Առաջին անգամ Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող գործ է ներկայացվում ԱՄՆ Գերագույն դատարան
Առաջին անգամ է, որ ԱՄՆ Գերագույն դատարանի քննությանն է ներկայացվում Հայոց ցեղասպանությանն անուղղակիորեն վերաբերող բողոքը: 2003 թվականին դատավարությունը սկսվելուց ի վեր՝ տարբեր դաշնային դատարաններ հակասական դիրքորոշումներ են ընդունել այս գործի վերաբերյալ:
Ներկայացնենք գործի համառոտ նախապատմությունը: 2000 թվականին Կալիֆորնիայի օրենսդիր մարմինն ընդունեց մի օրենք (Կալիֆորնիայի քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 354.4 Բաժին), որի համաձայն Հայոց ցեղասպանության զոհերի կամ նրանց ժառանգների կողմից՝ 1875-1923 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում ապրողներին ապահովագրերի հետ կապված պահանջների վաղեմության ժամկետը երկարաձգվում էր սկզբում մինչև 2010 թվականը և ապա՝ 2016 թվականը:
2003 թվականի դեկտեմբերին Կալիֆորնիայի մի քանի հայ պահանջատերեր խմբային հայց ներկայացրեցին ԱՄՆ-ի դաշնային դատարան ընդդեմ գերմանական ապահովագրական ընկերությունների, որոնք հրաժարվում էին վճարել Օսմանյան կայսրությունում իրենց նախնիների կողմից գնված կյանքի ապահովագրերի հասույթը: Թուրքիայի կառավարության կողմից սատարվող գերմանական ընկերությունները ներկայացրեցին հայցադիմումի առարկություն և փորձեցին կարճել վարույթը: Նրանք պնդում էին, որ դատավարությունը թույլատրող Կալիֆորնիա նահանգի օրենքը հակասահմանադրական է, քանի որ Հայոց ցեղասպանությանը հղում կատարելը հակասում էր դաշնային կառավարության մենաշնորհային քաղաքականությանը:
2007 թվականի հունիսի 6-ին, երբ Դաշնային շրջանի դատարանը մերժեց ապահովագրական ընկերությունների պահանջը, նրանք բողոքարկեցին այդ որոշումը Իններորդ շրջանի դատարան, որը գործը լսում էր երեք դաշնային դատավորների կազմով: 2009 թվականի օգոստոսի 20-ին, 2 կողմ և 1 դեմ ձայնով դատավորները որոշում կայացրեցին, որ Կալիֆորնիայի օրենքի հակասում է Գործադիր մարմնի արտաքին քաղաքականության մենաշնորհային իրավասությանը: Հայ պահանջնատերերը ապա խնդրեցին, որ միևնույն երեք դատավորների կազմով դատարանը գործը նորից լսի: 2010 թվականի դեկտեմբերի 10-ին դատավորների մեծամասնությունը որոշում ընդունեց, որ Կալիֆորնիայի օրենսդրությունը չի խախտում արտաքին քաղաքականության սկզբունքը:
Դժգոհ լինելով իրադարձությունների նման շրջադարձից՝ գերմանական ընկերությունները բողոքարկեցին վճիռը Իններոդ շրջանի դատարանին ամբողջ կազմով քննելու համար: 2012 թվականի փետրվարի 23-ին, դատարանը, 12 դաշնային դատավորների կազմով, միաձայն որոշում կայացրեց, որ Կալիֆորնիայի օրենքը հակասահմանադրական էր, քանի որ «այն խոչընդոտում է դաշնային կառավարության արտաքին քաղքաքականության բացառիկ իրավասությունը»: Հիմք ընդունելով «հազվադեպ կիրառվող» «մենաշնորհյալ ոլորտի» սկզբունքը՝ դատարանը վճռեց, որ 354.4-րդ բաժինը հակասահմանադրական է ոչ այն պատճառով, որ այն հակասում է դաշնային կառավարության կոնկրետ գործողություններին, այլ որ առնչվում է դաշնային բացառիկ պատասխանատվության մի ոլորտի, հատկապես արտաքին հարաբերությունների հետ:
