Հայաստանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է ուղիղ բանակցելու վերաբերյալ Ադրբեջանի առաջարկին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ պատասխան Ադրբեջանի ԱԳՆ նոյեմբերի 21-ի հայտարարության, որով Ադրբեջանը Հայաստանի հետ երկկողմանի ուղիղ բանակցությունների պատրաստակամություն է հայտնել՝ «խաղաղության համաձայնագրի շուտափույթ ավարտի համար»։ Ստորեւ՝ ՀՀ ԱԳՆ պատասխանը։
Հայկական կողմը, ևս մեկ անգամ վերահաստատելով Հայաստանի քաղաքական կամքը՝ ջանքեր գործադրելու Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայության հաստատման ուղղությամբ, նոյեմբերի 21-ին ադրբեջանական կողմին է փոխանցել հարաբերությունների կարգավորմասն մասին համաձայնագրի իր 6-րդ խմբագրությունը։
Հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ մինչ Հայաստանն ադրբեջանական վերջին առաջարկները ստանալուց հետո դիտարկում էր դրանք և պատրաստակամ էր շարունակել պայմանագրի նախագծի շուրջ բանակցությունները՝ չնայած ԼՂ-ում ծանր շրջափակման հետևանքով օրեցօր սրվող մարդասիրական ճգնաժամին, Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին լայնածավալ ռազմական հարձակում իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ, որը հանգեցրեց ԼՂ ողջ հայ բնակչության բռնի տեղահանման։
Հաջորդիվ, շարունակելով բացահայտ կերպով արհամարհել խաղաղության գործընթացին վերադառնալու հնարավորությունը և այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների ջանքերը, ադրբեջանական կողմը չմասնակցեց նախ Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում Գրանադայում, ապա Բրյուսելում երկրների ղեկավարների մակարդակով հանդիպումներին, թեև այդ հնգակողմ և եռակողմ հանդիպումները նախապես համաձայնեցված էին:
Հայկական կողմը շարունակել է աշխատանքները համաձայնագրի տեքստի շուրջ և առավել արդյունավետ է համարել դրանք ներկայացնել Ադրբեջանին հենց ենթադրվող հանդիպումների ընթացքում։ Այնուամենայնիվ, բանակցային գործընթացը փակուղի մտցնելու և մեր տարածաշրջանում տևական խաղաղության հասնելու փորձերը կանխելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետությունը կառուցողականորեն փոխանցել է համաձայնագրի վերաբերյալ իր դիտարկումները և, ինչպես բազմիցս նախկինում, ապացուցել է, որ պատրաստ է կրկին ներգրավվել բանակցություններում՝ որպես ուղենիշ ունենալով՝
- միմյանց տարածքային ամբողջականության՝ առանց երկիմաստությունների փոխադարձ ճանաչումը և հարգումը,
- համաձայն Ալմա-Աթայի հռչակագրի և խորհրդային ամենաթարմ լեգիտիմ քարտեզների հիման վրա հետագա սահմանազատման գործընթացի իրականացումը,
- պետությունների ինքնիշխանության ու իրավազորության լիակատար հարգման և հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա տարածաշրջանի ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը։
Հայկական կողմը շարունակում է կարծել, որ չնայած բոլոր բարդություններին և մարտահրավերներին՝ կա երկու երկրների միջև խաղաղության հաստատման իրական հնարավորություն, որը կարող է իրացվել երկուստեք քաղաքական կամքի առկայության պարագայում: Հայկական կողմը շարունակում է դրսևորել այդ կամքը: Այդ կամքի արտահայտություններից է նաև այն, որ Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է սահմանազատման հանձնաժողովների նիստ անցկացնել երկու երկրների միջև պետական սահմանին:

Заявление МИД Армении в ответ на заявление МИД Азербайджана от 21 ноября
Армянская сторона, вновь подтвердив политическую волю Армении приложить усилия для нормализации отношений с Азербайджаном и установления мира и стабильности на Южном Кавказе, 21 ноября передала азербайджанской стороне свою шестую редакцию соглашения о нормализации отношений.
Считаем необходимым напомнить, что Армения, получив последние предложения от Азербайджана, находилась в процессе их рассмотрения и была готова продолжить переговоры по проекту соглашения, несмотря на обостряющийся день ото дня гуманитарный кризис в результате тяжелой блокады Нагорного Карабаха. 19 сентября Азербайджан осуществил широкомасштабное военное нападение на народ Нагорного Карабаха, что привело к насильственному перемещению всего армянского населения Нагорного Карабаха.
Затем, продолжая открыто игнорировать возможность возвращения к мирному процессу и усилия международных партнеров в этом направлении, азербайджанская сторона не приняла участия во встречах на уровне глав государств сначала в рамках Европейского политического сообщества в Гранаде, а затем в Брюсселе, несмотря на то, что эти пятисторонние и трехсторонние встречи были заранее согласованы.
Армянская сторона продолжила работу над текстом соглашения и считала наиболее эффективным представить Азербайджану свои предложения именно в ходе предполагаемых встреч. Тем не менее, с целью предотвратить попытки загнать в тупик переговорный процесс и с целью достижения долгосрочного мира в нашем регионе, Армения конструктивным образом передала свои комментарии по соглашению. Как неоднократно демонстрировалось ранее, Армения доказала, что готова возобновить участие в переговорах, руководствуясь следующими принципами:
- взаимное признание территориальной целостности друг друга без какой-либо двусмысленности и уважение этой территориальной целостности,
- осуществление дальнейшего процесса делимитации на основе Алма-Атинской декларации и последних советских легитимных карт,
- разблокирование региональных коммуникаций на основе полного уважения суверенитета и юрисдикции государств и принципов равенства и взаимности.
Армянская сторона продолжает считать, что, несмотря на все трудности и вызовы, существует реальная возможность установления мира между двумя странами, который может быть достигнут при наличии политической воли у обеих сторон. Армения продолжает демонстрировать такую волю, и одним из ее проявлений является то, что Армения предложила Азербайджану провести заседание комиссии по делимитации на государственной границе между двумя странами.