Այգի հիմնելու պատրվակով Սերգեյ Բագրատյանը փորձում է արդարացնել ավազի ապօրինի արդյունահանումը
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը երեկ հայտարարեց, որ իր կնոջը պատկանող ընկերությունն ավազի ապօրինի արդյունահանում չի իրականացրել։ Ըստ պատգամավորի` Ռանչպար գյուղում հող են վարձակալել, որպեսզի այգի հիմնեն, սակայն, տեսնելով ավազը, որոշել են հողը մաքրել ավազից, իսկ վաճառված ավազից ստացած միջոցները պետք է ներդնեն այգի հիմնելու ծրագրում։ Իր բնորոշմամբ` թափոն համարվող ավազ տեղափոխելը հանքարդյունահանում չէ, ավելին` իրենք կարող էին մինչև 2 մետր խորությամբ ընդերքից նյութ հանել և տեղափոխել, որն օրինական է։ Այս պնդումները կարող էին ճիշտ լինել, եթե չլինեին դրանք հերքող մի շարք փաստեր։
Նոյեմբերի 15-ին հրապարակված հոդվածում ներկայացրել էինք մանրամասներ, թե ինչպես է պատգամավորի կնոջ ընկերությունն ավազի ապօրինի արդյունահանում իրականացնում Արարատի մարզի Ռանչպար գյուղում։
Մինչ հոդվածի հրապարակումը պարզաբանումներ ստանալու նպատակով դիմել էինք Սերգեյ Բագրատյանին։ Տեղեկանալով, որ պատգամավորն Իտալիայում կոնֆերանսի է մասնակցում, սպասեցինք, որ վերադառնա Հայաստան և պատասխանի մեր հարցերին։ Օրեր անց ԱԺ-ում հանդիպեցինք, սակայն հրապարակման համար պարզաբանում չստացանք։ Ոչ պաշտոնական զրույցից հետո նա խոստացավ, որ ավազի արդյունահանմանն առնչվող փաստաթղթերը կուղարկեն և առաջարկեց մեզ հետաքրքրող հարցերի շուրջ զրուցել ընկերության տնօրինության հետ։ Մինչ հոդվածի հրապարակումը մենք չստացանք խոստացված փաստաթղթերը, ուստի հրապարակեցինք հոդվածը։ Այս մանրամասները չէինք գրի, եթե Սերգեյ Բագրատյանը պահեր ոչ հրապարակման նպատակով կայացած հանդիպման ընթացքում տրված խոստումը՝ ուղարկեր փաստաթղթերը։
Հոդվածի հրապարակումից հետո Սերգեյ Բագրատյանը մեզ 3 փաստաթուղթ է տրամադրել, որոնք վերաբերում են իր կնոջը պատկանող «Արարակ» ՍՊԸ-ի տնօրենի ու Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդ» ՊՈԱԿ-ի և Շրջակա միջավայրի նախարարության հետ նամակագրություններին։ 2022 թ.-ի դեկտեմբերին Բագրատյանի կնոջ ՍՊԸ-ի տնօրենը դիմել է Շրջակա միջավայրի նախարարին՝ խնդրելով նշանակել փորձաքննություն վտանգավոր թափոնների օգտահանման լիցենզիա ստանալու համար։ 2023 թ.-ի ապրիլին ՇՄ նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը ՍՊԸ-ի տնօրենին գրավոր հայտնել է, որ այն թափոնները, որոնք ցանկանում են տեղափոխել, ներառված չեն «վտանգավոր թափոնների ցանկում»։ Այսինքն, ավազը չի համարվում վտանգավոր թափոն, որը տեղափոխելու համար պետք է թույլտվություն ստանային։ Երրորդ գրությունը, որ մեզ տրամադրել է պատգամավորը, «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի նամակն է, որով ՍՊԸ-ի տնօրենին 2023 թ.-ի հունիսին հայտնում են, որ Ռանչպար գյուղի այդ տարածքում ընդերքօգտագործման իրավունք չկա, իսկ տարածքը օգտակար հանածոների հանքավայրերի պետական կադաստրում որպես հանքավայր չի հաշվառվում։ Այս նամակն էլ ստացվել է այն ժամանակ, երբ տարածքից մի քանի ամիս արդեն ավազ են արդյունահանել։
Վերը շարադրված փաստերը, Սերգեյ Բագրատյանի հայտարարությունները և մեր արձանագրած՝ ավազի արդյունահանման փաստերը համադրելով՝ եզրահանգում ենք, որ նամակագրություններով փորձել են քողարկել ավազի ապօրինի արդյունահանումը։
Պատգամավորի կնոջ ՍՊԸ-ն ավազի արդյունահանման իր գործունեությունը գնահատել է «թափոնների տեղափոխում», դրա վերաբերյալ նամակներ կազմել, այնինչ «Թափոնների մասին» ՀՀ օրենքը տարածվում է արտադրության և սպառման ընթացքում գոյացած թափոնների գործածության վրա։ Ըստ օրենքի՝ նման թափոններ են համարվում արտադրության կամ սպառման ընթացքում գոյացած հումքի, նյութերի, արգասիքների, այլ արտադրանքի կամ մթերքի մնացորդները, ինչպես նաև՝ ապրանքները (արտադրանք), որոնք կորցրել են իրենց սկզբնական սպառողական հատկությունները։
Բացի այդ, Սերգեյ Բագրատյանը հայտարարել է, որ ընդերքից մինչև 2 մետր սեփական կարիքների համար կարելի է նյութեր հանել, տնօրինել։ «Ընդերքի մասին» օրենսգրքի 48-րդ հոդվածը սահմանում է՝ «Իրավաբանական անձինք և քաղաքացիները, առանց ընդերքօգտագործման իրավունքի ձևավորման, իրենց սեփական հողամասերի սահմաններում շահույթ ստանալու նպատակ չհետապնդող, տնտեսական և կենցաղային սեփական կարիքների բավարարման նպատակով կարող են կատարել պետական հաշվեկշռում չհաշվառված ոչ մետաղական օգտակար հանածոների արդյունահանում` մինչև 2 մետր խորությամբ։ Օրենսգիրքը հստակ սահմանել է, որ դա շահույթ հետապնդելու նպատակով չպետք է լինի, մինչդեռ Սերգեյ Բագրատյանը հայտարարել է, որ ավազը վաճառել են, հարկեր են վճարել։ Այսինքն՝ նաև շահույթ են ստացել։
Այս ամենից հետո ավելորդ է նույնիսկ քննարկել այն հարցը, թե ավազի հանքի վրա ինտենսիվ ի՞նչ այգի պետք է հիմնեին, ի՞նչ ծառեր պետք է տնկեին, աճեցնեին։
