Մինչ իրավապահները ստուգում են Գյումրիում ՌԴ քաղաքացու ձերբակալման փաստը, նրան արտադատական ճանապարհով տեղափոխել են ՌԴ
Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Դմիտրի Սետրակովը ռուս-ուկրաինական պատերազմում չի ցանկացել կռվել Ուկրաինայի դեմ և դեկտեմբերի 6-ին կամ 7-ին ժամանել է Հայաստան: Սակայն Գյումրի քաղաքում ձերբակալվել է ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի ներկայացուցիչների կողմից և պահվել բազայում: Մինչ օրս Հայաստանի իրավապահ մարմինները դեռ օպերատիվ տվյալներ են ստուգում՝ ռազմաբազայի ծառայողների կողմից Սետրակովի ձերբակալման վերաբերյալ: Սակայն, Սետրակովի կինը հայտնել է, որ ամուսնուն արդեն տեղափոխել են Ռուսաստան:
Դեպքի վերաբերյալ հայտնել էր Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը: Նրանց դիմել է ռուսական իրավապաշտպանական կազմակերպություն՝ հայտնելով կատարվածի մասին:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի իրավաբանական բաժնի համակարգող, փաստաբան Անի Չատինյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ տեղի է ունեցել արտադատական էքստրադիցիա: Առանց իրավական փաստաթղթավորման, ուղղակի Ռուսաստանի զինված ուժերի ներկայացուցիչների կամ ոստիկանների ուղեկցությամբ, Սետրակովը տեղափոխվել է Ռուսաստանի Դաշնություն, այնտեղ հարուցված քրեական գործով պատժի ենթարկվելու համար:
Անի Չատինյանն ասում է՝ եթե հավատանք Գլխավոր դատախազությանը, Սետրակովին հանձնելու միջնորդություն չի եղել: Եթե լիներ այդ միջնորդությունը, պետք է այն պատշաճ քննարկվեր, անձը իրավունք կունենար ապաստան հայցելու համար դիմել Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն և այլն: Դրանից հետո նոր որոշում կկայացվեր՝ արտահանձնումը թույլատրել, թե ոչ: Այս դեպքում ռուսական ուժերն են ձերբակալել Սետրակովին, պահել են իրենց տիրապետության տակ, իրենք էլ Հայաստանի տարածքով տեղափոխել են Ռուսաստանի Դաշնություն՝ առանց որևէ փաստաթղթավորման:
Այսօր Գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որ Դմիտրի Սետրակովին ձերբակալելու, կալանավորելու և ՌԴ իրավասու մարմիններին հանձնելու (էքստրադիցիայի) մասին միջնորդություն ՀՀ գլխավոր դատախազությունում չի՛ ստացվել, չի՛ քննարկվել, չի՛ բավարարվել:
Հայտնել են նաև, որ Դմիտրի Սետրակովի՝ ՌԴ իրավասու մարմինների կողմից հետախուզման, ինչպես նաև վերջինիս ՀՀ տարածքում հայտնաբերման վերաբերյալ տեղեկություն Գլխավոր դատախազությունում առկա չէ:
«Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, Սետրակովի վերաբերյալ իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցի դիմումն ուղարկվել է օպերատիվ հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմին՝ դրանում ներկայացված տեղեկությունները ստուգելու նպատակով, ինչից հետո կքննարկվի վարույթ նախաձեռնելու հարցը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Անի Չատինյանը նշում է, որ մինչ Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը հանձնարարություն է ուղարկել՝ իրականացնելու ստուգողական գործողություններ, այս պահին էլ դեռ իրականացվում են այդ գործողությունները, Դմիտրի Սետրակովն արդեն տեղափոխվել է Ռուսաստան:
«Այս պահին չունենք որևէ ապացողական փաստաթուղթ: Մեր կողմից հարցումներ են ուղարկվել՝ իրավապահ մարմիններից ճշտելու, թե ինչ գործողություններ են իրականացվել, որ անցակետով է Սետրակովն անցել, ում միջնորդությամբ: Մինչ այդ էլ դեպքի մասին հայտնի դառնալուց հետո Գլխավոր դատախազություն հանցագործության մասին հաղորդում էինք ներկայացրել»,- նշում է Չատինյանը:
Փաստաբանը նշեց, որ իրենց տեղեկություններով Սետրակովը պահվել է ռազմաբազայում: Տեղեկությունները հակասական են նաև՝ որտեղից է նա ձերբակալվել՝ օդանավակայանի տարածքից, թե Գյումրի քաղաքից:
«Մեծ է հավանականությունը, որ Սետրակովը Ռուսաստանում ենթարկվում է անմարդկային վերաբերմունքի, խոշտանգումների»,- հավելեց Ա. Չատինյանը:
Անի Չատինյանն ասում է, որ այս դեպքը վատ նախադեպ է Հայաստանի համար: Ըստ նրա՝ Հայաստանում են գտնվում մեծ թվով այլ երկրների քաղաքացիներ, որոնք իրենց երկրներում հետապնդվում են:
«Կարող ենք ասել, որ սա սպառնալիք է, քանի որ վաղը նույն ճակատագրին կարող են արժանանալ այլ անձինք, եթե Հայաստանը չձեռնարկի պատշաճ քայլեր, որ նման դեպքերը կանխվեն: Հայաստանի Հանրապետությունն ուներ այդ լիազորությունը, որ կանխեր, թույլ չտար, բայց Գլխավոր դատաախազությունը ոչինչ չարեց»,- ավելացրեց փաստաբանը:

