Շուշիի հումանիտար քոլեջի դասախոսը կերպարվեստ է դասավանդում Սասունիկի դպրոցում
Մեկ ամիս է՝ Շուշիի հումանիտար քոլեջի դասախոս Վարդիթեր Մելքոնյանը կերպարվեստ և տեխնոլոգիա է դասավանդում Արագածոտնի մարզի Սասունիկ գյուղի միջնակարգ դպրոցում: Ասում է՝ 90%-ով հարմարվել է, մնում է 10%-ը հաղթահարի:
Ծնունդով արցախցի Վարդիթեր Մելքոնյանը մեկն է այն 7 ուսուցիչներից, ովքեր աշխատանքի են տեղավորվել Արագածոտնի մարզի հանրակրթական դպրոցներում: Մարզում հաշվառված է 28 արցախցի ուսուցիչ, որոնցից 7-ն արդեն դասավանդում են Գեղաձոր, Դավթաշեն, Սասունիկ, Օհանավան, Շամիրամ, Կանչ գյուղերի դպրոցներում:
Վարդիթեր Մելքոնյանը Հայաստան է եկել 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և այլևս չի վերադարձել Արցախ:
«Կարոտում եմ իմ առաջվա կյանքը: 44-օրյա պատերազմից հետո Ղարաբաղ չվերադարձա, որովհետև արդեն այդ կյանքը չկար, իմ ընտանիքն առաջվա նման ամբողջական չէր: Ես Ստեփանակերտում եմ ծնվել, մեծացել: Ամուսնացել ու ապրել ենք Շուշիում»,- ասում է արցախցի ուսուցչուհին:
Վարդիթեր Մելքոնյանը դպրոցում աշխատելու փորձ երբևէ չի ունեցել: Իր համար անսովոր է այդ տարիքի երեխաների հետ աշխատելը, քանի որ միշտ ուսանողներին է դասավանդել, ովքեր ավելի հասուն են, իրենց հետ աշխատելը լրիվ այլ է: Բայց քիչ-քիչ սովորում է: 3 տարի արդեն Հայաստանում է, բայց այստեղ ապրելուն էլ նոր-նոր է հարմարվում: Ասում է՝ ամեն ինչ ուրիշ է, նույնիսկ քարերը, բնությունը:
Վ. Մելքոնյանը 2004թ․-ից մինչև 44-օրյա պատերազմն աշխատել է Շուշիի հումանիտար քոլեջում: Ընթացքում աշխատել է նաև Շուշիի քաղաքապետարանի մշակույթի բաժնում, որպես մասնագետ, այնուհետև բաժնի վարիչի տեղակալ ու բաժնի վարիչ:
«Միշտ իմ ուսանողներին ասում էի, որ Ղարաբաղի պատերազմի հաղթանակը վերջին ու միակ հաղթանակն է պատմության մեջ, որ պետք է շատ ամուր պահենք: Բայց հոգու խորքում զգում էի, որ սա մի օր լինելու է: Տեսնում էի, որ իշխանությունները ճիշտ չեն ղեկավարում, իսկ թշնամին առիթավորվելու էր: Աթոռակռիվ էր արդեն, խնամի-բարեկամ սկզբունքն էր իշխում: Դրա համար կորցրինք երկիրը: Մեկ էլ զգում էի տղայիս կորուստը: Ամեն անգամ, որ ասում էր՝ ժամանակ չունեմ, բարկանում էի, թե երիտասարդ ես, ինչ է եղել քո ժամանակին, կհասցնես: Մտածում էի, որ Շուշի գալու ճանապարհին ավտովթար է լինելու, դրանից է մահանալու»,- ասում է կերպարվեստի ու տեխնոլոգիայի ուսուցչուհին:
Նրա հետ զրույցը պարբերաբար ընդհատվում էր: Հուզմունքը խեղդում էր կոկորդը: Տիկին Վարդիթերն արագ-արագ սրբում էր արցունքները՝ հավանաբար, որպեսզի աշակերտները նրան այդ վիճակում չտեսնեն ու նորից պատմում որդուց, եղբորից, ովքեր զոհվել են 44-օրյա պատերազմի ժամանակ: Հիշում է իրենց տունը, որը գտնվում էր Շուշիի սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու հարևանությամբ:
Դպրոցը, որտեղ դասավանդում է Վ. Մելքոնյանը, սովորում են նաև Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների երեխաներ: Ասում է՝ սկզբում շուշեցիներն էին իր համար մեկ ընտանիք, հիմա ամբողջ Արցախն է այդպիսին դարձել. գրեթե բոլորին ճանաչում են:
