Փաշինյանն ընդունել է ՄԱԿ բարձր ներկայացուցիչ Ռաբաբ Ֆատիմային
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների հարցերով ՄԱԿ բարձր ներկայացուցիչ Ռաբաբ Ֆատիմային: Այս մասին հաղորդում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Վարչապետը կարևորել է Երևանում Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների նախարարական հանդիպման անցկացումը և վստահություն հայտնել, որ քննարկումները կլինեն արդյունավետ: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է դեպի ծով ելք չունեցող պետությունների համագործակցությունը և զարգացմանը միտված ծրագրերի իրականացումը: Այդ առումով, վարչապետն անդրադարձել է տարածաշրջանում հաղորդակցությանն ուղիների վերաբացման հնարավորություններին և այդ ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերին:
Ռաբաբ Ֆատիման նշել է, որ Երևանում անցկացվող «Խթանելով հավասար, մատչելի և ներառական տրանսպորտային փոխկապակցվածությունը՝ հանուն կայուն և դիմակայուն տնտեսությունների» խորագրով հանդիպումը հանդիսանում է 2024թ. հունիսին Կիգալիում կայանալիք Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների (LLDC) երրորդ համաժողովին ընդառաջ կազմակերպվելիք պաշտոնական թեմատիկ հանդիպում: ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալը ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի անունից վարչապետ Փաշինյանին հրավիրել է Կիգալիում կայանալիք միջոցառմանը»,- ասվում է պաշտոնական հաղորդագրությունում:

Премьер-министр Пашинян принял высокого представителя ООН Рабаб Фатиму
Премьер-министр Никол Пашинян принял заместителя генерального секретаря ООН, высокого представителя ООН по вопросам Развивающихся стран, не имеющих выхода к морю, Рабаб Фатиму.
Премьер-министр подчеркнул важность проведения в Ереване министерской встречи Развивающихся стран, не имеющих выхода к морю, и выразил уверенность, что обсуждения будут эффективными. Никол Пашинян подчеркнул важность реализации программ, направленных на развитие и сотрудничество стран, не имеющих выхода к морю. В этом контексте премьер-министр коснулся возможностей открытия коммуникаций в регионе и шагов правительства Армении в этом направлении.
Рабаб Фатима отметила, что проводимая в Ереване встреча на тему “Стимулируя равное, доступное и инклюзивное транспортное сообщение во имя стабильной и устойчивой экономики” является официальной тематической встречей в преддверии Третьей конференции Развивающихся стран, не имеющих выхода к морю (LLDC), которая пройдет в Кигали в июне 2024 года. Заместитель генерального секретаря ООН от имени генерального секретаря ООН пригласила премьер-министра Пашиняна принять участие в мероприятии в Кигали.