ՊԲ գնդապետ Նորայր Ասլանյանը կշարունակի մնալ կալանավորված․ Վերաքննիչ դատարանը մերժել է պաշտպանների բողոքը
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի անվտանգության վարչության պետի տեղակալ, գնադապետ Նորայր Ասլանյանը կշարունակի մնալ կալանավորված։ Վերաքննիչ դատարանը մերժել է նրա պաշտպանների բողոքը՝ Ասլանյանին կալանքից ազատելու մասին։ Այս մասին «Հետքին» հայտնեց Ասլանյանի պաշտպան Արմեն Անդրիկյանը։
Պաշտպանական թիմից հայտնում են․
«Ինչպես նախկինում տեղեկացրել էր պաշտպանական խումբը, դատարաններին ներկայացվել են համապատասխան ապացույցներ առ այն, որ գնդապետ Ասլանյանի մոտ հայտնաբերված ռազմամթերքը վերջինիս տիրապետման ներքո գտնվել է օրինական հիմքերով։ Մասավորապես՝ այն ի պաշտոնե տրամադրված է եղել Արցախի նախագահի աշխատակազմի կողմից միևնույն աշխատակազմում անվտանգության պետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնող Նորայր Ասլանյանին կոնկրետ գործառույթների իրականացման շրջանակներում։
Մինչդեռ Երևանի ընդհանուր իրավասությանը առաջին ատյանի դատարանը, չվիճարկելով ներկայացված ապացույցների վերաբերելիությունը ու արժանահավատությունը, կատարում է օրենքին և տրամաբանության հիմնարար սկզբունքներին հակասող արձանագրումներ, որ «ներկայացված ապացույցները չեն չեզոքացնում մեղադրանքը», իսկ Վերաքննիչ դատարանը, ընդհանրապես անդրադարձ չկատարելով այս հանգամանքին, պարզապես գնահատում է, որ առաջին ատյանի դատարանը ճիշտ եզրահանգումներ է կատարել։
Փաստաբանների գնահատմամբ՝ եթե իրավական առումով աբսուրդային այս մեղադրանքը հասնի հրապարակային դատավարության փուլ, ապա շատ հետաքրքիր կլինի պարզել, թե ինչ այլ ապացույց պետք է հավաստեր ենթադրյալ ապօրինի ռազմամթերքի օրինական լինելը։ Պաշտպան Արմեն Անդրիկյանը նշում է. «Ընդհանուր առմամբ մեղադրանքի աբսուրդայնությունը, հիմնավոր կասկածի ու կալանավորման հիմքերի բացակայության պայմաններում անձին շարունակական անազատության մեջ պահելը լուրջ հիմքեր է տալիս ենթադրելու գործընթացի իրական դրդապատճառների մասին։ Միանշանակ է, որ գնդապետ Ասլանյանի նկատմամբ կիրառվող կալանքը իր մեջ պարունակում է պատժի տարեր։ Ընդ որում անհասկանալի է, թե կոնկրետ ինչ «արարքի» համար են պատժում գնդապետ Ասլանյանին»։
Մասնավորապես մտահոգիչ հանգամանք է, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը նպատակահարմար է գտել դատարանում փաստարկել, որ Նորայր Ասլանյանը, որպես բարձրաստիճան զինվորական, հեղինակություն է վայելում հանրության շրջանում և այդ փաստի ուժով կարող է ազդել քննության վրա։ Վերջին շրջանում հաճախակի դարձաձ այս փաստարկը արատովոր պրակտիկա է ձևավորում իրավապահ համակարգում, ուստի փաստաբանական խումբը հարկ է համարում արձանագրել, որ անձի բարի համբավն ու հեղինակությունը չի կարող և չպետք է դրվի կալանքի հիմնավորումներում։ Ըստ այդ տրամաբանության, անձը պետք է լինի «սրիկա», որպեսզի ազատվի կալանքից։
Ավելին, ողջամտության սահմաններից դուրս է գալիս այն մոտեցումը, որ Նորայր Ասլանյանը կալանքի տակ է պահվում Արցախ փախչելու «մտավախությամբ»։
Վերոգրյալը հաշվի առնելով՝ գնդապետ Ասլանյանի պաշտպանական խումբը հայտնում է, որ կալանքի երկարացման դեմ սպառված համարելով ներպետական պաշտպանության արդյունավետ միջոցները՝ պատրաստվում է դիմում ներկայացնել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
Հիշեցնենք, որ Նորայր Նելսոնի Ասլանյանը բարձրագույն ռազմական կրթությամբ զինվորական հրամանատար է, ով Հայոց բանակում ծառայել է 1991-ից մինչև 2022 թվականները։ Ռազմական գործում գրանցած զգալի հաջողությունների համար պարգևատրվել է Մարտական խաչ երկրորդ և առաջին աստիճանի, ինչպես նաև ՀՀ և ԱՀ Մարտական ծառայության բազմաթիվ շքանշաններով։
2021 թվականից Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմում զբաղեցրել է անվտանգության վարչության պետի տեղակալի պաշտոնը»։

Апелляционный суд вновь принял решение оставить под стражей полковника Армии обороны Арцаха Норайра Асланяна
4 декабря 2023 года адвокатам полковника запаса Армии обороны Арцаха Норайра Асланяна, награжденного орденами Боевого креста I и II степени, было передано решение Апелляционного суда о сохранении меры пресечения в виде содержания под стражей в отношении их подзащитного.
