«ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» նախաձեռնության հիմնադիրների հայտարարությունը
«ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» նախաձեռնության հիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը, Արթուր Ալավերդյանը և Ռիչարդ Ազարնիան տարածել են հայտարարություն՝ անդրադառնալով հայրենիքի և սփյուռքի առջև ծառացած այսօրվա ծանր մարտահրավերներին:
Նախաձեռնության հիմնադիրներն ընդգծել են այս դժվար ժամանակներում լուծումներ որոնելու, փոխըմբռնման հասնելու և հավաքական ձևով մեր ապագայի տեսլականը ձևավորելու հրատապությունը: Հայտարարության տեքստը ստորև՝
Հայաստանում և Արցախում վերջին զարգացումները ևս մեկ անգամ ի ցույց դրեցին համահայկական միասնական տեսլականի և գործողությունների կարևորությունը:
Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների վայրի ու հետևողական քաղաքականության արդյունքում Արցախի ամբողջ բնակչությունը ստիպված էր լքել իր հայրենիքը մի քանի օրում: Արցախի պետական ու հանրային հայտնի գործիչները, այդ թվում՝ նախկին նախագահներն ու նախկին պետնախարար, «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը ձերբակալվել ու տեղափոխվել են Բաքու: Հայկական քաղաքակրթության հնագույն բնօրրաններից մեկը 2.5 հազարամյակում առաջին անգամ մնացել է առանց իր բնիկ ժողովրդի:
Այսօր Հայաստանի ինքնիշխանությունը, անվտանգությունն ու տարածքային ամբողջականությունը լրջորեն վտանգված են: Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքները շարունակում են մնալ անտեսված: Նույնչափ վտանգավոր է Հայաստանի հասարակության և սփյուռքահայության շրջանում անտարբերության գերիշխող զգացումը, ինչը խոչընդոտում է ազգային համախմբմանը: Հայաստանի գործող վարչակազմի այս մարտահրավերներին դիմակայելու անկարողությունն ավելի է սրում իրավիճակը:
Այս և մեր առջև ծառացած բազմաթիվ այլ ճգնաժամային խնդիրներն արդյունավետորեն լուծելու համար վճռորոշ նշանակություն ունի ապագայի միասնական տեսլականի ձևավորումը, պատասխանատու ղեկավարումը, Հայաստանում և սփյուռքում կարող մասնագետների և ռեսուրսների ներգրավման արդյունավետ մեխանիզմների հարցում առկա բացի լրացումը:
Մենք հավատարիմ ենք ապագան միասին կերտելու մեր հռչակած առաքելությանը: Կարևորում ենք ջանքերի համակարգումը և մնայուն լուծումների համատեղ որոնման մեջ հայերի ու աշխարհում մեր բարեկամների ավելի խորը և ավելի լայն ներգրավումը:
Հայաստանի առումով մենք հրատապ ենք համարում հավաքական դիմադրողականության ուժեղացումը, առկա բոլոր ռեսուրսների մոբիլիզացիան, պատասխանատու կառավարման հաստատումը, պարտվողականության և խուճապային կեցվածքի մերժումը, ուժեղ և վստահելի գործընկերությունների ձևավորումը:
Արցախի առումով մենք շարունակելու ենք ձգտել այնպիսի լուծմանը, որը Արցախի ժողովրդին թույլ կտա անվտանգ ու արժանապատիվ կերպով վերադառնալ իրենց տները և կերաշխավորի նրանց ազգային, կրոնական, կրթական ու մշակութային իրավունքները՝ ներառյալ հայկական ժառանգության պահպանումը:
Սփյուռքի առումով ճակատագրական նշանակություն ունի մեր հավաքական ուժի օգտագործումը և ամբողջ աշխարհում սփյուռքի քայլերի համար ընդհանուր օրակարգի հաստատումը՝ կենտրոնանալով Հայաստանի անվտանգության և ինքնիշխանության և Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության վրա:
Մենք հանդես ենք եկել «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» հանրային նախաձեռնությամբ 2020թ. ավերիչ պատերազմից հետո՝ զարգացնելով մի երկխոսություն, որը կհանգեցներ փոխըմբռնման և Հայաստանի ու հայության ապագա տեսլականի ընդհանուր շրջանակի ձևավորման: Մեր կոչին արձագանքել է ավելի քան 110,000 մարդ աշխարհի 108 երկրից: Մեր նպատակներն ի սկզբանե պարզ էին. հաղթահարել բևեռացումը, վերացնել գերիշխող հուսահատությունը, ձևակերպել համակարգային լուծումներ, վերակտիվացնել հասարակությունը և զարգացնել պատասխանատվության ընդհանուր զգացում երկրի և դրա ապագայի հանդեպ:
Հայաստանի ու սփյուռքի կազմակերպությունների ու մասնագետների հետ ընդարձակ քննարկումների արդյունքում նախաձեռնությունը սահմանել է 15 նպատակներ՝ ձգտելով անդրադառնալ մեր առջև ծառացած մարտահրավերների ամբողջական շրջանակին և համայն հայության կայուն զարգացմանը:
Այս տարվա գարնանը մենք անցկացրինք առաջին քաղաքացիական ասամբլեան հայկական աշխարհում՝ Ապագա Հայկականի Համաժողովը, որտեղ հայրենիքից ու սփյուռքից մասնակիցները քննարկեցին 15 նպատակներից 3-ը (Պատմական պատասխանատվություն, Հայաստան-Սփյուռք միասնականություն և Բնակչության աճ) և ընդունեցին քաղաքականություն ու ծրագրային առաջարկներ: Համաժողովին նախորդել էր ավելի քան 100 հայ փորձագետների նախապատրաստական լայնածավալ աշխատանքը, որի արդյունքում երեք նպատակների շրջանակում կազմվել էին հնարավոր սցենարներ ու նախագծերի գաղափարներ: Համաժողովի արդյունքներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
Մենք երախտագիտություն ենք հայտնում մեր նախաձեռնությանը միացածներին այս ճակատագրական ժամանակներում իրենց անսասան աջակցության համար:
Մենք՝ հայերս, բոլոր մակարդակներում՝ անձնական, հասարակական և պետական, պետք է հաղթահարենք հուսահատությունը և պառակտվածությունը, դիմադրենք մեր ժողովրդի առջև ծառացած շարունակական մարտահրավերներին ու դժվարություններին և հավաքականորեն կերտենք պայծառ ապագա բոլոր հայերի համար:

Коммюнике основателей THE FUTURE ARMENIAN
Последние события в Армении и Арцахе еще раз продемонстрировали важность формирования общеармянского единого видения и действий.