Վարդիթեր Մելքոնյանի որդին՝ մայոր Սերոբ Մելքոնյանը, ընտանիքի՝ կնոջ ու երկու երեխաների հետ վարձով է ապրել Արցախի Մարտունի քաղաքում: 2020թ. պատերազմի ժամանակ Սերոբի հայրը թոռներին ու հարսին բերել է Շուշի՝ վստահ լինելով, որ Շուշին ավելի ապահով է, թշնամին չի հասնի այնտեղ: Սակայն, երբ կռիվը սաստկացել է, Սերոբը պարտադրել է մորը ընտանիքի հետ տեղափոխվել Հայաստան:
«Հետո իմացա, որ տղաս տեսել է, թե ինչպես է թշնամին շարժվում Շուշիի ուղղությամբ: Իմացել էր նաև, որ եղբայրս արդեն զոհվել է, դրա համար էր ինձ ասում՝ շտապ գնացեք Հայաստան, որ ես հանգիստ լինեմ»,- ասում է Վ. Մելքոնյանը:
Հայաստանում տեղավորվել են Պռոշյան գյուղի մանկապարտեզի չշահագործվող շենքում: Տիկին Վարդիթերը պատմում է, որ տղայի զինվորական ընկերները շատ արագ տեխնիկա են բերել իրենց համար, տարածքը կահավորել են: Իրենք էլ վարագույրներ են գնել, որ Սերոբը գա, տարածքը տան նման տեսնի:
Հոկտեմբերի 16-ին Վարդիթեր Մելքոնյանի եղբայրը կամավոր մեկնել է Հադրութ: Քույրը նրա հետ կարողացել է խոսել միայն տեղ հասնելու ժամանակ ու այլևս եղբոր ձայնը չի լսել:
«Ուզում էի ասել՝ մի գնա, բայց ինքն այնպիսի նվիրվածությամբ էր գնում, որ հնարավոր չէր ասել՝ մի գնա: Հետո մտածում էի, հնարավոր է իր մասնակցությունն իրավիճակ փոխի: Գնաց, բայց անկեղծ ասեմ՝ փոշմանել եմ, որ չեմ ասել՝ մի գնա: Նույն օրը գլխից վիրավորվել է: Տղայիս հետ խոսել է, դրանից հետո է Սերոբս մեզ ասել, որ դուրս գանք, բայց ինձ չէին ասել, որ եղբայրս արդեն զոհվել է: Չէի կարողանում հետը կապ հաստատել: Մի օր էլ զանգեցինք՝ արդեն թուրքը պատասխանեց»,- պատմում է Վարդիթեր Մելքոնյանը և հավելում, որ եղբոր մարմինը գտել են հոկտեմբերի 23-ին:
Իսկ տղայի՝ Սերոբի հետ վերջին անգամ խոսել է հոկտեմբերի 26-ին: Որդուն հորորել է զգույշ լինել, հատկապես՝ օդից: Տիկին Վարդիթերն ասում է, որ 44-օրյա պատերազմը օդի պատերազմ էր: Սերոբը հետաքրքրվել է մոր վատ տրամադրության պատճառի մասին, հույս տվել, բայց նաև ասել է, որ որ «ծախված պատերազմ է», հրադադարի հույս չունենան: Մոր հետ խոսելուց մոտ մեկ ժամ անց 27-ամյա Սերոբն անօդաչուի հարվածից վիրավորվել է, մինչև կարողացել են բուժօգնություն ցույց տալ՝ արյունաքամ է եղել ու մահացել:
Կինն ու հայրը Սերոբի մարմինը տարել են Շուշիի իրենց տուն, այնտեղ վերջին հրաժեշտը տվել ու տեղափոխել Հայաստան և հուղարկավորել Եռաբլուրում:
Այդ ժամանակ նրա երեխաներից մեկը՝ 3, մյուսը 5 տարեկան է եղել: Տիկին Վարդիթերն ասում է, որ ամենադժվարը երեխաներին ասելն էր, որ իրենց հայրն այլևս տուն չի գալու, չսպասեն: Նրանք կարոտում էին ամեն ինչ՝ սկսած նրանից, որ հայրն էր ավտոմեքենայով մանկապարտեզ տանում: Իսկ Պռոշյանում նրանց ավտոմեքենայով չէին ուղեկցում:
Վարդիթեր Մելքոնյանը Երևանում ավտոդպրոց է հաճախել, վարորդական իրավունք է ստացել, որ Սերոբի ավտոմեքենայով երեխաներին ուղեկցի:
Ընտանիքը 2 տարի Պռոշյանում ապրելուց հետո դուրս է եկել մանկապարտեզի տարածքից, քանի որ համայնքային իշխանություններն այն վերանորոգելու ցանկություն են ունեցել:
Այդ ընթացքում տիկին Վարդիթերին առաջարկել են Աշտարակում՝ եկեղեցուն կից գործող խմբակում շաբաթը մեկ ժամ ձեռքի աշխատանքներ սովորեցնել երեխաներին: Համաձայնել է և, Աշտարակ գնալ-գալով, հավանել է քաղաքը: 2022թ. նոյեմբերին տեղափոխվել են վարձով ապրելու: Հետո այդ տունը վաճառվել է, սակայն Վարդիթեր Մելքոնյանի ընտանիքն այնտեղ շարունակում է ապրել՝ առանց վարձ վճարելու։
