Մեկնարկել է Հայ իրավաբանների համագումարը
Հոկտեմբերի 27-ին Երևանում մեկնարկել է Հայ իրավաբանների համագումարը, որն իրակականացնում է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը:
«Հանուն հայկական շահերի և օրենքի գերակայության» խորագրով անցկացվող համագումարին մասնակցում են ավելի քանի 250 սփյուռքահայ իրավաբաններ 31 երկրներից՝ նպատակ ունենալով նպաստել Հայաստանի և սփյուռքի հայ իրավաբանների միջև ծանոթությունների և համագործակցության հաստատմանը, քննարկել հայրենիքին և սփյուռքին առնչվող գերակա իրավական հարցերը, ինչպես նաև սփյուռքի լավագույն իրավաբան-մասնագետների ներգրավման և փոխգործակցության օրակարգի ձևավորման հնարավորությունները: Հայտնում են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից։
Համագումարի բացման արարողությանը մասնակցել են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը, ՍԴ դատավորներ, Ազգային ժողովի պատգամավորներ, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Գլխավոր հանձնակատարն ընդգծել է սփյուռքահայ իրավաբանների նվիրվածությունը հայկական շահերի պաշտպանության գործում: «Քաջատեղյակ եմ, որ այսօր այստեղ են մարդիկ, ովքեր մասնակցում են աշխարհում հայկական շահերի պաշտպանության գործին տարբեր ուղղություններով: Փափուկ ուժը կարևոր զենք է, և հայկական սփյուռքի կողմից դրա թիրախային օգտագործումը և արդիական ընկալումը կարող է հանգեցնել էական փոփոխությունների հայկական շահերի պաշտպանության գործընթացներում: Կարծում եմ՝ սփյուռքյան տարբեր շրջանակների առավել լայն թափով ներգրավվածությունը լոբբիստական աշխատանքներում հայրենիքին աջակցելու ամենաարդյունավետ եղանակներից մեկը կարող է լինել»,- նշել է Զարեհ Սինանյանը:
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, ողջունելով ներկաներին, կարևորել է Հայ իրավաբանների համագումարի անցկացումը համազգային հիմնախնդիրների լուծման համատեքստում: Նա ընդգծել է սփյուռքահայ իրավաբանների դերը Հայաստանի իրավական գործընթացներին աջակցման գործում, ինչպես նաև նշել համագումարի շրջանակներում ընտրված թիրախային թեմաների արդիականությունը:
«Ավելի վաղ համագումարի մասնակիցներն այցելել էին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել:
Նշենք, որ հաջորդ երկու օրերի ընթացքում համագումարի հինգ պանելային նիստերին և չորս աշխատաժողովներին որպես նիստավարներ և բանախոսներ հանդես են գալու հանրային մեծ ազդեցություն և մասնագիտական փորձ ունեցող սփյուռքահայ իրավաբաններ ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Նիդերլանդներից, Արգենտինայից, ՌԴ-ից և այլ երկրներից։ Նիստերի և աշխատաժողովների շրջանակներում հանդես կգան ՀՀ պետական գործիչները, ԱԺ պատգամավորները, դատական իշխանության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտի ներկայացուցիչները։
Համագումարի հիմնական թեմաներն են՝ սփյուռքի իրավաբանական համայնքի դերը Հայաստանի Հանրապետությունում օրենսդրական բարեփոխումներին աջակցելու գործում, հետպատերազմյան իրավական գործընթացները, աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովումը, հՀայկական ազգային շահերի պաշտպանության և դրանց աջակցելու իրավական հիմնախնդիրները, հայ իրավաբանների համահայկական ցանցի ստեղծման հեռանկարները և այլն։
Հայ իրավաբանների համագումարի գլխավոր գործընկերն է Team Telecom Armenia-ն: Այն ՀՀ տարածքում տրամադրում է բջջային և ֆիքսված ինտերնետի, թվային հեռուստատեսության, բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ։ Ընկերությունը առաջին տելեկոմն է, որ իրականացնում է IPO Հայաստանում՝ դառնալով էլ ավելի բաց ու հանրային։
Հանդիսանալով Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջին համակարգի ժառանգորդը՝ Team-ը ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ է համադրում առաջին կապի օպերատորի հարուստ փորձը. 2021 թվականից ընկերությունը սկսել է տարածաշրջանում եզակի՝ 25 Գբ/վ արագությամբ 25G-PON տեխնոլոգիայով NGN (Next Generation Network) ցանցի կառուցումը, որը կապահովի որակյալ ինտերնետով Հայաստանի բոլոր բնակիչներին»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։

Стартовал съезд Ассамблеи армянских юристов
27 октября в Ереване стартовал съезд Ассамблеи армянских юристов, организованный аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры.
В съезде под названием “Армения и мир: защита интересов, главенство закона” примут участие более 250 армянских юристов диаспоры из 31 страны. Цель - содействовать юристам из Армении и диаспоры в налаживании контактов и установлении сотрудничества, обсудить ключевые правовые вопросы касательно Армении, Нагорного Карабаха и диаспоры, а также рассмотреть возможности привлечения лучших юристов из диаспоры и формирования повестки взаимодействия.
В церемонии открытия приняли участие председатель Конституционного суда Арман Диланян, главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян, Председатель антикоррупционной комиссии Сасун Хачатрян, судьи Верховного суда, депутаты Национального собрания, другие высокопоставленные чиновники.
Приветствуя гостей, главный уполномоченный подчеркнул преданность юристов армянской диаспоры делу защиты интересов Армении. “Я прекрасно осознаю, что сегодня здесь есть люди, которые участвуют в защите интересов Армении в мире по различным направлениям. Мягкая сила является важным оружием, и ее целенаправленное использование и современное восприятие армянской диаспорой могут привести к значительным изменениям в процессах защиты армянских интересов. Я думаю, что более широкое вовлечение различных кругов диаспоры в лоббистскую работу может стать одним из наиболее эффективных способов поддержки Родины", - отметил Заре Синанян.
Председатель Конституционного суда Арман Диланян, приветствуя присутствующих, подчеркнул важность проведения съезда Ассамблеи армянских юристов в контексте решения национальных проблем. Он подчеркнул роль юристов армянской диаспоры в поддержке юридических процессов Армении, а также отметил актуальность выбранных целевых тем в рамках съезда.
Ранее участники съезда посетили мемориал жертв Геноцида армян и возложили цветы.
Отметим, что в течение следующих двух дней в рамках пяти панельных сессий и трех рабочих заседаний в качестве модераторов и спикеров выступят влиятельные и опытные специалисты из США, Великобритании, Канады, Франции, Германии, Нидерландов, Аргентины, России и других стран. Выступят также государственные деятели РА, депутаты Национального собрания, представители судебной власти и правовых институтов.
Основными темами съезда являются: “Роль юридического сообщества диаспоры в законодательных реформах Республике Армения», «Проблема Нагорного Карабаха и послевоенные правовые процессы», «Обеспечение всесторонней безопасности армянского народа в мире», «Правовые вопросы поддержки и защиты армянских общенациональных интересов», «Перспективы создания всеармянской сети юристов” и т.д.
Главным партнером съезда Ассамблеи армянских юристов, является компания Team Telecom Армения. Предоставляет услуги мобильного и фиксированного Интернета, цифрового телевидения, мобильной и фиксированной телефонной связи на территории РА. Компания первой в Армении провела IPO, став еще более открытой и публичной.