ՔՊ-ի նոր գրասենյակը՝ Կառավարության շենքի մոտ․ ՀՀԿ-ի և ՀՅԴ-ի նոր հարևանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը Կառավարության շենքի հարևանությամբ նոր գրասենյակ ունի։ Հանրապետության 47 հասցեի պետական սեփականություն հանդիսացող երկհարկանի շենքում մի քանի ամիս է վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում, դրանք ավարտական փուլում են։
843 քմ մակերես ունեցող շենքը ՔՊ-ն վարձակալել է 2022 թ․-ին։ Ենթադրվում է, որ վերանորոգումից հետո այն կդառնա ՔՊ-ի կենտրոնական գրասենյակը, քանի որ գտնվում է Կառավարության շենքից մոտ 70 մետր հեռավորության վրա։ Կուսակցության գլխավոր գրասենյակն այժմ տեղակայված է Սայաթ-Նովա պողոտայի վերջնամասում։
Վարձակալված տարածքում տարիներ առաջ Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարած «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության գրասենյակն էր։ Այդ շենքի հետնամասում՝ Մելիք Ադամյան փողոցում է տեղակայված «Հանրապետական» կուսակցության կենտրոնական գրասենյակը։ ՔՊ-ի նոր գրասենյակի հարևանությամբ գտնվում է նաև ՀՅԴ-ի գրասենյակը։
Ի դեպ, վերանորոգման ժամանակ հատվել է շենքին կից գտնվող սաղարթախիտ թթենին։ Այն հատվել է, հավանաբար, ամանորյա օրերին, քանի որ հաստաբուն ծառի կտրված հատվածը թարմ է։
Պետական գույքի կառավարման կոմիտեից խոստացան վարձակալության պայմանագրի արժեքի մասին տեղեկատվությունը տրամադրել գրավոր հարցմամբ։ Այդուհանդերձ դեռևս 2020 թ․-ին նույն տարածքը Կոմիտեն վարձակալության էր տրամադրում ամսական 4 միլիոն 448 հազար դրամով։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը Հայաստանի ողջ տարածքում ընդհանուր 47 գրասենյակ ունի, բոլորը՝ վարձակալական հիմունքներով։ Դրանցից 13-ը գտնվում է Երևանում։ 2023 թ․-ի օգոստոսի դրությամբ ՔՊ-ն կուսակցության անդամներից և նվիրատուներից ստացել է 586 միլիոն դրամ եկամուտ։ Ազգային ժողովից էլ ստացել է 287 միլիոն դրամ աջակցություն (Խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերը պետական ֆինանսավորում են ստանում)։

“Гражданский договор” открывает новый офис рядом с офисами РПА и АРФД
Партия “Гражданский договор”, возглавляемая премьер-министром Николом Пашиняном, в скором времени переедет в новый офис, который находится рядом со зданием правительства. Уже несколько месяцев в двухэтажном здании по адресу Анрапетутян, 47 идут ремонтные работы. Здание является собственностью государства.
Общая площадь помещения 843 кв.м. Это здание партия “Гражданский договор” арендовала в 2022 г. Предполагается, что после ремонта здесь разместится центральный офис “ГД”. Помещение находится примерно в 70 метрах от здания правительства. В настоящее время головной офис партии действует на проспекте Саят-Новы.
Несколько лет назад в этом здании располагался офис партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна. Рядом, на улице Мелик-Адамяна, находится центральный офис бывшей правящей Республиканской партии Армении, а по соседству с ним – офис оппозиционной партии АРФ Дашнакцутюн.
Отметим, что во время ремонтных работ была срезана росшая рядом со зданием большая шелковица с густой кроной. Дерево, по всей видимости, было срезано во новогодние дни, поскольку срез свежий.
В Комитете управления госимуществом пообещали предоставить информацию о стоимости договора аренды в ответ на письменный запрос. Тем не менее, в 2020 году Комитет сдавал в аренду это помещение за 4 млн 448 тыс. драмов в месяц.
В Армении партия “Гражданский договор” имеет в общей сложности 47 офисов. Все эти помещения взяты в аренду. В столице действуют 13 офисов. По состоянию на август 2023 г. доход партии “Гражданский договор” от членских взносов и пожертвований составил 586 млн драмов. Еще 287 млн драмов партия получила в качестве помощи от Национального Собрания (представленные в парламенте политические силы получают государственное финансирование).