Վարչապետն ընդունել է Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի անդամ ՀԿ-ների ներկայացուցիչներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի անդամ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Վարչապետը ողջունել է ներկաներին և կարևորել կանանց նկատմամբ բռնության հետ կապված խնդրի քննարկումը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հարցը ՀՀ կառավարության համար կարևոր է մի քանի պատճառներով, ընդ որում, թվարկման հերթականությունը չպիտի ընկալվի որպես հիշատակում ըստ կարևորության: «Առաջինը, բռնությունը դեմ է մեր գաղափարախոսությանը, այսինքն` մեր գաղափարախոսությունը դեմ է բռնությանը: Երկրորդը, ընդհանուր առմամբ, մարդու իրավունքների պաշտպանության մակարդակը և վիճակը շատ կարևոր քաղաքական առաջնահերթություն է մեր կառավարության համար: Պիտի ընդգծեմ, որ այս թեման երբեմն լրացուցիչ կոնտեքստներ է ստանում` քաղաքական, ընդհուպ աշխարհաքաղաքական և միջազգային կոնտեքստ, ինչի հետ կապված յուրաքանչյուրն իր բացատրությունը և հիմնավորումն ունի:
Բայց ուզում եմ անկեղծ ասել, որ մեզ համար հարցը կարևորվում է հատկապես հետևյալ տրամաբանությամբ` առանց նսեմացնելու մյուս բոլոր նրբությունները, որոնք կարող են գոյություն ունենալ: 2024 թվականի պետական բյուջեի քննարկումների ժամանակ իմ եզրափակիչ ելույթում ընդգծեցի, որ Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը, իմ և մեր ընկալմամբ, Հայաստանի տնտեսական զարգացումն է և ընդհանրապես զարգացումը:
Վերջերս Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեն հրապարակեց Հայաստանի բնակչության կազմի վերաբերյալ վիճակագրություն: Մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանում բնակչության 53 տոկոսը կանայք են, 47 տոկոսը` տղամարդիկ, ինչպես նաև աշխատանքային ռեսուրսների 54 տոկոսը կանանց են, 46 տոկոսը` տղամարդկանց: Այս առումով, մեր վերլուծությունը հետևյալն է. Հայաստանի բնականոն զարգացումն ապահովելու համար մենք պետք է այլոց շարքում, այդ թվում` պայմաններ ստեղծենք, որպեսզի կանանց ներուժը` տնտեսական, հանրային և հնարավոր բոլոր ուղղություններով ինքնարտահայտվելու, պետության զարգացման գործին ներգրավվելու լիարժեք հնարավորություն ունենա: Նման պայմաններ ապահովելն էական է` մեր երկրի հետագա զարգացման տեսակետից:
Իհարկե, առանց նսեմացնելու այլ մնացած շերտերը և ենթաշերտերը, որոնք հաճախ ակնհայտ են ու հաճախ են քննարկվում: Իմ փորձառությունը, այն իմաստով, որ մի շարք դեպքերում խնդրի հետ առնչվել եմ` ամենատարբեր զեկույցների, փաստաթղթերի և կոնկրետ իրավիճակների հանդիպելու ընթացքում, այս տեսանկյունից եթե նայեմ հարցը, պիտի արձանագրեմ, որ կանանց նկատմամբ բռնությունն առանցքային խոչընդոտներից մեկն է` նրանց տնտեսական և հանրային ակտիվությունն ապահովելու գործում: Նաև սա է պատճառը, որ ցանկացա այսօր հանդիպել ահա այսպիսի ներկայացուցչական կազմով` նախ ընդգծելու թեմայի կարևորությունը, ապա նաև հենց այս դիտանկյունը և կոնտեքստն այն ըմբռնմամբ, որ իմ կարծիքով` երբեմն այս հանգամանքը վրիպում է ուշադրությունից կամ չի ընդգծվում»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` շատ դեպքերում փորձ է արվում թեմային տալ բոլորովին այլ ենթատեքստ՝ փորձ անելով հիմնավորել, թե այս թեմայի քննարկումներով հարված է հասցվում մեր ավանդական արժեքներին, ավանդական պատկերացումներին: «Բայց նաև պիտի ասեմ, որ կտրականապես համաձայն չեմ նման ըմբռնումների և ընկալումների հետ, որովհետև եթե նույնիսկ որևէ մեկը գտնում է, որ բռնությունը, այդ թվում` ընտանիքում և կենցաղում կարևոր ավանդույթ է, ուրեմն պետք է արձանագրել, որ այն վատ ավանդույթ է և պետք է այն հաղթահարել:
Ուրախ կլինեմ լսել ձեր դիտարկումները և արձանագրել, թե հատկապես ինչ արդյունքի կամ եզրակացության ետևից եք եկել այսօրվա հանդիպմանը»,- նշել է վարչապետը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կանանց նկատմամբ բռնության կանխարգելմանը, այդ ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին՝ արդեն իսկ իրականացված օրենսդրական փոփոխություններին, կանանց խնդիրներին և դրանց լուծման հնարավոր քայլերին վերաբերող հարցեր:
Կոալիցիայի անդամները շեշտել են վերջին տարիներին կանանց նկատմամբ բռնության կանխարգելմանն ուղղված լավարկումները և կարևորել դրանց շարունակականությունը: Քննարկվել են նաև քաղհասարակության հետ փոխգործակցության հետագա ձևաչափերը»,-նշված է հաղորդագրությունում։

Премьер-министр Пашинян принял представителей НПО-членов Коалиции против насилия в отношении женщин
Премьер-министр Никол Пашинян принял представителей неправительственных организаций - членов Коалиции против насилия в отношении женщин.