2012 թվականի հունիսի 22-ին, «Փոլ Հեյստինգս» ՍՊԸ-ից Իգոր Տիմոֆեևը՝ հայ հայցվորների դատապաշտպանը, խնդրեց ԱՄՆ Գերագույն դատարանին վերանայել գործը: Նա պնդեց, որ «սա հիանալի միջոց է արտաքին գործերի նախապատվության սկզբունքը» հստակեցնելու համար և որ «Իններորդ շրջանի կողմից «ոլորտի նախապատվության սկզբունքի անհիմն ընդլայնումը…կվտանգի նահանգային իրավասության ավանդական ոլորտներին վերաբերող նահանգների բազմաթիվ օրենքներին»: Հղում կատարելով կոնգրեսի և գործադիր մարմնի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը սատարող հայտարարություններին՝ Տիմոֆեևը մատնանշեց, որ ԱՄՆ կառավարությունը ոչ միայն չի առարկել տարիներ շարունակ տարբեր նահանգների կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանության բանաձևերին, այլ նաև իրականում ողջունել է դրանք, ինչպես դա արեց նախագահ Օբաման 2012 թվականի ապրիլի 24-ի իր հայտարարությունում:
Մինչդեռ, մեկ այլ գործով Գերագույն դատարանի վճիռը հավանաբար կնպաստի հայկական պահանջի հեռանկարներին: Տիմոֆեևի կողմից հայցադիմումը ներկայացնելուց մի քանի օր հետո, Գերագույն դատարանը վճիռ կայացրեց Արիզոնայի օրենսդրության վերաբերյալ, որն առնչվում էր ապօրինի ներգաղթողներին: Արիզոնայի գործը բարձրացրեց հենց այն հարցը, որը գտնվում է Իններորդ շրջանի դատարանի՝ հայկական ապահովագրերի վերաբերյալ որոշման կենտրոնում. հատկապես, նահանգի մի օրենք, որը կարող է անուղղակիորեն ազդել արտաքին հարաբերությունների որոշ հարցերի վրա, արդյո՞ք ենթակա է «ոլորտի նախապատվության սկզբունքին» նույնիսկ տվյալ հարցում դաշնային գործունեության բացակայության պարագայում:
Արիզոնայի գործով որոշում կայացնելիս մի քանի դատավորներ գտան, որ Արիզոնայի օրենսդրությունում չկա նախապատվության հարց: Նույնիսկ դատավորների մեծամասնությունը, ովքեր գտան, որ Արիզոնայի օրենսդրության պարագայում որոշակի նախաապատվության հարց գոյություն ունի, խիստ սահմանափակեցին ոլորտի նախապատվության սկզբունքի կիրառումը: Հատկապես, դատարանը որոշեց, որ թեև նահանգները չեն կարող գործել այն ոլորտում, որտեղ դաշնային կառավարությունն ունի «ամբողջական» «միասնական և համապարփակ» կարգավորիչ համակարգ, նրանք կարող են այդպես վարվել այն դեպքերում, երբ դաշնային կառավարությունն արտահայտել է միայն «մասնակի մտահոգություն» կամ «ոչինչ չի արել թելադրելու համար», որ նահանգների համար այդպես վարվելը «նպատակահարմար չէ»:
Այս փաստարկներն ուժեղ հիմնավորումներ են Իններորդ շրջանի կողմից հայկական ապահովագրական պահանջների վերաբերյալ ընդունված որոշումը շրջելու համար: Այդ կետը անկասկած կպնդեն հայցվորները Գերագույն դատարանում և Հայ իրավաբանների միության և այլոց կողմից ներկայացված աջակցողական դիմումներում:
Այս դատավարությունը հիմնականում վերաբերում է վավեր ապահովագրական պահանջների չվճարմանը և ոչ թե Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: Գերմանական ապահովագրական ընկերություններն ամոթաբար շահագործում են ցեղասպանության հարցը պարզապես խուսափելու համար ապահովագրական պահանջ ունեցողներին երկար ուշացված ապահովագրավճարները վճարելից:
Այս պահին հայտնի չէ, թե արդյո՞ք Գերագույն դատարանը կքննի այս բողոքը, քանի որ տարեկան կտրվածքով շատ քիչ քանակությամբ գործեր է քննության առնում:

For the first time, a lawsuit indirectly involving the Armenian Genocide is being appealed to the U.S. Supreme Court. Since its initial filing in 2003, various federal courts have taken conflicting positions on this lawsuit.
