Հայ իրավաբանների համագումարին քննարկվել են հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովման իրավական մեխանիզմներին առնչվող հարցեր
Երևանում շարունակվում է Հայ իրավաբանների համագումարը՝ 30-ից ավելի երկրներից 250 իրավաբանների մասնակցությամբ: Համագումարը կազմակերպվել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից:
Հավաքի առաջին պանելային քննարկման թեման էր սփյուռքի իրավաբանական համայնքի դերը ՀՀ օրենսդրական բարեփոխումներին աջակցելու գործում: Որպես բանախոսներ հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Վիգեն Քոչարյանը, Արբիտրաժի և հաշտարարության հայաստանյան կենտրոնի գործադիր տնօրեն Տաթևիկ Մատինյանը, «Lewis Baach Kaufmann Middlemiss» իրավաբանական ընկերության փաստաբան, ԱՄՆ հայ փաստաբանների միության անդամ Ալեքսանդր Բեդրոսյանը և Մոսկվայի «Կոլեգի» փաստաբանների կոլեգիայի նախագահ, Ռուսաստանի հայ իրավաբանների ընկերակցության ավագների խորհդի նախագահ Ալեքսանդր Կոստանյանցը: Նիստը վարել է Կալիֆորնիայի գերագույն դատարանի քրեական հարցերով դատավոր, ԱՄՆ հայ փաստաբանների միության խորհրդի անդամ Արմենուհի Աշվանյանը:
Քննարկման մասնակիցները անդրադարձ են կատարել Հայաստանում սփյուռքահայ իրավաբանների ներգրավվածության ձևաչափերին և օրենսդրական բարեփոխումների համատեքստում նրանց ներառականությանը:
«ԼՂ հիմնախնդիրը և հետպատերազմյան իրավական գործընթացները» քննարկմանը բանախոսներն են եղել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը, ՀՀ ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Վիլեն Գաբրիելյանը, Մարդու իրավունքների միջազգային դիտորդական գրասենյակի իրավախորհրդատու, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների հարցերով իրավաբան Լուսիանա Մինասեանը, Հաագայի միջազգային քրեական դատարանի դատախազի գրասենյակի միասնական թիմի ղեկավար և դատավարական փաստաբան Ալեքսիս Դեմիրճեանը: Որպես քննարկման մոդեռատոր է հանդես եկել Բարձր քրեական դատարանի նախկին զեկուցող և Մարդու իրավունքների միջազգային դիտորդական կենտրոնի տնօրեն Իռենե Վիկտորյա Մասսիմինոն:
«Հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովման իրավական մեխանիզմները» խորագրով նիստին ներկաներին իրենց տեսակետներն ու թեմայի վերաբերյալ վերլուծությունն են փոխանցել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Գերմանահայկական իրավաբանների ասոցիացիայի նախագահ, «German Institute for Compliance»-ի անդամ Գուրգեն Պետրոսյանը, «Frontlines-International Law, Human Rights and Armenian Experience»-ի հիմնադիր և համահեղինակ, «Kerkonian Dajani» LLP-ի միջազգային և դաշնային հարցերով ղեկավար Գառնիկ Քըրքոնեանը և Ռուսաստանի հայ իրավաբանների ասոցիացիայի նախագահ Շահեն Պետրոսյանը: Քննարկումը ղեկավարել է Մոսկվայի «Բարշևսկի և գործընկերներ» փաստաբանների միության նախագահ Սամվել Կարախանյանը:
Հոկտեմբերի 29-ին համաժողովը կշարունակվի քննարկումների և աշխատաժողովների ձևաչափով:
Հայ իրավաբանների համագումարի գլխավոր գործընկերն է Team Telecom Armenia-ն: Այն ՀՀ տարածքում տրամադրում է բջջային և ֆիքսված ինտերնետի, թվային հեռուստատեսության, բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ։ Ընկերությունը առաջին տելեկոմն է, որ իրականացնում է IPO Հայաստանում՝ դառնալով էլ ավելի բաց ու հանրային։
Հանդիսանալով Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջին համակարգի ժառանգորդը՝ Team-ը ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ է համադրում առաջին կապի օպերատորի հարուստ փորձը. 2021 թվականից ընկերությունը սկսել է տարածաշրջանում եզակի՝ 25 Գբ/վ արագությամբ 25G-PON տեխնոլոգիայով NGN (Next Generation Network) ցանցի կառուցումը, որը կապահովի որակյալ ինտերնետով Հայաստանի բոլոր բնակիչներին։

На съезде Ассамблеи армянских юристов обсуждены вопросы, связанные с правовыми механизмами обеспечения безопасности армянского народа
В Ереване продолжается съезд Ассамблеи армянских юристов с участием 250 юристов из более чем 30 стран. Съезд организовал аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры РА.
Темой первой панельной дискуссии стала “Роль юридического сообщества диаспоры в законодательных реформах РА”. В качестве спикеров выступили Владимир Варданян, председатель Постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам, Арменуи Арутюнян, заместитель министра юстиции, Виген Кочарян, член Высшего судебного совета РА, адвокат компании "Lewis Baach Kaufmann Middlemiss”, Татевик Матинян, директор Центра Арбитража и медиации Армении, Александр Бедросян, член Американско-армянской ассоциации адвокатов и Александр Костанянц, председатель президиума Московской коллегии адвокатов “Коллеги” член-председательства старейшин Ассоциации армянских юристов России. Заседание вела Арменуи Ашванян, уголовный судья Верховного суда Калифорнии, член правления Американско-армянской ассоциации адвокатов.
Участники дискуссии говорили о форматах привлечения юристов из армянской диаспоры в Армению и их вовлеченности в контексте законодательных реформ.
Спикерами на дискуссии “Проблема Нагорного Карабаха и послевоенные правовые процессы” выступили Защитник прав человека РА Анаит Манасян, член Постоянной комиссии НС РА по обороне и безопасности Вилен Габриелян, юрист-консультант Международного наблюдательного центра по правам человека, юрист-международник в области международного уголовного права, международного гуманитарного права и прав человека Лусиана Минасян, судебный адвокат и глава команды канцелярии прокурора Международного уголовного суда Гааги Алексис Демирджян. Модератором дискуссии выступила Ирен Виктория Массимино, бывший докладчик Верховного уголовного суда и руководитель Международного наблюдательного центра по правам человека.
На заседании “Правовые механизмы обеспечения безопасности армянского народа” выступили главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян, президент Немецко-армянской ассоциации юристов, член "German Institute for Compliance", Гурген Петросян, Основатель и соавтор проекта "Human Rights and Armenian Experience", руководитель отдела международных и федеральных отношений компании "Kerkonian Dajani" Гарник Керконян, председатель Ассоциации армянских юристов России, Шаген Петросян. Дискуссию вел Самвел Караханян, президент Московской коллегии адвокатов “Барщевский и партнеры”.
29 октября съезд продолжится в формате дискуссий и рабочих заседаний.
Главным партнером съезда Ассамблеи армянских юристов является компания Team Telecom Армения. Предоставляет услуги мобильного и фиксированного Интернета, цифрового телевидения, мобильной и фиксированной телефонной связи на территории РА. Компания первой в Армении провела IPO, став еще более открытой и публичной.