В результате жестокой и настойчивой политики этнической чистки со стороны Азербайджана все население Арцаха было вынуждено покинуть свою родину в течение нескольких дней.
Видные государственные деятели Арцаха, в том числе бывшие президенты, а также бывший государственный министр и со-основатель The FUTURE ARMENIAN Рубен Варданян, были арестованы и доставлены в Баку. Впервые за 25 веков одна из древних колыбелей армянской цивилизации осталась без коренного населения.
Сегодня суверенитет, безопасность и территориальная целостность Армении находятся под серьезной угрозой, фундаментальные права народа Арцаха по-прежнему игнорируются, и, что, возможно, не менее важно, преобладающее чувство апатии как в армянском обществе, так и в диаспоре угрожает препятствовать национальной консолидации. Неспособность нынешней администрации Армении противостоять этим вызовам еще больше усугубляет ситуацию.
Для эффективного решения всех этих и многих других важных проблем, с которыми мы сталкиваемся, стало крайне важно разработать единое видение будущего, установить ответственное управление, устранить существующий разрыв в эффективных механизмах привлечения способных специалистов и ресурсов в Армении и в диаспорe.
Мы полны решимости продолжать нашу провозглашенную миссию – формирование будущего совместными усилиями. Мы подчеркиваем важность координации усилий и более глубокого и широкого участия армян и наших друзей во всем мире в коллективном поиске долгосрочных решений.
По Армении мы подчеркиваем неотложность укрепления нашей коллективной устойчивости, мобилизации всех имеющихся ресурсов, установления ответственного управления, отказа от пораженческих и паникерских взглядов и развития крепких и надежных партнерских отношений.
По Арцаху мы продолжим добиваться решения, которое позволит жителям Арцаха вернуться в свои дома безопасным и достойным образом и гарантирует их национальные, религиозные, образовательные и культурные права, включая сохранение армянского наследия.
По диаспоры жизненно важно использовать нашу коллективную силу и разработать общую программу действий глобальной диаспоры, уделяя первоочередное внимание безопасности и суверенитету Армении и защите основных прав народа Арцаха.
Мы запустили общественную инициативу The FUTURE ARMENIAN после разрушительной войны 2020 года, чтобы способствовать диалогу, который приведет к общим рамкам понимания и видения светлого будущего для Армении и армян. К нашему призыву присоединились более 110 000 человек из 108 стран. Наши цели были ясны с самого начала: преодолеть поляризацию, устранить преобладающее отчаяние, сформулировать системные решения, активизировать общество и воспитать общее чувство ответственности перед нацией и ее будущим.
Благодаря обширным консультациям с местными и диаспоральными организациями и специалистами, Инициатива установила 15 целей, направленных на решение всего спектра проблем, с которыми мы сталкиваемся и нацеленных на устойчивое развития нашей глобальной нации.
Прошлой весной мы провели первую в армянском мире Гражданскую ассамблею – «Ассамблею The Future Armenian», где участники из родины и диаспоры обсудили три из этих 15 целей (Историческая ответственность, Единство Армении и Диаспоры и Рост населения), и приняли рекомендации по политике и программам. Ассамблее предшествовала обширная подготовительная работа более ста армянских экспертов, разрабатывающих возможные сценарии и проектные идеи вокруг этих трех целей. С результатами можно ознакомиться здесь.
Мы выражаем благодарность соавторам нашей Инициативы за их неизменную поддержку в эти судьбоносные времена.
Мы, армяне, на всех уровнях – личном, общественном и национальном – должны преодолеть отчаяние и разногласия, противостоять постоянным вызовам и трудностям, с которыми сталкивается нация и коллективно строить светлое будущее для всех армян.