Թոռներն ու հարսն այժմ Երևանում են ապրում, բայց ամեն ուրբաթ տիկին Վարդիթերը Սերոբի ավտոմեքենայով գնում, նրանց բերում է Աշտարակ: Ընտանիքի միակ ուրախությունը ոչ աշխատանքային օրերն են, երբ բոլորով միասին են լինում: Ուսուցչուհու հետ են ապրում նաև նրա ծնողները:
«Դպրոցը հիմա ինձ ուժ է տալիս: Չգիտեմ, բոլորի մեջ իմ թոռնիկներին եմ տեսնում: Երևի դրա համար է հեշտ այստեղ աշխատելը»,- ասում է Վարդիթեր Մելքոնյանը:
Սասունիկ գյուղի միջնակարգ դպրոցի աշակերտները երկրորդ հերթով դասերն անցկացնում են Աշտարակի թիվ 4 հիմնական դպրոցում: Գյուղում նոր դպրոց են կառուցում:

Преподаватель Шушинского гуманитарного колледжа ведет уроки живописи в сельской школе
Уже месяц бывший преподаватель Шушинского гуманитарного колледжа Вардитер Мелконян ведет уроки живописи и технологии в средней школе села Сасуник Арагацотнской области. По словам Вардитер, она уже приспособилась на 90 процентов, осталось преодолеть 10 процентов.
Уроженка Арцаха Вардитер Мелконян – одна из тех семи учителей, которые устроились на работу в общеобразовательных школах Арагацотна. В области на учете состоят 28 преподавателей из Арцаха, семь из них уже работают в школах сел Гехадзор, Давташен, Сасуник, Оганаван, Шамирам, Канч.
Вардитер Мелконян приехала в Армению во время 44-дневной войны в Арцахе и больше туда не вернулась.
“Я тоскую по своей прежней жизни. После 44-дневной войны я не вернулась в Карабах, так как той жизни уже не было. Моя семья перестала быть полной, как раньше. Я родилась и выросла в Степанакерте. Потом вышла замуж и переехала в Шуши”,- рассказывает моя собеседница.
У Вардитер никогда не было опыта работы в школе, она всегда преподавала студентам, к которым требуется совсем иной подход. Однако Вардитер потихоньку привыкает к новой работе. В Армении она живет уже три года, но лишь недавно стала приспосабливаться к здешней жизни. Говорит, здесь все другое, даже камни, природа…
С 2004-го по 2020 год, когда началась 44-дневная война, Вардитер Мелконян преподавала в Шушинском гуманитарном колледже. Параллельно работала в отделе культуры мэрии Шуши, где занимала должности заместителя заведующей отделом, а затем и заведующей.
“Я всегда говорила своим студентам, что победа в Карабахской войне – последняя и единственная победа в нашей истории и что ее нужно защищать всеми силами. Однако в глубине души я чувствовала, что когда-нибудь случится то, что случилось. Я видела, что власти руководят неправильно, а враг этим пользуется. Уже шла борьба за должности, процветал протекционизм. Поэтому мы и потеряли страну. И еще давала о себе знать утрата сына. Каждый раз, когда он говорил, что у него нет времени, я сердилась: ты молод, почему тебе времени не хватает, еще успеешь…” – рассказала моя собеседница.
