Մեկուսի պայմաններում աշխատող գերիշխողները
«Հետքն» արդեն գրել է պետական գնումների համակարգում գործող «սեւ ցուցակի» եւ այս պահին դրանում ընդգրկված թերեւս ամենահայտնի ընկերության՝ «Քաղ Պետրոլ Սերվիս» («CPS») արտադրական կոոպերատիվի մասին: Ինչպես նշել էինք, այս ընկերությունը 2010-ին 3 տարով մտցվել է «սեւ ցուցակ», քանի որ խախտել է «Գնումների մասին» օրենքը: Այսինքն՝ «Քաղ Պետրոլ Սերվիս»-ը մինչեւ 2013 թվականը իրավունք չունի մասնակցել պետգնումների գործընթացին:
Սակայն այդ նույն գործընթացին շատ մեծ հաջողություններով մասնակցում է «Սիթի Պետրոլ Գրուպ» ՍՊԸ-ն, որն իրավաբանորեն տարանջատված է ԱԿ-ից, առերեւույթ նրա հետ կապ չունի, սակայն իրականում սրանց հիմնադիրը եղել է նույն մարդը (Աշոտ Սալազարյան), եւ հիմա էլ դժվար է ասել, թե բացի անուններից եւ իրավաբանական գրանցումից ինչով են տարբերվում իրարից: Ու փաստորեն «Քաղ Պետրոլ Սերվիս»-ի նկատմամբ կիրառված եռամյա պատիժը առոչինչ է, քանի որ վերջինիս բենզինն ու դիզվառելիքը հիմա էլ մեծ քանակով ձեռք է բերվում պետության կողմից:
Ինչպես արդեն նշել ենք, ըստ տնտեսական մրցակցության պետական հանձնաժողովի վերջին (2012-ի մարտ) տվյալների, բենզինի շուկայում կա երկու գերիշխող ընկերություն՝ «Ֆլեշ» ՍՊԸ (42,62 տոկոս) եւ «Սիթի Պետրոլ Գրուպ» ՍՊԸ (41,76 տոկոս): Դիզվառելիքի ոլորտում էլ գերիշխողները սրանք են՝ «Ֆլեշ» (47,3), «Սիթի Պետրոլ Գրուպ» (40,8):
ՀՀ գնումների համակարգի կայքում (gnumner.am) ներկայացված են մասնավորապես պետգնումների գործընթացում կնքված պայմանագրերի մասին հայտարարությունները, ինչն օրենքի պահանջ է: Ահա այդ փաստաթղթերից պարզ է դառնում, որ այս տարվա հունվար-հունիս ամիսներին պետությունը (պետական մարմիններ, հիմնարկներ, կազմակերպություններ, տեղական ինքնառավարման մարմիններ) բենզին եւ դիզվառելիք ամենաշատը գնել է «Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ից:
Անհատ ձեռնարկատերերից գնում կատարվել է միայն 4 դեպքում, իսկ պատվիրատուները եղել են մարզային հաստատություններ: Հետաքրքիր է, որ «Միկա Քորփորեյշն» ՓԲԸ-ի հետ այս ընթացքում պայմանագիր չի կնքվել, չնայած ընկերությունը մասնակցել է բազմաթիվ մրցույթների: «Միկա Քորփորեյշն»-ը տիրապետում է բենզինի շուկայի 9,5 տոկոսին, ինչը երրորդ ցուցանիշն է գերիշխող ընկերություններից հետո: Նշենք նաեւ, որ ՓԲԸ-ն 2012-ի հունվար-մարտ ամիսների կտրվածքով երկրի 1000 խոշոր հարկատուների ցուցակում 34-րդն է. «Միկա»-ի վճարած ընդհանուր հարկերը կազմել են 601.287.500 դրամ:
Ի տարբերություն Միխայիլ Բաղդասարովի ընկերության՝ պետության հետ այս տարվա առաջին կիսամյակում ընդհանուր շուրջ 41 մլն դրամի 14 պայմանագիր է կնքել «Մաքսհուր» ՍՊԸ-ն: Վերջինս 2012-ի խոշոր հարկատուների մեջ 172-րդն է. մուծել է 116.583.200 դրամ հարկ: Այս ընկերության թիկունքում կանգնած է «Մաքս կոնցեռն»-ի հիմնադիր, ՀՀԿ-ական այլեւս նախկին պատգամավոր, հայտնի գործարար Խաչիկ Մանուկյանը:
