Հայաստանը 2.9 մլն դոլարի դրամաշնորհ է ստացել՝ Արցախից տեղահանվածներին աջակցություն տրամադրելու համար
Ըստ Համաշխարհային բանկի հայտարարության՝ Հայաստանն ընտրվել է «Պետության և խաղաղության կառուցման հովանոցային հինադրամի» նոր դրամաշնորհ ստանալու համար՝ երկրի 200-ից ավելի դպրոցներում Լեռնային Ղարաբաղի շրջանից տեղահանված երեխաների և դեռահասների հոգեկան առողջությանը և հոգեֆիզիկական վիճակին օժանդակելու համար։ Դրամաշնորհով ֆինանսավորվելու է Համաշխարհային բանկի և «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» հիմնադրամի կողմից առաջիկայում համատեղ իրականացվելիք ծրագիրը՝ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի և Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանի հետ համագործակցությամբ։
«2.9 միլիոն դոլար դրամաշնորհային գումարը կուղղվի Հայաստանի դպրոցներում տեղահանված երեխաների և դեռահասների սոցիալական ինտեգրմանը և դպրոցների անձնակազմի կարողությունների զարգացմանը և մենթորինգին՝ տեղահանված երեխաներին և դեռահասներին, նրանց ընտանիքներին և ընդունող (հյուրընկալող) համայնքների աշակերտներին հոգեկան առողջության և հոգեբանասոցիալական համապատասխանեցված աջակցության տրամադրման համար։
Այն տեխնիկական աջակցությունը կցուցաբերի կրթական համակարգում տեղահանված երեխաների և դեռահասների ինտեգրման համապարփակ մոտեցում, ինչպես նաև հոգեկան առողջության և հոգեբանասոցիալական աջակցության մասնագիտացված ծրագրի նախագծում՝ դպրոցներում փոփոխության վրա հիմնված ուսուցման, տեղական համայնքների հետ գործակցության և մոնիթորինգի ու գնահատման ամուր համակարգերի համակցման միջոցով։ Դրամաշնորհային ծրագիրը կօժանդակի նաև նոր ուսումնական ծրագրում հոգեկան առողջության և հոգեբանասոցիալական աջակցության տրամադրման ինտեգրմանը։
«Պետության և խաղաղության կառուցման հովանոցային հինադրամը» (State and Peacebuilding Umbrella Trust Fund) Համաշխարհային բանկի կողմից կառավարվող բազմադոնորային գլոբալ հիմնադրամ է, որը գործընկերների հետ աշխատում է փխրունության, հակամարտության և բռնության դրդապատճառներին և ազդեցություններին անդրադառնալու և երկրների և ազդակիր բնակչությունների, համայնքների և կառույցների դիմակայնությունը բարձրացնելու ուղղությամբ։ Հիմնադրամին աջակցում են Դանիան, Գերմանիան, Նիդերլանդները, Նորվեգիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան։
Համաշխարհային բանկը ներկայում Հայաստանում ֆինանսավորում է 500 միլիոն ընդհանուր արժեքով 10 ծրագիր։ Հայաստանում 1992 թ․ -ին իր գործունեության սկզբից ի վեր Համաշխարհային բանկը շուրջ 2.7 միլիարդ դոլար է տրամադրել Միջազգային զարգացման ընկերակցությունից (ՄԶԸ), որի դոնոր Հայաստանը դարձավ 2023 թ․-ին, Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկից (ՎԶՄԲ) և հավատարմագրային հիմնադրամներից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

World Bank Issues $2.9M Grant to Armenia to Support Mental Health of Displaced Karabakh Children
The World Bank announced today that Armenia has been selected to receive a new grant from the State and Peacebuilding Umbrella Trust Fund to support the mental health and wellbeing of displaced children and adolescents from Nagorno-Karabakh region in over 200 schools across the country.
The grant will finance an upcoming project to be implemented jointly by the World Bank and the Teach for Armenia Foundation, in collaboration with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, the Republican Pedagogical-Psychological Center, and the Armenian State Pedagogical University.
The US$2.9 million grant will support the social integration of displaced children and adolescents into Armenian schools, and capacity building and mentoring of school staff to deliver tailored mental health and psychosocial support to displaced children and adolescents, their families, and students from the hosting communities.
It will provide technical assistance to design a comprehensive approach for the integration of displaced children and adolescents into the education system along with a specialized mental health and psychosocial support program through a combination of change-based learning, engagement with local communities, and robust monitoring and evaluation systems in schools. The grant will also support integrating the provision of mental health and psychosocial support into the new curriculum.
The State and Peacebuilding Umbrella Trust Fund (SPF) is a global multi-donor fund administered by the World Bank that works with partners to address the drivers and impacts of fragility, conflict, and violence and strengthen the resilience of countries and affected populations, communities, and institutions. SPF is supported by Denmark, Germany, Netherlands, Norway, Sweden, Switzerland.