Наша беседа часто прерывалась, так как Вардитер не могла сдержать душившее ее волнение. В эти минуты она старалась сразу вытереть слезы, чтобы ученики не увидели ее в таком состоянии, а потом снова начинала рассказывать о сыне, о брате, которые погибли во время 44-дневной войны. Вспоминала свой дом рядом с церковью Казанчецоц в Шуши.
В школе, где сейчас преподает Вардитер Мелконян, учатся также дети из насильственно перемещенных арцахских семей. Поначалу семьей для нее стали все шушинцы, а сейчас для Вардитер весь Арцах одна большая семья.
Ее сын, майор Сероб Мелконян, вместе с женой и двумя детьми жил на съемной квартире в городе Мартуни в Арцахе. Во время войны 2020 г. отец Сероба перевез внуков и невестку в Шуши, полагая, что там будет безопаснее, что враг туда не доберется. Но когда война приобрела ожесточенный характер, Сероб заставил мать вместе со своей семьей переехать в Армению. “Потом я узнала, что мой сын видел, как враг движется к Шуши. Он узнал и о гибели моего брата, поэтому сказал мне: срочно переезжайте в Армению, чтобы я был спокоен”,- рассказала Вардитер. В Армении они поселились в заброшенном здании детского сада села Прошян. По словам моей собеседницы, друзья сына по военной службе за короткий срок обустроили помещение, привезли технику, а они купили занавеси, создали уют, чтобы к приезду сына помещение походило на дом.
16 октября брат Вардитер Мелконян отправился добровольцем в Гадрут. С сестрой ему удалось поговорить только по прибытии на место назначения. Больше она голос брата не слышала.
“Я хотела попросить его не ехать, но он так рвался на передовую, что его невозможно было уговорить остаться. Потом я подумала, что его участие может изменить ситуацию. Он уехал, но я, честно говоря, пожалела, что не попросила его остаться. В тот же день он получил ранение в голову, позвонил моему сыну. И после этого Сероб убедил нас уехать, но о гибели моего брата мне не сообщили. Через какое-то время мы позвонили на его номер, но нам ответил турок…” – рассказала Вардитер. Тело ее брата нашли 23 октября.
С сыном она в последний раз разговаривала по телефону 26 октября, просила его быть осторожным, особенно во время воздушных атак. По словам моей собеседницы, 44-дневная война была войной в воздухе. Сероб поинтересовался плохим настроением матери, обнадежил ее, но также сказал, что “это проданная война” и что надежд на прекращения огня нет. Через час после разговора с матерью Сероб получил ранение от удара беспилотника, и пока его везли в медпункт, он скончался от потери крови.
Жена и отец Сероба отвезли его тело в их дом в Шуши, попрощались с ним, после чего перевезли в Ереван, где похоронили на военном кладбище Ераблур.
Когда Сероб погиб, одному из его детей было 3 года, другому – пять лет. Труднее всего было сообщить детям, что их отец больше не вернется домой, говорит Вардитер. Дети очень тосковали по отцу, особенно по поездкам на его машине в детский сад.
В Ереване Вардитер окончила курсы вождения автомобиля, получила водительские права, чтобы отвозить детей на машине сына.
После двух лет жизни в Прошяне семье пришлось оставить свое жилье, так как местные власти решили отремонтировать здание детского сада.
В тот же период Вардитер предложили заниматься с детьми в кружке рукоделия при церкви в Ашатараке. Она согласилась и стала регулярно ездить в Аштарак. Город ей понравился, и в ноябре 2020 г. Вардитер с семьей переехала туда жить. В дальнейшем сестра купила для нее дом, который они снимали, чтобы семья была обеспечена собственным жильем. Сейчас внуки и невестка живут в Ереване, но Вардитер каждую пятницу едет за ними на машине Сероба, чтобы привезти в Аштарак. Единственная радость этой семьи – выходные, когда все вместе собираются у Вардитер. С ней живут и ее родители.
“Школа дает мне силу. Я во всех детях вижу своих внуков, наверно, поэтом мне здесь легко работать”,- говорит Вардитер Мелконян.