Ալիևը չի մասնակցի Փաշինյանի հետ Գրանադայի բանակցություններին. ադրբեջանական լրատվամիջոցներ
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները և տելեգրամյան ալիքները հայտնում են, որ այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրաժարվել է Իսպանիայի Գրանադա քաղաքում Եվրոպական քաղաքական խորհրդի III գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցություններից։ Ավելին, Ալիևը ընդհանրապես չի մեկնի Գրանադա։
Ինչպես փոխանցում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, հղում անելով իրենց աղբյուրներին, պատճառը Ֆրանսիայի իշխանությունների գործողություններն են, որոնք վերջին շաբաթներին տարբեր մակարդակներով իրենց աջակցությունն են հայտնում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը։
Եվս մեկ պատճառ էլ նշվում է, որ Փարիզն ու Բեռլինը հրաժարվել են հնգակողմ հանդիպմանը Թուրքիայի մասնակցությանը։ Ըստ ադրբեջանական կողմի՝ «նման պայմաններում ադրբեջանական կողմը հրաժարվել է բանակցությունների անցկացումից»։
Դեռևս պաշտոնական տեղեկատվություն այս մասով չկա, սակայն Ադրբեջանի կառավարությանը մոտ աղբյուրները հաստատում են այս տեղեկատվությունը։ Հայկական կողմը ևս մեկնաբանություն դեռևս չի տարածել։
Եվրոպական քաղաքական խորհրդի III գագաթնաժողովին չի մասնակցի նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։ Պատճառը, ըստ Cumhuriyet-ի, Էրդողանի առողջությունն է։

Aliyev Backs Out of Spain Meeting with Pashinyan
Azerbaijani President Ilham Aliyev will not attend an October 5 meeting in Spain with Armenian PM Nikol Pashinyan and the leaders of the European Union, France, and Germany.
The Azerbaijani press reports that Aliyev has backed out of the meeting over “destructive statements” made by French Foreign Minister Catherine Colonna during her trip this week to Yerevan.
Colonna pledged French military aid to Armenia so that the country can defend itself. She also accused Baku of forcibly displacing Armenians from Karabakh.
The Trend news agency writes that another reason for Aliyev’s turnaround is because Paris and Berlin balked at Turkey’s participation in the meeting.
Yesterday, Aliyev expressed hope that his October 5 meeting in Granada, Spain, with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan “will give impetus to the development of the peace agenda in the region.”