Here is a brief background to the case: In 2000, the California legislature adopted a law -- Section 354.4 of the California Code of Civil Procedure -- extending to 2010 and subsequently to 2016 the deadline for Armenian Genocide victims or their heirs to file claims on insurance policies issued from 1875 to 1923 to persons living in the Ottoman Empire between 1915 and 1923.
In December 2003, several California Armenians filed a class action lawsuit in Federal Court against German insurance companies for refusing to pay the proceeds of life insurance policies purchased by their ancestors in the Ottoman Empire. The German companies, supported by the Turkish government, objected to the lawsuit and sought to have it dismissed. They claimed that the California law authorizing the lawsuit was unconstitutional because its reference to the Armenian Genocide conflicted with the federal government’s policy on this issue.
When the Federal District Court rejected the insurance companies’ argument on June 6, 2007, they appealed to a panel of three federal judges on the Ninth Circuit Court. In a 2-1 opinion, the judges ruled on August 20, 2009 that the California law conflicted with the Executive Branch’s foreign policy prerogative. The Armenian plaintiffs then sought a rehearing of the case by the same panel of three judges. On December 10, 2010, the majority of the judges ruled that the California statute did not violate the foreign affairs doctrine.
Unhappy with this reversal, the German companies appealed to the full (en banc) Ninth Circuit Court. By a unanimous decision, the panel of 12 federal judges ruled on February 23, 2012 that the California law was unconstitutional, as it “intruded on the federal government’s foreign affairs power.” Using the rarely-invoked doctrine of “field preemption,” the judges ruled that Section 354.4 was unconstitutional not due to any conflict with specific actions of the federal government, but because it dealt with an area of exclusive federal responsibility, namely foreign relations.
On June 22, 2012 Igor Timofeyev of Paul Hastings LLP, Counsel for the Armenian plaintiffs, asked the U.S. Supreme Court to review the case. He argued that this is the “perfect vehicle to clarify the foreign affairs preemption doctrine” and that “the Ninth Circuit’s unwarranted expansion of the field preemption doctrine would…imperil numerous state laws dealing with traditional areas of state competency.” Citing congressional and executive branch pronouncements favoring the recognition of the Armenian Genocide, Timofeyev pointed out that the US government not only did not object to the Armenian Genocide resolutions issued by various states over the years, but in fact welcomed them, as Pres. Obama had done in his statement of April 24, 2012.
Meanwhile, a Supreme Court ruling in another case may have improved the prospects for the Armenian appeal. Just days after Timofeyev filed his petition, the Supreme Court issued a ruling on an Arizona statute dealing with undocumented immigrants. The Arizona case raised the very issue that is at the heart of the Ninth Circuit's en banc decision on Armenian insurance policies, namely whether a state law that could indirectly impact foreign relations in a particular area is subject to “field preemption” even in the absence of federal action in that area.
In ruling on the Arizona case, several justices found no preemption in the Arizona statute. Even the majority, which found some preemption in the Arizona statute, severely limited the application of the field preemption doctrine. Specifically, the Court ruled that, while states cannot act in an area where the federal government has a “complete,” “integrated and all-embracing” regulatory system, they can do so where the federal government has “expressed no more than a ‘peripheral concern’” or “done nothing to suggest it is inappropriate” for the states to act.
These statements provide strong support for overturning the Ninth Circuit's en banc decision on the Armenian insurance claims. That point will no doubt be urged on the Supreme Court by the plaintiffs and in the amicus briefs to be filed by the Armenian Bar Association and others.
This lawsuit is basically about non-payment of valid insurance claims and not about genocide recognition. German insurance companies are shamefully exploiting the genocide issue simply to avoid paying long overdue benefits to insurance claimants.
It is not known at this time if the Supreme Court will take up this appeal, since it accepts for review only a small number of cases each year.