Բարսեղ Բեգլարյանի «Ֆլեշ» ՍՊԸ-ն ավելի սերտ է համագործակցել պետական հաստատությունների հետ: Նրա ընկերությունն այս 6 ամիսների ընթացքում կնքել է շուրջ 80 մլն-ի վառելիքի մատակարարման 6 պայմանագիր: Սակայն արժե հիշել, որ վարչապետի մտերիմ Բեգլարյանի ընկերության հետ են համագործակցում նաեւ պաշտպանության ու գյուղատնտեսության նախարարությունները: Այսպես՝ փետրվարին կառավարության նիստում Տիգրան Սարգսյանը հայտարարեց, որ պետությունն այս տարի սուբսիդավորելու է ոչ միայն սերմնացուն ու պարարտանյութը, այլեւ դիզվառելիքը: Որպես մատակարար ընտրվեց «Ֆլեշ»-ը: Վարչապետը դրան բացատրություն էլ ուներ. «Մենք պարզել ենք, որ վերջին 3 ամիսների ընթացքում ամենամատչելի գնով դիզվառելիքը մեզ մատակարարել է «Ֆլեշ» ընկերությունը, և այն ունի դիզվառելիքը սպառողներին հասցնելու բացառիկ հնարավորություններ»: Ահա այսպես, չնայած հետո, երբ նրան հարցրել էին՝ «Չե՞ք համարում, որ սա կոռուպցիոն ռիսկեր է իր մեջ պարունակում», Տիգրան Սարգսյանն ասել էր. «Հարցից բխում է, որ վարչապետը մտերիմ ընկերներ չպետք է ունենա, որովհետև դա իր մեջ կոռուպցիոն ռիսկ է պարունակում: Ասեմ, որ մնացած 6 ընկերությունները, որոնք ՀՀ վառելիք են մատակարարում, նույնպես ինձ հետ շատ լավ հարաբերությունների մեջ են»: Սուբսիդիայի չափը 1.327.914.000 դրամ էր:
Չմոռանանք նաեւ, որ «Ֆլեշ»-ը բանակի վառելիքի մատակարարն է: Մայիսին կառավարությունը հաստատեց ՊՆ կարիքների համար կազմակերպված եւ գնումների բազային միավորի 350-ապատիկը գերազանցող գնումների ընթացակարգերի արդյունքը` որպես պաշտպանության նախարարության և «Ֆլեշ» ՍՊԸ-ի միջև կնքված (3.530.200.000 դրամ) պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելու պայման։
Բարսեղ Բեգլարյանի ընկերությունը խոշոր հարկատուների ցուցակում 5-րդն է: Առաջին եռամսյակում ՍՊԸ-ն վճարել է 2.395.417.700 դրամ հարկ:
«Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ն իր հերթին 6-րդն է: Նրա վճարումները կազմում են 2.299.991.300 դրամ: Հունվար-հունիս ամիսներին այս ընկերությունը պետության հետ կնքել է շուրջ 1,9 մլրդ դրամի 76 պայմանագիր: Սա, անշուշտ, խոսուն թիվ է, ու կարելի է ասել, որ արտացոլում է ոչ միայն կիսամյակի, այլեւ ամբողջ տարվա պատկերը, քանի որ «Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ը նմանապես, այսպես ասած, հաջողակ է եղել նաեւ անցյալ տարի:
Հասկանալի է, որ Հայաստանում պատահական հաջողակներ չեն լինում, առավել եւս՝ գերիշխողներ, այն էլ վառելիքի ոլորտում, որտեղ գործում են իշխանությանը մոտ կանգնած Բաղդասարովի ու Բեգլարյանի ընկերությունները: Ըստ իրավաբանական անձանց պետռեգիստրի ներկայիս տվյալների՝ «Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ի հիմնադիրն ու տնօրենը Արթուր Դանիելյանն է: Սակայն նախկինում, ինչպես ասվեց, ՍՊԸ-ի եւ «Քաղ Պետրոլ Սերվիս»-ի հիմնադիրը եղել է նույնը (ԱԿ-ի հիմնադիրներն են՝ Աշոտ Սալազարյան (կոոպերատիվի նախագահ), Արա Հովհաննիսյան, Նոնա Սարգսյան):
«Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ի ղեկավար կազմում փոփոխություններ են կատարվել 2009-ի ապրիլի 1-ին՝ այն օրը, երբվանից «Քաղ Պետրոլ Սերվիս»-ի փոխարեն, ըստ վերջինիս հայտարարության, բենզինի ու դիզվառելիքի իրացմամբ զբաղվում է «Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ը: Եվ պատահական չէ, որ դեռ 2009-ին ՏՄՊՊՀ-ն «Քաղ Պետրոլ Սերվիս»-ի դեմ հարուցած վարույթի (վառելիքի գների բարձրացման գործով) արդյունքում խախտում չէր գտել հետեւյալ պատճառաբանությամբ. «Չնայած այն հանգամանքին, որ նշված ընկերությունների հիմնադիրը եղել է միեւնույն անձը, 2009-ի ապրիլի 1-ից փոխվել է դրանցից մեկի հիմնադիրը եւ գործադիր տնօրենը, հետեւաբար այդ երկու ընկերությունները, ըստ օրենսդրության, չեն հանդիսանում անձանց խումբ: Այդպիսով, ուսումնասիրության արդյունքում օրենքի խախտման բավարար հիմքեր չեն հայտնաբերվել»:
Երբ այս տարվա մարտին ՏՄՊՊՀ-ն 100 մլն դրամով տուգանեց «Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ին, մամուլը որոշակի հետաքրքրություն սկսեց ցուցաբերել դրա տիրոջ հանդեպ: Գրվեց, որ Աշոտ Սալազարյանը հայաստանյան բիզնեսում «մութ» կերպար է, հայտնի չէ հանրությանը, չի երեւացել մամուլի էջերում: Ըստ լուրերի՝ նա ռուսական բիզնես-միջավայրի ներկայացուցիչ է, ավելին՝ ռուսական հատուկ ծառայությունների նախկին գեներալ է: Ըստ պետռեգիստրի տվյալների՝ նա եւ «Քաղ Պետրոլ Սերվիս»-ի հիմնադիրներից Նոնա Սարգսյանը գրանցված են Երեւանի կենտրոնական փողոցներից մեկում գտնվող նույն տանը: Կոոպերատիվի փոխնախագահ Արա Հովհաննիսյանն էլ հաշվառված է Շենգավիթում, իսկ «Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ի տնօրեն Արթուր Դանիելյանը՝ Աջափնյակում: Սակայն եթե վերջին երկուսին կարելի է գտնել ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում, ապա Սալազարյանի եւ Սարգսյանի անունները ԿԸՀ եւ ոստիկանության ցուցակներից բացակայում են, այնինչ երկուսն էլ ՀՀ անձնագրեր ունեն:
ՏՄՊՊՀ-ի՝ տուգանքի մասին որոշումից հետո «Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ը հայտարարեց, որ այն կայացվել է առանց իր ներկայացուցչի, բացի այդ՝ ինքը համամիտ չէ հանձնաժողովի հիմնավորումների հետ ու բողոքարկելու է որոշումը օրենքով չարգելված բոլոր միջոցներով:
Մեզ չհաջողվեց այս առիթով պարզաբանումներ ստանալ «Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ից: Նախ նշենք, որ «Սփյուռ» տեղեկատուում գրանցված ընկերության հեռախոսահամարը նույն «Քաղ Պետրոլ Սերվիս»-ի համարն է: Երկու օր մեր զանգերին պատասխանող աշխատակցուհին ասում էր միայն, որ տնօրինությունից մարդ չկա, իսկ ինքն իրավասու չէ պատասխանել որեւէ հարցի: Մեզ ընդամենը երկու հարց էր հետաքրքրում. «Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ը բողոքարկե՞լ է ՏՄՊՊՀ-ի որոշումը, եւ հնարավո՞ր է կապվել Աշոտ Սալազարյանի հետ: Հետաքրքիր է, որ զանգերից մեկի ժամանակ աշխատակցուհին նշեց, թե իրենք տեղյակ չեն, որ հանձնաժողովը կիրառել է 100 մլն դրամի տուգանք, երբ ասացինք, որ դա եղել է մարտի 14-ին, նա անջատեց հեռախոսը: Ինչպես երեւում է, «CPS»-ն աշխատում է կատարյալ մեկուսի պայմաններում, մամուլից ու մյուս ոլորտներից կտրված, ինչը բնորոշ է միայն հատուկ ծառայություններին…

Работающие в изоляции монополисты
"Hertq" уже писал о действующем в системе госзакупок "черном списке" и включенной в него в настоящий момент наиболее известной компании – призводственном кооперативе "Ках Петрол Сервис" (CPS). Как мы отмечали, в 2010 г. эта компания на 3 года была включена в "черный" список, поскольку нарушила закон "О закупках", в связи с чем до 2013 г. не имеет прова участвовать в процессе госзакупок.
Однако в указанном процессе с большим успехом участвует ООО "Сити Петрол Групп", которое юридически отделено от производственного кооператива, но на деле их учредителем является один и тот же человек – Ашот Салазарян, и сейчас трудно сказать, чем, кроме названий и юридической регистрации, отличаются друг от друга эти компании. Фактически примененное в отношении "Ках Петрол Сервис" 3-летнее наказание ничего не означает, поскольку бензин и дизтопливо этой компании и сегодня приобретается государством в больших объемах.
