Արցախում վնասվածքներ ստացած 7 պացիենտ այսօր տեղափոխվել է Ֆրանսիա և Բուլղարիա
Լեռնային Ղարաբաղում պայթյունի և ռազմական ագրեսիայի հետևանքով վնասվածքներ ստացած 7 պացիենտ այսօր տեղափոխվել է Ֆրանսիա և Բուլղարիա` լավագույն կլինիկաներում բուժումը շարունակելու համար: Հայտնում է Առողջապահության նախարարությունը:
«Տուժածների` արտերկրում բուժումը շարունակելու հնարավորությունը գնահատել են այս երկրներից ժամանած մասնագետները` բուժող բժիշկների հետ համատեղ:
Ծայրահեղ ծանր վիճակում բժշկական կենտրոններ ընդունվելուց հետո, մեր մասնագետների պրոֆեսիոնալ մոտեցման շնորհիվ նրանց վիճակը փոքր֊ինչ կայունացել է և այժմ նրանք պատրաստ են տեղափոխման: Պացիենտներն ունեն երկարատև և համալիր բուժման կարիք։
ՀՀ առողջապահության նախարարության միջազգային փոխգործակցության արդյունքում այլ երկրները ևս պատրաստակամություն են հայտնել օգնելու Հայաստանին»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:

Пострадавшие в Арцахе семь пациентов перевезены во Францию и Болгарию
Семь пациентов, получивших повреждения в Арцахе вследствие взрыва топливного склада и военной агрессии Азербайджана, сегодня были перевезены во Францию и Болгарию для продолжения лечения в лучших клиниках этих стран, сообщает Министерство здравоохранения Армении.
“Возможность продолжения лечения этих лиц за рубежом прибывшие из этих стран специалисты оценили вместе с их лечащими врачами.
Наши специалисты стабилизировали крайне тяжелое состояние поступивших в медицинские центры этих пациентов, и сейчас они готовы к транспортировке. Эти пациенты нуждаются в длительном и комплексном лечении.
Благодаря взаимному международному сотрудничеству Минздрава РА готовность оказать помощь Армении изъявили и другие страны”,- говорится в сообщении.