Как сообщала ранее группа защиты, суду были представлены исчерпывающие доказательства того, что обнаруженные у полковника Асланяна боеприпасы хранились у него на законных основаниях. В частности, они были официально предоставлены занимавшему должность заместителя начальника Управления безопасности Аппарата президента Республики Арцах Норайру Асланяну в рамках выполнения им конкретных обязанностей со стороны Аппарата.
Между тем, суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана, не оспаривая релевантность и достоверность представленных доказательств, делает заявление, противоречащее закону и базовым принципам логики, о том, что «представленные доказательства не снимают обвинение», а Апелляционный суд, полностью игнорируя данное обстоятельство, просто заключает, что судом первой инстанции принято правильное решение.
По мнению адвокатов, если это абсурдное, с юридической точки зрения, обвинение дойдет до стадии публичного судебного разбирательства, будет очень интересно узнать, какие еще доказательства необходимо было бы предоставить, чтобы подтвердить правомерность якобы незаконного хранения боеприпасов. Адвокат Армен Андрикян отметил: «Абсурдный характер обвинения и продолжающееся содержание под арестом в условиях отсутствия обоснованных подозрений и оснований для лишения свободы, как правило, заставляют задуматься о реальных мотивах судебного процесса. Однозначно, мера пресечения в виде заключения под стражу, применяемая в отношении полковника Асланяна, содержит в себе элементы наказания. При этом совершенно не ясно, за какое именно «деяние» наказывают полковника Асланяна».
Особое беспокойство вызывает тот факт, что Служба национальной безопасности Республики Армения посчитала целесообразным заявить в качестве аргумента на суде, что Норайр Асланян, как высокопоставленный военный, пользуется авторитетом в обществе и может использовать свое влияние с целью воздействия на ход следствия. Этот аргумент, все чаще повторяемый в последнее время, способствует созданию плохой практики в правоохранительной системе, поэтому команда защиты считает необходимым зафиксировать, что хорошая репутация и авторитет человека не могут и не должны становиться обоснованием его ареста. По такой логике, чтобы освободиться из-под ареста, человек должен быть «подлецом».
Более того, попытки объяснить содержание под стражей Норайра Асланяна «опасениями», что в противном случае он может скрыться от следствия, уехав в Арцах, выходят за рамки здравого смысла.
Принимая во внимание все вышеизложенное, группа защиты полковника Асланяна сообщает, что, считая исчерпанными все действующие в государстве эффективные средства защиты против продления срока содержания под арестом, готовится обратиться с заявлением в Европейский суд по правам человека.
Напомним, что Норайр Нельсонович Асланян – военный командир с высшим военным образованием, служивший в армянской армии с 1991 по 2022 годы. За большие успехи в военной службе награжден орденами Боевого креста I и II степени, а также многочисленными орденами за боевую службу Республики Армения и Республики Арцах.
С 2021 года занимал должность заместителя начальника Управления безопасности Аппарата президента Республики Арцах.