ՌԴ-ն պատրաստ է կազմակերպել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
Ռուսաստանը պատրաստ է առաջիկայում Մոսկվայում կազմակերպել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների եռակողմ հանդիպումը: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հերթական անգամ հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Այսօր կրկին ուզում եմ վերահաստատել, որ մոտ ժամանակներս մենք պատրաստ ենք Մոսկվայում կազմակերպել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների եռակողմ հանդիպում»,- հայտարարել է ռուսաստանցի պաշտոնյան։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան ողջունում է ցանկացած շփում, որը նպաստում է Բաքվի և Երևանի միջև լարվածության վերացմանը:
«Մենք ելնում ենք նրանից, որ երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհային քարտեզը մնում են եռակողմ պայմանավորվածությունները, որոնք ընդունվել են 2020-2022 թվականներին։ Դրանք ներառում են երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրում, Հարավային Կովկասում տնտեսական, տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակում»,- ասել է Զախարովան։

Russia Ready to Organize Meeting of Armenian, Russian, Azerbaijani Foreign Ministers
Russia is ready to organize a tripartite meeting of the foreign ministers of Russia, Azerbaijan, and Armenia soon in Moscow, this according to Russian Foreign Ministry Spokesperson Maria Zakharova.
Zakharova, during a press briefing today, said Moscow welcomes any contact that contributes to the elimination of tension between Baku and Yerevan.
"We proceed from the fact that the tripartite agreements, which were adopted in 2020-2022, remain the road map for the regulation of bilateral relations. They include the signing of a peace treaty between the two countries, the unblocking of economic and transport links in the South Caucasus," Zakharova said.