակով գումարները հասանելի կլինեն բռնի տեղահանված մեր քույրերին, եղբայրներին և երեխաներին: Երեխաների պարագայում, իհարկե, նրանց տվյալները կամրակցվեն նրանց մայրիկների անուններին և մայրիկները երեխաների գումարները իրենց հաշիվներին նույնպես կստանան:
Հաջորդ որոշումը, որ մենք կայացրել ենք, վերաբերում է կեցության, բնակարանային ծախսերին աջակցությանը: Մենք որոշում ենք կայացրել, որ բռնի տեղահանված յուրաքանչյուր անձի կտրվի 40 000 դրամ՝ որպես բնակության ծախսերի հատուցում, գումարած 10 000 դրամ՝ կոմունալ ծախսերի գծով աջակցություն: Շատ կարևոր է, որ նաև այս ծրագրից օգտվելու համար բռնի տեղահանված մեր քույրերն ու եղբայրները հնարավորինս արագ մոտենան բանկ և հաշիվները բացեն, որպեսզի մենք արդեն համապատասխան արագությամբ կարողանանք այդ գումարները փոխանցել:
Բայց նաև մինչև գումարների փոխանցումը, ըստ էության, կարող ենք արձանագրել, որ օրինակ, 5 հոգանոց ընտանիքի պարագայում՝ հոկտեմբերին նրանք կունենան պետության, Կառավարության կողմից 750 000 դրամի աջակցություն: Նաև կարծում եմ, որ այս գումարի, բյուջեի հաշվառումով նրանք կարող են նաև որոշակի գործողություններ ծավալել: Մասնավորապես, ովքեր գտնվում են ժամանակավոր կացարաններում, շատ լավ կլինի, որպեսզի արդեն սկսեն վարձով բնակարանների կամ բնակելի տարածքների վարձակալության փնտրտուքը: Իհարկե, նաև հանձնարարված է, որ տեղական ինքնակառավարման մարմինները, մարզպետարաններն աջակցեն նրանց այդ հարցում: Շատ կարևոր է, որ մեր բազմաթիվ կամավորները կարողանան այնպես անել, որպեսզի պոտենցիալ վարձակալները և վարձով բնակելի տարածքներ տրամադրողներն իրար հանդիպեն և պայմանավորվածություններ ձեռք բերեն»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերի և եղբայրների աշխատանքի ապահովման խնդրի լուծումը: «Մենք նաև միջոցներ ենք ձեռնարկում, որ օրինակ, հանրակրթության ոլորտի մասնագետները ներգրավվեն, աշխատանքի ընդունվեն հանրակրթության ոլորտում, դպրոցներում, առողջապահության ոլորտի աշխատողներն աշխատանքի ընդունվեն առողջապահության ոլորտում: Նաև շատ կարևոր է, որ նախարարությունները թափուր աշխատատեղերի վերաբերյալ տեղեկատվությունն ակտիվ տարածեն:
Իհարկե, աշխատանքի ընդունվելու որոշակի ընթացակարգեր կան, մրցույթներ և այլն, այդ ընթացակարգերը չեն զրոյացվի, բայց մյուս կողմից էլ մենք հնարավորինս կպարզեցնենք, որպեսզի գործող մանկավարժները հեշտացված ընթացակարգերով հնարավորություն ունենան աշխատանքի ընդունվել, նաև առողջապահության ոլորտի մասնագետներին է վերաբերվում, այլ ոլորտներին նույնպես: Դրա հետ կապված տրված են համապատասխան հանձնարարականներ»,- ասել է վարչապետը:
Այսօրվա խորհրդակցությանն անդրադարձ է կատարվել նաև պետական կապիտալ ներդրումների իրականացմամբ զբաղվող կապալառու ընկերություններում առկա թափուր աշխատատեղերում ԼՂ մեր հայրենակիցներին ներգրավվելու հարցը: «Կապ կհաստատենք և կհավաքագրենք թափուր աշխատատեղերի վերաբերյալ նրանց պահանջարկը, նաև հումանիտար կենտրոնի եթերների ընթացքում հնարավորինս մատչելի այդ տեղեկատվությունը կտարածենք: Սա կարևոր պահ է, որովհետև եթե օրինակ, լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված որևէ քաղաքացի տեսնում է, որ ենթադրենք Շիրակի մարզի որևէ բնակավայրում ուսուցչի թափուր աշխատանք կա, և ինքը կարող է այդ տեղում աշխատանքի ընդունվել, այս տեղեկատվությունը հնարավորինս շուտ պետք է նրան հասցնել, որովհետև նա արդեն պիտի պլանավորի, որ այդ բնակավայրում բնակելի տարածք կամ բնակարան վարձակալի և այլն, և այդպես շարունակ:
Ամեն ինչ պետք է անենք, որ այդ 750 հազար, կամ 10 հոգանոց ընտանիքի պարագայում 1.5 մլն դրամը, օգնենք նաև, որ մարդն էֆեկտիվ ծախսի, որովհետև խնդիրը միայն գումար ունենալը չէ, խնդիր է նաև այդ գումարն այնպես ծախսել, որ էֆեկտիվ լինի: Մասնավորապես, եթե մարդը պիտի տեղավորվի Շիրակի մարզի իքս գյուղում և այս պահին գտնվում է, օրինակ, Կոտայքի մարզի որևէ բնակավայրում, այս գումարները ծախսելիս էլ պետք է պլանավորի: Դրա համար, կարծում եմ, հումանիտար կենտրոնը, նրա հանրային կոմունիկացիան այս հարցերում շատ ակտիվ պետք է աշխատի, որպեսզի մարդկանց կարողանանք այս հարցում հնարավորինս աջակցել:
Էլ չեմ ասում, որ այդտեղ այլ հարցեր են առաջ գալիս՝ երեխայի դպրոցի խնդիրն է, այդ պարագայում ավելի խելամիտ կլինի երեխային միանգամից ընդունել այն բնակավայրի դպրոցը, որտեղ առաջիկա առնվազն 6 ամիսը պետք է բնակվեն, որպեսզի երեխաները կրկնակի սթրեսի չենթարկվեն։ Իհարկե ուսանողների խնդիրը նույն կերպ պետք է լուծվի, որպեսզի նրանք ինտեգրվեն մեր բուհական համակարգին, այսինքն նրանց կրթության գործընթացը չընդհատվի։ Նաև պետք է միջոցներ ձեռնարկենք, որպեսզի կրթության գործընթացում հնարավորինս աջակցություն ցուցաբերենք, խթանենք բարձր առաջադիմությունը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Հաջորդ կարևոր և սուր խնդիրը, վարչապետի խոսքով, վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեծ թվով թոշակառուներին։ «Լավ լուրն այն է, որ նրանք մեծ մասամբ ունեն բանկային քարտեր և մենք նրանց աջակցություն ցուցաբերելիս հասանելիության հարցում մեծ դժվարություններ չենք ունենա։ Ֆինանսական առումով մեր մոտեցումն այն է, որ նրանք իրենց կենսաթոշակները շարունակեն ստանալ Հայաստանի Հանրապետությունում։ Այստեղ, սակայն, մենք զուտ իրավական խնդիր ունենք, կախված նրանց բռնի տեղահանվածի և փախստական լինելու կարգավիճակի հետ։ Մեր մոտեցումն այն է, որ գումարները կփոխանցենք և այդ գումարների հարցը հնարավորինս շուտ կլուծենք։ Եթե մինչ այդ իրավական հարցերում արդեն վերջնական լուծումներ ունենանք, շատ լավ, եթե չենք ունենա վերջնական լուծումներ, մարդու սոցիալական նվազագույն կարիքները կապահովենք, իրավական խնդիրները հընթացս կլուծենք, առանց այդ ընթացքում մեր հայրենակիցներին զրկելու որևէ աջակցության հասանելիությունից։
Ամփոփելով ասեմ, որ այսօր ամենակարևոր խնդիրը հետևյալն է. Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներն իրենց հարմար մոտակա բանկերում պետք է բացեն հաշվեհամարներ։ Կենտրոնական բանկն արդեն քննարկել է բանկերի հետ, որ այդ հաշվեհամարները բացվեն անվճար և հնարավորինս արագ։ Իհարկե նաև պետք է հետևենք իրադրությանը, եթե որևէ տեղ կտեսնենք, որ հերթեր են գոյանում, նաև մեր կամավորներին պետք է ուղղորդենք, որպեսզի նրանք հերթերը կառավարեն և մարդկանց օգնեն, որ ավելի լավ միջավայրում այդ գործողություններն իրականացնելու հնարավորություն ունենան և բանկերի բնականոն աշխատանքը որևէ կերպ չխաթարվի»,- եզրափակել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Для получения финансовой поддержки вынужденные переселенцы из Нагорного Карабаха должны открыть банковские счета
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены программы гуманитарной поддержки и дальнейшие шаги для помощи вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха.