Ի դեպ, ավազի ապօրինի արդյունահանման մասին մեր հրապարակումից հետո Սերգեյ Բագրատյանի կինը՝ Նաիրա Հակոբյանը, «Արարակ» ՍՊԸ-ում ունեցած իր 100 % բաժնեմասը փոխանցել է այլ անձի՝ Վրեժ Եղոյանին, որը Սերգեյ Բագրատյանի բիզնես գործընկերներից է։

Незаконую добычу песка депутат НС С.Багратян пытается оправдать посадкой сада
Депутат Национального Собрания от правящей партии “Гражданский договор” Сергей Багратян вчера заявил, что принадлежащая его жене компания не занимается незаконной добычей песка. По его словам, в селе Ранчпар они арендовали участок под садоводство, но, обнаружив там песок, решили расчистить землю, а средства от продажи песка вложить в посадку сада. Депутат также отметил, что перевозка считающегося отходом песка не является добычей, более того, они имеют право добывать и перевозить ископаемые на глубине до двух метров, что предусмотрено законом. Эти утверждения могли быть справедливыми, если бы не ряд опровегающих их фактов.
В статье от 15 ноября мы подробно рассказали, как компания жены депутата осуществляет незаконную добычу песка в селе Ранчпар Араратской области.
До публикации статьи мы обратились к Сергею Багратяну для получения разъяснений. Узнав о том, что депутат находится в Италии для участия в конференции, мы решили дождаться его возвращения в Армению, чтобы получить ответы на наши вопросы. Через несколько дней в парламенте состоялась наша встреча с г-ном Багратяном, однако никаких разъяснений для публикации мы не получили. После этой неофициальной встречи он пообещал отправить нам документы, касающиеся эксплуатации песчаного карьера, и предложил побеседовать на интересующие нас вопросы с дирекцией компании. Однако к моменту публикации статьи мы так и не получили обещанных документов, поэтому решили опубликовать статью. Рассказывать обо всех этих подробностях нам бы не пришлось, если бы С.Багратян сдержал свое обещание и предоставил нам все необходимые документы.
После появления статьи депутат прислал нам три документа, которые представляли собой переписку между директором принадлежащего его жене ООО “Арарак” с государственной некоммерческой организацией “Республиканский геологический фонд” Министерства территориального управления и инфраструктур и Министерством окружающей среды. В декабре 2022 г. директор компании жены Багратяна обратился к министру окружающей среды с просьбой назначить экспертизу для получения лицензии на использование опасных отходов. В апреле 2023 г. замминистра ОС Тигран Габриелян в письменной форме сообщил директору ООО, что те отходы, которые они хотят перевезти, не включены в список опасных. То есть песок не считается опасным отходом, а значит, для его перевозки разрешение не нужно. Присланный нам третий документ представлял собой отправленное в июне 2023 г. письмо директора ГНКО “Республиканский геологический фонд”, в котором директору ООО сообщалось, что право на недропользование на указанной территории села Ранчпар отсутствует и что этот участок не зарегистрирован в качестве месторождения в государственном кадастре месторождений полезных ископаемых. Письмо это было получено тогда, когда песок на данном участке добывался уже несколько месяцев.
Вышеизложенные факты, заявления Сергея Багратяна и зафиксированные нами факты добычи песка позволили придти к выводу о том, что была предпринята попытка с помощью переписки завуалировать незаконную добычу песка.
Принадлежащее жене депутата ООО расценило свою деятельность как “перевозку отходов”, составило по этому поводу письма, тогда как закон РА “Об отходах” распространяется на использование отходов, образовавшихся в процессе производства и потребления. Согласно законодательству, юридические лица и граждане могут в пределах собственных участков заниматься добычей полезных ископаемых на глубине не более двух метров без получения прибыли. Между тем Сергей Багратян заявил, что песок они продавали, налоги платили, а значит, получали также прибыль.
После всего вышеизложенного излишне обсуждать вопрос о том, какой интенсивный сад собирается разбить депутат на территории песчаного карьера, какие деревья посадить.
Отметим, что после нашей публикации о незаконной добыче песка компанией Наиры Акопян последняя передала свою 100-процентную долю в ООО “Арарак” бизнес-партнеру своего мужа Врежу Егояну.