Հացի թանկացում կարող էր չլինել
Մամուլի հրապարակումներում թանկացումները կապվում էին մայիսի 12-ի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցած պատգամավորության այն թեկնածուների հետ, ովքեր զբաղվում են ցորենի ներկրմամբ: Ընտրությունների եւ թանկացումների միջեւ կապը հետեւյալն էր` «իրենց ծախսը ժողովրդից են հանում»: Որպես հիմնավորում ներկայացվում էր նախկին փորձը, երբ 2003 թ. ընտրություններից հետո տեղի ունեցան կտրուկ թանկացումներ: Իրականում ամեն տարի ցորենի միջազգային շուկայում սեզոնային թանկացումներ են լինում, եւ այս տարին էլ բացառություն չէ: Սակայն, Հայաստանում տեղի ունեցած թանկացումները, ինչպես ցույց տվեցին մեր ուսումնասիրությունները, արդարացված չեն, եւ դրանցից կարելի էր խուսափել: Հետեւաբար, թանկացումների եւ ընտրությունների կապը հեռու չէ տրամաբանությունից:
Հացը թանկացել է 10-20 դրամով
Այն խանութներում, որտեղ թանկացումներ չեն եղել, պակասել է հացի քաշը: Դա պարզելու համար փորձառու վաճառողուհիներն անգամ կշեռքի կարիք չունեն: «Մեր խանութում հացը չի թանկացել, բայց քաշը խիստ նվազել է: Լավաշն էլ երեկվանից սկսեց թանկանալ միանգամից 1 կգ-ը 30 դրամով»,- ասում է խանութի վաճառողուհի Անժելա Վարոսյանը: «Սպառողների ասոցիացիայի» կատարած ուսումնասիրությունները պարզել են, որ հացի քաշի մեջ շեղումները կազմում են մինչեւ 30 տոկոս: «Մեզ թվում է՝ մենք հաց ենք գնում, բայց իրականում հացի մինչեւ 30 տոկոսն օդ է: Այս փաստով երկու արտադրամաս ժամանակին տուգանվեցին 100 հազար դրամի չափով, բայց դրությունը չփոխվեց»,- ասում է «Սպառողների ասոցիացիայի» նախագահ Արմեն Պողոսյանը:
«Հացի գինը չի փոխվել, բայց քաշը պակասել է: Նախկինում իմ ընտանիքի համար երկու հաց էի գնում եւ մեզ լիովին բավարարում էր, այսօր ստիպված ենք գնել երեքը: Ես զգում եմ, որ հացը զգալի թեթեւացել է»,- ասում է վաճառողուհի Զինա Միքայելյանը: «Մեր խանութում թանկացել է 30 դրամով: Մի շաբաթ առաջ սկսեց թանկանալ: Խանութի տնօրենն ասաց, որ ալյուրն է թանկանում»,- ասում է Սոֆյա Բեժանյանը:
ՀՀ Վիճակագրական ծառայությունը հունիսի վերջին հրապարակեց հացամթերքի թանկացման պաշտոնական տվյալները. «Հացամթերքի ապրանքախմբում 2007թ. հունիսին մայիսի համեմատ գրանցվել է 7.3% գնաճ, ինչը հիմնականում պայմանավորվել է ալյուրի 7.5%, հացի 10.3%, հացահատիկի 13.3% գնաճով»,- գրված է ՀՀ Վիճծառայութան «Սպառողական գների ինդեքսը ՀՀ-ում 2007 հունվար-հունիս ամիսներին» հաղորդագրության մեջ:
Ներկրողները թանկացումները պատճառաբանում են միջազգային շուկայում գների թանկացմամբ
Հայաստան ցորեն հիմնականում ներկրվում է Ռուսաստանից: Ռուսական մամուլը հուլիսի հրապարակումներում նշում է, որ ցորենի գները սկսեցին թանկանալ, երբ Ռուսաստանի գյուղատնտեսության նախարար Ալեքսեյ Գորդեեւը հայտարարեց ցորենի բերքի չափերը` 76 մլն, որը 2.4 մլն-ով քիչ է անցած տարվա ցուցանիշներից: Արդյունքում, ինչպես նշում են ռուսական մամուլի մեկնաբանները, վերջին 2-3 շաբաթվա ընթացքում ցորենը թանկացավ 10 տոկոսով:
Տեղական շուկայում ալյուրի բիզնեսում հայտնի գործարարներից մեկը, որը չցանկացավ ներկայանալ, հավաստիացրեց, որ միջազգային շուկայում՝ մասնավորապես ռուսականում, տեղի են ունեցել նկատելի թանկացումներ: «Ներկա դրությամբ ներկրողները ցորեն Ռուսաստանից գնում են 250-260 ԱՄՆ դոլարով 1 տոննայի համար, իսկ անցած տարի ավելի էժան էր: Այստեղ ցորենի 1 տոննան վաճառվում է 350-360 ԱՄՆ դոլար: Թանկացումները դրսում են սկսվել»,- նշեց նա:
«Երբ դրամն արժեւորվում է, ցանկացած ներկրված ապրանքագին դրամային արտահայտությամբ եթե չէժանանա, գոնե պիտի կայուն մնա: Մեզ մոտ տեղի ունեցած 40 տոկոս դրամի արժեւորման պարագայում ներկրված ապրանքի գինը դրամային արտահայտությամբ պիտի նվազեր մոտ 40 տոկոսով, բայց մեզ մոտ նման բաներ չեն լինում: Օրինակի համար կարող ենք մի հաշվարկ անել: 2006 թ. ներկրողը 1 տոննա ցորենը ներկրում էր 180 դոլարով, եւ մեզ մոտ 1 դոլարն արժեր 450 դրամ, դրամային արտահայտությամբ նա ծախսում էր մոտավորապես 81.000 դրամ, այսօր տոննան ներկրում է 185 դոլարով, իսկ դոլարի գինը 338 դրամ է, ներկրողը դրամային արտահայտությամբ ծախսում է 62.530 դրամ: Այսինքն՝ միայն դրամի արժեւորման հաշվին ստեղծվել է ցորենի միջազգային գների աճի ավելի քան 20 տոկոս թանկացումների ծածկման հնարավորություն: Եթե նույնիսկ միջազգային շուկայում ցորենը թանկացել է, ապա ներքին շուկայում դա չպիտի երեւար: Պատճառները պետք է ուրիշ տեղ որոնել: Ներկրման պայմանների թանկացման վերաբերյալ, համենայնդեպս, ներկրողների կողմից բողոքներ չեն եղել, ուրեմն փոխվել է նրանց ախորժակը»,- ասում է տնտեսագետ Բագրատ Ասատրյանը:
Ցորենի միջազգային շուկայում տեղի ունեցող սեզոնային թանկացումները շատ շահութաբեր գործոն են ներկրողների համար: Դրանք հնարավորություն են տալիս միջազգային շուկայում տեղի ունեցող թանկացումների պատրվակով բարձրացնել ալյուրի գինը եւ լրացուցիչ շահույթ ստանալ:
Դրամի արժեւորման պայմաններում ալյուրի եւ հացի թանկացումը ներքին շուկայում չի կարող արդարացվել դրսում տեղի ունեցած թանկացումներով:
Ներկրողները գերշահույթներ են ստանում
«Այո, անցած տարիներին էլ են եղել թանկացումներ, բայց 1 պարկը 500 դրամից ավելի չի թանկացել: Այս տարի 1 պարկը թանկացել է 2000 դրամով: Օգոստոսից կսկսի էժանանալ, բայց չեմ հավատում, որ կէժանանա այնքան, որքան թանկացել է մինչ այժմ»,- ասում է հացի 4-րդ գործարանի տնօրեն Գեւորգ Ամատունին:
«Թերեւս կարելի է հաշվարկել, թե որքան գերշահույթ են ստանում ցորեն ներկրողները: Այսպես, եթե ընդհանրացնենք վերջին տարիների ընթացքում ցորենի միջազգային գների աճը, դրամի արժեւորումը եւ հացի ներքին գների աճը, ցորենի սպառման ցուցանիշները եւ սահմանված մաքսային արժեքի նվազումը, ապա ցորեն ներկրողների միջին ամսական լրացուցիչ շահույթը ներկայումս, 2004 թվականի համեմատ, պետք է ամսական կազմի առնվազն 400 մլն դրամ»,- ասում է պրն Ասատրյանը:
(Նշենք, որ հաշվարկները մոտավոր են եւ նվազեցված, մեր խնդիրը հարցադրումն է):
Ոչ մի տարի ալյուրն այսքան չէր թանկացել
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը դեռեւս չի ուսումնասիրել հացի՝ այս տարվա թանկացման պատճառները եւ չափը, սակայն հացի արտադրամասերի տնօրենները նշում են, որ նման տեմպերով եւ չափերով թանկացումներ դեռ չեն եղել: Ընդ որում՝ թանկացումները շարունակվում են:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր մաքսային պետական կոմիտեն հրաժարվեց տվյալներ ներկայացնել ցորեն ներկրող ընկերությունների եւ ներկրած ցորենի ծավալների մասին, քանի որ օրենքով դրանք առեւտրային գաղտնիք են համարվում: Հարկային պետական ծառայության 2006 թ. խոշոր հարկատուների ցուցակում ընդգրկված են հացահատիկի չորս ներկրողներ` «Մանանա Գրեյն», «Մանչո գրուպ», «Ֆլիտֆուդ» (ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյան) եւ «Երեւան Ալրաղաց» (ԱԺ պատգամավոր Լեւոն Սարգսյանից այս տարվա ապրիլին «Սիլ գրուպ» կոնցեռնը գնել է ալրաղացը): Շուկայում զգալի դիրք ունի նաեւ «ՎԹ թրեյդ» ընկերությունը: Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի 2005 թ. ուսումնասիրության համաձայն` ցորենի ալյուրի իրացման ծավալներով առաջին տեղում «Ֆլիտֆուդ» ՍՊԸ-ն է (շուկայի 33.1%-ը), իսկ «Մանանա Գրեյն» եւ «ՎԹ թրեյդ» ընկերությունների ներկրած ցորենի իրացման ընդհանուր բաժինը կազմել է շուկայի ծավալի 39,1 տոկոսը: Սակայն վերջին տարվա ընթացքում «Մանանա Գրեյն», «Մանչո գրուպ», «ՎԹ թրեյդ» ընկերությունների ներկրած ցորենի ծավալները կտրուկ նվազել են:
«Հարկ է նշել նաեւ, որ մեզնում շատ դեպքերում տնտեսության մեջ ի հայտ եկող երեւույթները որեւէ առնչություն չունեն միջազգային միտումների հետ: Բազմիցս արձանագրվել է, որ, օրինակ, էներգակիրների միջազգային գների աճի պարագայում հայաստանյան շուկայում պահպանվել է կայունություն, եւ հակառակը` միջազգային գների անկման պայմաններում մեր շուկայում նկատվել է գների աճ: «Մերն ուրիշ է» կարգախոսը, ցավոք, իրականություն է դառնում, այն պարզ պատճառով, որ տնտեսագիտական օրինաչափությունները փոխարինվում են առանձին անհատների կամքի դրսեւորմամբ, իսկ այդ անհատները, բնականաբար, առաջնորդվում են իրենց շահի չափերով»,- ասում է Բագրատ Ասատրյանը:
Որպես կանոն` եվրոպական երկրներում նավթի, շաքարավազի, ցորենի առքն ու վաճառքն իրականացվում է բորսաներում: Հայաստանում ցորենի վաճառք բորսայում տեղի է ունեցել ընդամենը մեկ անգամ` 2001 թվականին: «Ցորեն վաճառողները նպատակահարմար չեն գտնում ցորեն վաճառել բորսայում, որովհետեւ արդեն կան հստակ որոշված գնորդներ` շուկան արդեն վաղուց բախշված է հայտնի վաճառողների եւ գնորդների միջեւ: Բորսան` որպես միջնորդ, տվյալ պարագայում այլեւս չի կարող աշխատել: Բորսայում հնարավոր չէ ծածկել ներկրված ցորենի ծավալները եւ գները, ամեն ինչ թափանցիկ է, իսկ դա, երեւի, ձեռնտու չէ մեր ցորեն վաճառողներին»,- ասում է Երեւանի «Ադամանդ» ապրանքա-հումքային բորսայի գործադիր տնօրեն Կարեն Եղիազարյանը:

Bread Prices Could Have Remained Stable
The press linked this inflation to those candidates in the May 12 Parliamentary Elections who deal in the import of wheat. The connection between the electoral candidates and the inflation has been summed up as follows: “They were using the people's money to cover their campaign expenses.” As a basis for this explanation, the press cited past experience of a sharp increase in prices after the 2003 elections. In reality, there are seasonal price rises in the international market for wheat and this year proved to be no exception. However, our research showed that the price rise inArmeniawas baseless and could have been avoided. Therefore, the connection between the elections and the price hike is not entirely illogical.
Bread Prices Rise by 10-20 Drams
In those shops where the price of bread has remained the same, its weight has decreased. Experienced shopkeepers did not even need scales to confirm that this was true. “The price of bread did not go up in our shop, but the weight decreased sharply. On the other hand, the price of lavash went up dramatically yesterday by 30 drams per kilogram,” said Angela Varosyan, a salesclerk. Studies by the Consumers' Association have shown that the decrease in weight of bread is around 30 percent. “We think that we're buying bread, but in reality 30% of that is just air. Two bread mills were fined 100,000 drams in light of this but nothing changed,” said Consumers' Association president Armen Poghosyan.
“The price of bread has not changed, but it weighs less now. I used to buy two loaves of bread for my family before and it was enough, but now we're forced to buy three. I feel that the bread weighs less now,” said salesclerk Zina Mikaelyan. “The price went up by 30 drams in our shop. It rose last week – the director of the shop said that price of flour had increased,” said Sofia Bejanyan.