Премьер-министр поприветствовал присутствующих и подчеркнул важность обсуждения проблемы насилия в отношении женщин. Никол Пашинян подчеркнул, что вопрос важен для правительства Республики Армения по нескольким причинам, причем порядок перечисления не следует воспринимать как перечисление по степени важности. “Во-первых, насилие против нашей идеологии, то есть наша идеология против насилия. Во-вторых, уровень и состояние защиты прав человека в целом является очень важным политическим приоритетом для нашего правительства. Должен подчеркнуть, что эта тема иногда получает дополнительные контексты: политический, даже геополитический и международный, каждый из которых имеет свое объяснение и обоснование.
Однако хочу честно сказать, что для нас этот вопрос особенно важен по следующей логике, не умаляя при этом всех остальных нюансов, которые могут существовать. В своем заключительном выступлении во время обсуждения государственного бюджета на 2024 год я подчеркнул, что государственным интересом Республики Армения, в моем и нашем понимании, является экономическое развитие и развитие Армении в целом.
Недавно Статистический комитет Армении опубликовал статистику о составе населения Армении. Мы видим, что 53 процента населения Армении составляют женщины, 47 процентов – мужчины, а также 54 процента трудовых ресурсов – женщины, 46 процентов – мужчины. В этом отношении наш анализ заключается в следующем: для того чтобы обеспечить нормальное развитие Армении, мы должны, среди прочего, создать условия для того, чтобы потенциал женщин имел полноценную возможность проявить себя в экономическом, общественном и всех возможных направлениях, быть вовлеченным в развитие государства. Обеспечение таких условий необходимо с точки зрения дальнейшего развития нашей страны.
Разумеется, не умаляя значение других слоев и подслоев, которые часто очевидны и часто обсуждаются. Мой опыт, в том смысле, что я сталкивался с проблемой в ряде случаев во всевозможных докладах, документах и конкретных ситуациях, если смотреть на вопрос с этой точки зрения, то должен констатировать, что насилие в отношении женщин является одним из ключевых препятствий в обеспечении их экономической и общественной активности. Это также одна из причин, по которой я хотел встретиться сегодня с такой представительной группой, чтобы, в первую очередь, подчеркнуть важность темы, а также важность этой точки зрения и контекста с пониманием, что, по моему мнению, иногда это обстоятельство упускается из виду или не акцентируется”, - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, во многих случаях предпринимается попытка придать теме совершенно иной контекст, обосновывая это тем, что в контексте обсуждений этой темы наши традиционные ценности и традиционные идеи подвергаются атакам. “Но я должен также сказать, что я категорически не согласен с таким восприятием и такими представлениями, потому что даже если кто-то считает, что насилие, в том числе в семье и повседневной жизни, является важной традицией, то нужно констатировать, что это плохая традиция и ее нужно преодолеть.
Я буду рад выслушать ваши наблюдения и зафиксировать, за каким результатом или выводом вы пришли на сегодняшную встречу”, - сказал премьер-министр.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с предотвращением насилия в отношении женщин, шаги правительства Республики Армения в этом направлении, уже реализованные законодательные изменения, проблемы женщин и возможные шаги по их решению.
Члены коалиции подчеркнули улучшения в предотвращении насилия в отношении женщин за последние годы и подчеркнули важность их продолжения. Были также обсуждены дальнейшие форматы взаимодействия с гражданским обществом.