Подводя итоги обсуждений, премьер-министр отметил: “Уважаемые коллеги, мы обсудили процесс оказания гуманитарной помощи нашим сестрам и братьям, вынужденно переселенным из Нагорного Карабаха, проделанную работу и дальнейшие шаги. Прежде всего, хочу поблагодарить “Гуманитарный центр”, который действовал под руководством вице-премьера Тиграна Хачатряна, всех членов правительства, ведомств, неправительственных организаций, органов местного самоуправления, администраций областей и волонтеров за организованный на должном уровне прием и срочное размещение наших соотечественников, вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха.
Конечно, понятно, что в этих кризисных условиях не все было идеально, естественно, были и определенные недостатки, но в целом, думаю, и общественная реакция, и наши наблюдения, и тот факт, что, по сути, нигде не возникла экстремальная кризисная ситуация, является важным свидетельством надлежащей помощи. Кризисной ситуации в гуманитарном плане, - конечно, ситуация сама по себе уже является кризисной, - но более обостренной ситуации у нас нет”.
Коснувшись среднесрочных задач, Никол Пашинян отметил, что самым важным решением среди них является предоставление денежной поддержки для удовлетворения основных потребностей наших вынужденно переселенных братьев и сестер. “Вы знаете, что было принято решение и объявлено, что каждому вынужденному переселенцу из Нагорного Карабаха, - речь идет как о детях, так и о взрослых, - будет предоставлена единоразовая денежная поддержка в размере 100 тысяч. Перед нами стоит задача как можно быстрее донести эту поддержку до наших братьев и сестер. Нам также нужна их поддержка в этом вопросе, и я хочу попросить наших вынужденных переселенцев, наших братьев и сестер, начиная с этого момента, у кого нет банковских карт или счетов, обратиться в ближайший, наиболее удобный для них банк и открыть там счет, чтобы потом получить и банковскую карту”, - сказал премьер-министр, добавив, что, конечно, получение банковской карты может занять некоторое время, но счета будут открыты быстрее, и правительство переведет 100 тысяч драмов на эти счета, и люди уже будут иметь к ним доступ по своим паспортам.
А тем, у кого есть банковские карты, правительство на этой неделе сразу переведет деньги на счета и карты. “Конечно, мы знаем, что есть большое количество людей, у которых нет документов. В таких случаях необходимо получить соответствующую справку из Единой социальной службы, и по этой справке можно будет открыть банковский счет. Или каким-либо другим способом деньги будут доступны нашим вынужденно переселенным сестрам, братьям и детям. В случае детей, конечно, их данные будут прикреплены к именам их матерей, и матери получат деньги детей на свои счета.
Следующее решение, которое мы приняли, касается жилищной поддержки. Мы решили, что каждому вынужденному переселенцу будет выдано 40 000 драмов в качестве компенсации расходов на жилье, плюс 10 000 драмов на коммунальные расходы. Очень важно, чтобы наши вынужденно переселенные братья и сестры как можно скорее обратились в банк и открыли счета, чтобы воспользоваться и этой программой, чтобы мы могли переводить деньги с соответствующей скоростью.
Но еще до перевода денег мы, по сути, можем фактически зафиксировать, что, например, если семья состоит из 5 человек, то в октябре они получат 750 тыс драмов поддержки от государства, правительства. Я думаю, что с помощью этой суммы и этого бюджета они также могут осуществлять определенные действия. В частности, будет хорошо, если те, кто находится во временном жилье, займутся поиском съемных квартир или жилых помещений. Конечно, также есть поручение, чтобы органы местного самоуправления, администрации областей помогали им в этом вопросе. Очень важно, чтобы наши многочисленные волонтеры смогли сделать так, чтобы потенциальные арендаторы и сдающие жилые помещения в аренду встретились друг с другом и достигли договоренности”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян также подчеркнул важность решения проблемы обеспечения трудоустройства наших братьев и сестер, вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха. “Мы также принимаем меры для того, чтобы, например, специалисты в области общего образования были трудоустроены в сфере общего образования, в школах, работники сферы здравоохранения были трудоустроены в сфере здравоохранения. Также очень важно, чтобы министерства активно распространяли информацию о вакансиях.
