Նախագծի ընդունմամբ սահմանամերձ շուրջ 82 համայնքի և բնակավայրերի բնակիչներ կշարունակեն ստանալ սոցիալական աջակցություն
«Սահմանամերձ համայնքների սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` նոյեմբերի 10-ի նիստում:
Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա սոցիալական աջակցություն ստացող շուրջ 82 համայնքների եւ բնակավայրերի բնակիչներին շարունակել ստանալու փոխհատուցում բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի, ոռոգման ջրի դիմաց, ինչպես նաեւ օգտվել ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված այլ փոխհատուցման ծրագրերից: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:
«Վերոնշյալ օրենքն ընդունվել է 2014 թվականին, օրենքի գործողության ժամկետը երկու անգամ երկարաձգվել է: Համաձայն գործող օրենքի` 2024 թվականի հունվարի 1-ից ժամկետն ավարտվում է: Նախագծով առաջարկվում է եւս 3 տարով երկարաձգել գործող օրենքի ժամկետը: «Ակնհայտ է, որ սոցիալական աջակցության կարիք սահմանամերձ բնակավայրերը դեռեւս ունեն»,- նշել է հիմնական զեկուցողը:

С принятием проекта жители 82 приграничных общин и поселений продолжат получать социальную поддержку
“Принятие проекта позволит жителям 82 общин и поселений, получающих социальную помощь, продолжать получать возмещение за природный газ, электроэнергию, оросительную воду, а также пользоваться другими компенсационными программами, определенными решением Правительства РА”, - отметил заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян на сегодняшнем заседании постоянной комиссии Национального Собрания по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды.
Комиссия обсудила сегодня в первом чтении проект изменений в закон РА “О социальной поддержке приграничных общин".
Данный закон был принят в 2014 г., срок его действия продлевался дважды. Согласно действующему документу, срок истекает 1 января 2024 г. Проектом предлагается пролонгировать действие закона еще на 3 года. "Очевидно, что приграничные поселения все еще нуждаются в социальной поддержке", - отметил основной докладчик. Проект получил положительное заключение.