По последним данным Государственной комиссии по защите экономической конкуренции, на рынке бензина и дизтоплива имеются две компании-монополиста: ООО "Флеш" (42,62% и 47,3%) и ООО "Сити Петрол Групп" (41,76% и 40,8%).
На сайте системы закупок РА (gnumner.am) представлены объявления о заключении договоров в процесса госзакупок, что является требованием закона. Из этого документа следует, что с января по июнь с.г. государство закупило бензин в основном у "Сити Петрол Групп".
Закупки у частных предпринимателей осуществлялись лишь в 4 случаях, заказчиками были областные организации. Интересно, что за указанный период договора с ЗАО "Мика Корпорейшн" не были заключены, хотя компания участвовала во многих тендерах. "Мика Корпорейшн" владеет 9% бензинового рынка, что является третьим показателем после двух компаний-монополистов.
В отличие от компании Михаила Багдасарова в первом квартале этого года 14 договоров на общую сумму 41 млн драмов заключило с государством ООО "Максгур". За спиной этой компании стоит основатель "Макс концерна", бывший депутат-республиканец, известный предприниматель Хачик Манукян.
Более тесно с государством сотрудничало ООО "Флеш" Барсега Бегларяна. За последние 6 месяцев эта компания заключила 6 договоров на поставку горючего стоимостью около 80 млн. Отметим, однако, с компанией близкого премьер-министру Барсега Бегларяна сотрудничают также министерства обороны и сельского хозяйства. На состоявшемся в феврале заседании правительства Тигран Саркисян заявил, что в этом году правительство будет субсидировать не только удобрения и семена, но и дизтопливо. В качестве поставщика была выбрана компания "Флеш". На вопрос, не содержит ли это в себе коррупционные риски, Саркисян ответил: "Из вопроса следует, что у премьер-министра не должно быть близких друзей, поскольку это содержит в себе коррупционные риски. Отмечу, что остальные 6 компаний, которые поставляют в Армению горючее, также находятся со мной в очень хороших отношениях". Размер субсидии составил 1.327.914.000 драмов.
В списке крупных налогоплательщиков компания Барсега Бегларяна занимает 5-е место – в первом квартале она заплатила налоги на сумму 2.395.417.700 драмов.
На 6-ом месте – компания "Сити Петрол Групп". Размер ее налогов составил 2.299.991.300 драмов. За январь-июнь этого года "Сити Петрол Групп" заключила с государством 76 договоров на сумму около 1,9 млрд драмов. Цифра, что и говорить, красноречивая.
Понятно, что в Армении нельзя добиться случайного успеха, а тем более занять монопольное положение, да еще в сфере горючего, где действуют компании близко стоящих к властям Багдасарова и Бегларяна.
1 апреля 2009 г. в руководстве "Сити Петрол Групп" произошли изменения. Именно с этого дня вместо "Ках Петрол Сервис" реализацией бензина и дизтоплива начала заниматься компания "Сити Петрол Групп". Когда в марте этого года Госкомиссия по защите экономической конкуренции оштрафовала "Сити Петрол Групп" на 100 млн драмов, пресса проявила определенный интерес к ее владельцу. Стали писать, что Ашот Салазарян – темная лошадка в армянском бизнесе. По слухам, он является представителем российских бизнес-кругов, более того, бывшим генералом российских спецслужб. Согласно данным госрегистра, Салазарян и другой учредитель "Ках Петрол Сервис" Нона Саркисян прописаны в одном и том же доме в центре Еревана. Заместитель председателя кооператива Ара Ованнисян прописан в Шенгавитском административном районе, а директор "Сити Петрол Групп" Артур Даниелян – в Ачапнякском районе столицы. Но если последних двух можно найти в списках избирателей РА, то имена Салазаряна и Саркисян отсутствуют в списках как ЦИК, так и полиции, хотя оба имеют паспорта граждан РА.
После принятия ГКЗЭК решения о взыскании штрафа компания "Сити Петрол Групп" заявила, что намерена оспорить его в установленном законом порядке.
Нам не удалось получить разъяснения "Сити Петрол Групп" по этому вопросу. В течение двух дней отвечавшая на наши звонки сотрудница говорила, что никого из дирекции нет, а она не вправе отвечать на наши вопросы. Нас же интересовали всего два вопроса: обжалует ли компания решение ГКЗЭК и можно ли связаться с Ашотом Салазаряном. Интересно, что в ходе одного из разговоров сотрудница заявила, что они не знают о наложенном комиссией штрафе в 100 млн драмов. Когда же мы напомнили о том, что это решение было принято 14 марта, она повесила трубку. Как видно, "CPS" работает в условиях полной изоляции от прессы и других сфер, что характерно только для спецслужб...