The Statistical Service of Armenia published official information about the price hike of bread products in the end of June. “For bread products, the price in June is more than May by 7.3%, caused mainly by 7.5% inflation for flour, 10.3% for bread and 13.3% for grain” - this was the statement made in the Consumers' Index 2007 January-June bulletin published by the Statistical Service.
Importers Justify Inflation through Global Price Rise
Armeniaimports wheat mainly fromRussia. July issues of Russian publications began stating that wheat prices were rising, when Russian Agriculture Minister Alexei Gordeev announced that the wheat harvest this year was 76 million tons, a 2.4 million ton decrease from last year. As a result, Russian analysts said, wheat prices went up by 10 percent.
A well-known businessman in the Armenian wheat trade, who wished to remain anonymous, said that there had been significant price rises in the international market, especiallyRussia. “Importers currently buy wheat fromRussiaat US $250-260 per ton, while it was cheaper last year. A ton is sold for US $350-360 here. The price rise began abroad,” he noted.
“When the dram is facing appreciation, the price of any imported items in drams must drop or at least remain stable. Since the dram went up by about 40% here, the price of bread in drams should have dropped by about 40%, but such things don't happen here. A simple calculation could make this clearer. In 2006, importers bought wheat at US $180 per ton and the dollar was worth about 450 drams here. This meant that an importer would spend about 81,000 drams per ton. Today, they spend US $185 per ton where the dollar is worth 338 drams, and the importer ends up spending 62,530 drams. Thus, the appreciation of the dram alone has allowed for any inflation up to about 20% to be compensated. Even if the price of wheat in the international market has gone up, that should have had no effect on the local market. The reason behind this price rise lies elsewhere. There have been no complaints from importers regarding changes in their conditions of import – perhaps their have been changes in their appetite,” said economist Bagrat Asatryan.
The seasonal price rises in the international market are a very lucrative factor for importers. They allow them to raise the price of flour and gain extra profit, all the while citing international prices as justification.
However, in the conditions of the dram's appreciation, one cannot use inflation abroad as a means to justify price hikes withinArmenia.
Importers Make Bumper Profits
“Yes, there have been price rises in previous years as well, but the price of one sack has never gone up by more than 500 drams. This year, the price of one sack went up by 2000 drams. It will go down in August, but I doubt that the price will go back to what it was originally,” said Gevorg Amatuni, director of Bread Factory No. 4.
“It may be possible to calculate the profit that wheat importers are making. If we average out the rise in wheat prices over the past years, consider the appreciation of the dram, the price hike in the local market, consumption volumes and the recent decrease in customs duty, then the extra profit made by wheat importers per month – compared to 2004 – will come to a minimum of 400 million drams,” said Asatryan.
(We should note that the numbers are approximations and underestimates, but that does not undermine the points made.)
Flour Price Rise Unprecedented
The State Commission for the Protection of Economic Competition has not yet studied the reasons and the numbers behind this year's rise in bread prices. However, directors of bread factories have noted that prices had never risen with such rapidity and by this much. Moreover, this is a continuing process.
The Customs Committee, an adjunct body to the Government, refused to provide details about the companies importing wheat and the quantities in which they did so, saying that the information was confidential. The 2006 list of top taxpayers compiled by the State Tax Service included four wheat grain importers – Manana Grain, Mancho Group, FlitFood (MP Samvel Alexanyan) and Yerevan Flour Mill (bought by the Sil Concern from MP Levon Sargsyan in April this year). The VT Trade company also holds an important position in the market. According to a study done by the State Commission for the Protection of Economic Competition in 2005, FlitFood was the largest wheat flour importer by volume (33.1% of the market) while Manana Grain and VT Trade together accounted for 39.1% of the market. However, the volume of wheat imported by Manana Grain, Mancho Group and VT Trade has decreased greatly over the past few years.
“One must also note that most of the phenomena we see in our local market do not have any connection with international trends. It has been said many time, for example, that while the price of energy has gone up internationally, things have remained stable in Armenia and the opposite as well – inflation here when prices drop internationally – has occurred as well. Ours is different which used to be an advertising slogan is, unfortunately, becoming a reality. The reason for this is that economic laws are being replaced by individual needs and those individuals are, unfortunately, seeking greater profits,” said Bagrat Asatryan.
As a rule, the sale and purchase of oil, sugar and wheat in European countries is done in commodity exchanges. The sale of wheat in Armeniain a commodity exchange has occurred only once, in 2001. “Wheat sellers don't find it suitable to sell in commodity exchanges, because their customers are pre-determined – the market has been clearly divided into buyers and sellers. The commodity exchange cannot work as an intermediary in these conditions. One cannot cover up the volume and price of wheat in a commodity exchange, everything is transparent, which is probably not suitable to our wheat sellers,” said Karen Yeghiazaryan, executive director of the Adamand commodity exchange.