Ամփոփվել են Հայ իրավաբանների համագումարի աշխատանքները
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայ իրավաբանների համագումարի վերջին օրվա առանցքային թեման վերաբերում էր հայկական շահերի պաշտպանությանը և դրանց աջակցելու իրավական հիմնախնդիրներին: 30-ից ավելի երկրներից ժամանած 250 սփյուռքահայ իրավաբանների համար որպես բանախոսներ են հանդես եկել Հ Գերմանահայկական իրավաբանների ասոցիացիայի կառավարող խորհրդի անդամ, «Negotiation and Conflict Consulting» կազմակերպության միջազգային բանակցությունների փորձագետ և վեճերի կարգավորման մասնագետ, «Mediators Beyond Borders» միջազգային կազմակերպության հաշտարար, «DWM Deutsche Wirtschafts mediation GmbH»-ի բիզնես հաշտարար և բանակցությունների հարցերով փորձագետ Սառա Աթենա Բաբայեանը, ԱՄՆ հայ փաստաբանների ասոցիացիայի մտավոր սեփականության իրավունքի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հանձնաժողովի համանախագահ, «Tono Law Group»-ի ղեկավար Կարեն Տոնոյանը, Ռուսաստանի հայ իրավաբանների ասոցիացիայի համահիմնադիր-անդամ, «BGP Litigation» փաստաբանական գրասենյակի խորհրդական Գայանե Շթոյանը, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի գիտական հարցերով տնօրեն Րաֆֆի Քորթոշյանը: Նիստը վարել է «Orion Worldwide Innovations» ընկերության և հիմնադիր և ղեկավար, «Orion Score» ընկերության հիմնադիր, կառավարման ոլորտի համաշխարհային կարգի խորհրդատու ղեկավար, հրեշտակ-ներդրող Էմմա Առաքելյանը:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հաղորդմամբ՝ համագումարի վերջին քննարկումն անցկացվել է «Հայ իրավաբանների համահայկական ցանցի ստեղծման հեռանկարները» թեմայով:
Նիստը վարել է Հանրային հատվածի բարեփոխումների ավագ խորհրդական, «Impact Hub Yerevan»-ի համահիմնադիր և խորհրդի անդամ, մուլտիմեդիա լրագրող, ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի նախկին փաստաբան և Լոս Անջելեսի քաղաքային դատախազի նախկին տեղակալ, քաղաքականության գծով խորհրդատու, ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի նախկին ղեկավար Սառա Անջարգոլյանը, իսկ որպես բանախոսներ հանդես են եկել Նիդերլանադահայկական իրավաբանների միության հիմնադիր-նախագահ, «AVS Advocatenkantoor» իրավաբանական գրասենյակի ղեկավար Վազգեն Սարգիսը, Բրիտանահայկական իրավաբանների ընկերակցության համանախագահ, դատական և միջազգային արբիտրաժի փաստաբան Անդրե Եղիզարեանը, Ֆրանսահայ փաստաբանների և իրավաբանների ասոցիացիայի (AFAJA) նախագահ ժան-Վազգեն Ալյանաքեանը, Կալիֆորնիայի Գերագույն դատարանի քրեական հարցերով դատավոր Արմենուհի Աշվանյանը, ԱՄՆ-ի Հայ փաստաբանների միության խորհրդի անդամ, ԱՄՆ հայ կանանց իրավաբանական միության խորհրդի նախագահ Շիլա Փայլանը և Ռուասատանի Հայ իրավաբանների ասոցիացիայի փոխնախագահ Սերգեյ Բրուտյանը:
Այնուհետ համագումարը շարունակվել է զուգահեռ չորս աշխատաժողովներով հետևյալ թեմաներով՝ «ՀՀ օրենսդրական բարեփոխումների հարցերի շուրջ համատեղ գործակցության ճանապարհային քարտեզի մշակում», «Անվտանգության, արտակարգ իրավիճակների, ինչպես նաև ԼՂ հայերի իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ գործակցության ճանապարհային քարտեզի մշակում», «Հայկական ազգային շահերի պաշտպանության և դրանց աջակցության ճանապարհային քարտեզի մշակում», «Հայ իրավաբանների համահայկական ցանցի ստեղծման հեռանկարների շուրջ ճանապարհային քարտեզի մշակում»:

Подведены итоги съезда Ассамблеи армянских юристов
Ключевой темой заключительного дня съезда Ассамблеи армянских юристов, организованного аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры РА стала “Правовые вопросы поддержки и защиты армянских общенациональных интересов. Для 250 юристов диаспоры из более чем 30 стран в качестве спикеров выступили министр экономики РА Ваан Керобян, член Немецко-армянской ассоциации юристов, международный эксперт по переговорам разрешению конфликтов в компании "Mediators Beyond Borders'', Сара Атена Бабаян сопредседатель Комитета по правам интеллектуальной собственности и информационных технологий Ассоциации армянских адвокатов США, руководитель "Tono Law Group", Карен Тоноян, соучредитель и член Ассоциации армянских юристов России, советник адвокатского бюро "BGP Litigation", Гаяне Штоян, директор по научным вопросам Фонда исследований армянской архитектуры, Раффи Кортошян, генеральный директор компании “Тераксис”, Кристин Аракелян. Сессию вела Эмма Аракелян, основатель и генеральный директор “Orion Worldwide Innovations”, основатель “Orion Score”, лидер управленческого консалтинга мирового класса.
Последнее обсуждение съезда Ассамблеи состоялось на тему “Перспективы создания всеармянской сети юристов”
Заседание провела Сара Анджарголян, старший советник по реформе государственного сектора, соучредитель и член правления “Impact Hub Yerevan”, мультимедийный журналист, бывший прокурор министерства юстиции США и бывший заместитель городского прокурора Лос-Анджелеса, политический консультант, бывший руководитель аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры РА в качестве спикеров выступили основатель, президент Ассоциации армянских юристов Нидерландов, руководитель юридического бюро “AVS Advocatenkantoor” Васкен Саркис, сопредседатель Британско-армянской Ассоциации адвокатов, юрист по судебным и международным арбитражам, Андре Егизарян, президент Французской ассоциации армянских адвокатов и юристов (AFAJA) Жан-Васкен.Аланакян, судья Верховного суда штата Калифорния по уголовным делам Арменуи Ашванян, уголовный судья Верховного суда Калифорнии, член правления Американско-армянской ассоциации адвокатов, председатель совета директоров Ассоциации армянских женщин-юристов, Шейла Пайлан и заместитель председателя Ассоциации армянских юристов России, Сергей Брутян.
После этого съезд продолжился четырьмя параллельными заседаниями по следующим темам: “Разработка дорожной карты сотрудничества по законодательным реформам”, “Разработка дорожной карты сотрудничества по безопасности, чрезвычайным ситуациям, а также защиты прав армян Нагорного-Карабаха”, “Разработка дорожной карты по защите и поддержки армянских общенациональных интересов”,“Разработка дорожной карты о перспективах создания всеармянской сети юристов”.
После подведения итогов заседаний состоялась церемония закрытия съезда.
Главным партнером съезда Ассамблеи армянских юристов является компания Team Telecom Армения. Предоставляет услуги мобильного и фиксированного Интернета, цифрового телевидения, мобильной и фиксированной телефонной связи на территории РА. Компания первой в Армении провела IPO, став еще более открытой и публичной.