Гражданин России, задержанный в Гюмри служащими российской военной базы, уже доставлен в РФ
Гражданин России Дмитрий Сетраков не пожелал участвовать в войне РФ против Украины и 6 или 7 декабря прибыл в Армению. Однако в городе Гюмри Сетракова задержали российские военнослужащие, которые доставили его на 102-ю российскую военную базу, где держали некоторое время. Правоохранительные органы Армении до сих пор проверяют оперативные данные о задержании Сетракова военнослужащими российской военной базы. Между тем его жена сообщила, что мужа уже перевезли в Россию.
Об этом инциденте сообщил Ванадзорский офис Хельсинской гражданской ассамблеи, куда в связи с произошедшим обратилась российская правозащитная организация.
Координатор юридического отдела Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, адвокат Ани Чатинян в беседе с Hetq.am заявила, что была осуществлена внесудебная экстрадиция. Сетракова без правового оформления документов в сопровождении представителей ВС или полицейских РФ перевезли в Россию для привлечения к наказанию в рамках возбужденного там уголовного дела.
Если верить Генпрокуратуре, то ходатайства об экстрадиции Сетракова не было, говорит А.Чатинян. В случае представления ходатайства оно должно было быть рассмотрено надлежащим образом, лицо имело бы право обратиться в Службу миграции и гражданства с просьбой о предоставлении убежища и т.д.
Только после этого было бы принято новое решение о том, разрешить или не разрешить экстрадицию. Между тем российские силы задержали Сетракова, доставили его на военную базу, а через некоторое время без каких-либо документов перевезли из Армении в Российскую Федерацию.
Сегодня Генпрокуратура заявила, что не получала, не рассматривала и не удовлетворяла ходатайство о задержании, аресте Дмитрия Сетракова и передаче (экстрадиции) его компетентным органам РФ.
В сообщении Генпрокуратуры также говорилось, что ведомство не располагает сведениями о розыске Дмитрия Сетракова компетентными органами РФ и его обнаружении на территории Республики Армения. “Как мы ранее сообщили, заявление правозащитника Артура Сакунца о Сетракове было передано в орган, осуществляющий оперативно-разведывательную деятельность, с целью проверки представленных сведений, после чего будет рассмотрен вопрос инициирования производства”,- говорится в сообщении.
По словам Ани Чатинян, пока Генпрокуратура Армении отдавала поручения о проведении проверки, которая продолжается до сих пор, Дмитрия Сетракова перевезли в Россию.
“На данный момент у нас нет какого-либо доказательного документа. Нами направлены запросы правоохранительным органам для уточнения того, какие действия были осуществлены, через какой пропускной пункт провели Сетракова, кто представил ходатайство. Мы передали в Генпрокуратуру сообщение о преступлении до того, как стало известно об этом случае”,- отметила адвокат Д.Сетракова, добавив, что, по имеющимся сведениям, он содержался на российской военной базе.
Полученные сведения довольно противоречивы. В частности, непонятно, где Сетраков был задержан – в аэропорту или в городе Гюмри.
“Велика вероятность, что в России к Сетракову проявляется бесчеловечное отношение, он подвергается пыткам”,- добавила Ани Чатинян.
Она также отметила, что этот случай – плохой прецедент для Армении, где находится большое число иностранных граждан, подвергающихся в своих странах преследованиям.
“Произошедшее можно назвать угрозой, так как завтра-послезавтра такая же участь может ожидать и других лиц. Армения должна предпринять надлежащие шаги, чтобы пресечь подобные инциденты. У Республики Армения были полномочия не допустить такие действия, однако Генпрокуратура ничего не предприняла”,- добавила адвокат.