Երեւանը նույնպես ցանկանում է մասնակցել Մեծամորում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման նախագծի քննարկմանը
Մեծամորում միջուկային նոր էներգաբլոկի կառուցումը շարունակում է ակտիվ հետաքրքրություն առաջացնել հասարակության մեջ: Հասարակական լսումներն անցկացվել են Արմավիրում եւ Գյումրիում` մայիսի 17-ին եւ 24-ին: Երեւանի Օրհուս կենտրոնը դիմել է ՀՀ բնապահպանության նախարարության «Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ին խնդրանքով` հասարակական լսումներ անցկացնել նաեւ Երեւանում: «Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հասարակական լսումները պետք է կազմակերպվեն լիազոր մարմնի կողմից, տվյալ դեպքում` ՀՀ բնապահպանության նախարարության, նաեւ ելնելով նախագծի կարևորությունից, խնդրում ենք կազմակերպել հասարակական լսումներ նաեւ Երեւան քաղաքում` ՀՀ բնապահպանության եւ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարարությունների եւ «Մեծամորէներգոատոմ» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ»,- նշված է «Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Անդրանիկ Գեւորգյանին ուղղված Երեւանի Օրհուս կենտրոնի համակարգող Սիլվա Այվազյանի նամակում:

Ереван тоже хочет участвовать в обсуждении проекта строительства нового ядерного энергоблока в Мецаморе
Строительство нового ядерного энергоблока в Мецаморе продолжает вызывать активный интерес общественности. Общественные слушания были проведены в Армавире и в Гюмри 17 и 24 мая. Ереванский Орхус-центр обратился в ГНКО «Природоохранная экспертиза” министерства охраны природы РА с просьбой провести общественные слушания также и в Ереване. «Учитывая тот факт, что общественные слушания должны быть организованы со стороны уполномоченного лица, в данном случае со стороны министерства охраны природы, а так же исходя из важности проекта, просим организовать общественные слушания в Ереване, с участием представителей министерства охраны природы РА, министерства энергетики и природных ресурсов РА и ЗАО “Мецаморэнергоатом», - отмечено в письме координатора Ереванского Орхус-центра Сильвы Айвазян к директору ГНКО «Природоохранная экспертиза» Андранику Геворгяну.