Ռուսաստանում Փաշինյանի ստրասբուրգյան ելույթը «անպատասխանատու և սադրիչ» են անվանում
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ակտիվորեն գնում է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետքերով։ Այդ մասին TACC գործակալությանը հայտնել է Մոսկվայում իր բարձրաստիճան աղբյուրը։
«Հոկտեմբերի 17-ին Եվրոպական խորհրդարանում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը գնահատում ենք բացարձակ անպատասխանատու և սադրիչ, հատկապես այն մասով, ինչը վերաբերվում է Ռուսաստանին և հայ-ռուսական հարաբերություններին։ Տեսնում ենք, թե ինչպես են Հայաստանին փորձում դարձնել Ուկրաինա N 3, եթե Մոլդովան համարենք Ուկրաինա N 2: Փաշինյանն էլ յոթ մղոնանոց քայլերով գնում է Վլադիմիր Զելենսկիի ճանապարհով»,- հայտարարել է ռուսական լրատվամիջոցի աղբյուրը։
Ստրասբուրգում նախօրեին իր ելույթի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը ռուս խաղաղապահներին մեղադրել էր անգործության մեջ։ Փաշինյանը նաև քննադատել էր անվտանգության ոլորտում Հայաստանի դաշնակիցներին՝ կոնկրետ երկրների անուններ չնշելով։ Նրա խոսքով՝ երբ 100 000 մարդ Լեռնային Ղարաբաղից հեռացել էր Հայաստան, Երևանի դաշնակիցները «ոչ միայն չեն օգնել, այլև իշխանափոխության հրապարակային կոչեր են արել»։

Moscow has criticized Armenian PM Nikol Pashinyan for allegations he made during his October 17 address to the European Parliament that Armenia's security allies had publicly called for regime change in Yerevan against the backdrop of the situation in Nagorno-Karabakh.
“We consider Armenian PM Nikol Pashinyan's speech at the European Parliament on October 17 as absolutely irresponsible and provocative, especially as far as Russia and Russian-Armenian relations are concerned," a high-ranking source in Moscow told TASS.
Pashinyan, without naming names, accused Armenia’s security allies of “inciting internal instability with hybrid technologies directed by external forces.”
“We see how Armenia is trying to turn into Ukraine No. 3, if we consider Moldova as Ukraine No. 2, and Pashinyan is following in Vladimir Zelensky's footsteps by quantum leaps," the unnamed official told TASS.