Конечно, есть определенные процедуры приема на работу, конкурсы и т.д., эти процедуры не будут аннулированы, но с другой стороны, мы максимально упростим их, чтобы действующие педагоги имели возможность трудоустроиться по упрощенным процедурам, это также относится и к медицинским работникам, и к другим областям. В этой связи даны соответствующие поручения”, - сказал премьер-министр.
На сегодняшнем совещании также был затронут вопрос привлечения наших соотечественников на вакантные должности в компаниях-подрядчиках, осуществляющих реализацию государственных капитальных инвестиций. “Мы установим контакты и соберем их заявки на вакансии, а также в максимально доступной форме будем распространять эту информацию во время трансляций из Гуманитарного центра. Это важный момент, потому что если, например, гражданин, насильственно переселенный из Нагорного Карабаха, увидит, скажем, в каком-то населенном пункте Ширакской области есть вакансия учителя, и он может трудоустроиться там, эта информация должна быть предоставлена ему как можно скорее, потому что он уже должен планировать, снять жилое помещение или квартиру в этом населенном пункте и т.д. и т.п.
Мы должны сделать все, чтобы помочь людям эффективно потратить эти 750 тысяч, или, в случае семьи из 10 человек, 1,5 миллиона драмов, потому что задача не только в том, чтобы были деньги, но и в том, чтобы они были потрачены эффективно. В частности, если человек должен переселиться в село “икс” Ширакской области, а в настоящее время находится, например, в каком-то населенном пункте Котайкской области, то он должен планировать, когда тратит эти деньги. Поэтому, думаю, Гуманитарный центр, его общественная коммуникация должны очень активно работать в этом направлении, чтобы мы могли максимально поддержать людей в этом вопросе.
Не говоря уже о том, что там возникают другие вопросы, проблема обучения ребенка, в таком случае разумнее было бы сразу принять ребенка в школу того населенного пункта, где он должен проживать как минимум ближайшие 6 месяцев, чтобы дети не подвергались двойному стрессу. Конечно, таким же образом должна быть решена и проблема студентов, чтобы они были интегрированы в нашу вузовскую систему, то есть процесс их обучения не прерывался. Также мы должны принять меры по оказанию как можно большей поддержки в образовательном процессе, чтобы способствовать высокой успеваемости”, - отметил Никол Пашинян.
Следующая важная и острая проблема, по словам премьер-министра, касается большого количества пенсионеров, вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха. “Хорошая новость заключается в том, что у большинства из них есть банковские карты, и у нас не возникнет особых трудностей с доступом к ним и оказанием им помощи. В финансовом отношении наш подход заключается в том, чтобы они продолжали получать пенсии в Республике Армения. Однако здесь мы имеем чисто юридический вопрос, зависящий от их статуса вынужденных переселенцев и беженцев. Наш подход заключается в том, что мы переведем деньги и решим вопрос с деньгами в кратчайшие сроки. Если к тому времени у нас будут окончательные решения правовых вопросов, очень хорошо, если же у нас не будет окончательных решений, мы обеспечим минимальные социальные потребности людей, параллельно решая и правовые проблемы, не лишая доступа наших соотечественников к какой-либо соцподдержке.
Подводя итог, хочу сказать, что наиболее важным вопросом сегодня является следующий: наши соотечественники, вынужденно переселенные из Нагорного Карабаха, должны открыть банковские счета в ближайших банках. ЦБ уже обсудил с банками, что эти счета должны быть открыты бесплатно и максимально быстро. Конечно, мы также должны следить за ситуацией, если мы видим, что где-то образуются очереди, то также должны направить наших волонтеров, чтобы они управляли очередями и помогали людям осуществлять эти действия в лучших условиях, а нормальная работа банков никоим образом не была нарушена”, - заключил Никол Пашинян.