Ադրբեջանական CBC հեռուստաընկերությունը կեղծ տեղեկատվություն է տարածում
Հունվարի 2-ին ադրբեջանական CBC հեռուստաընկերության YouTube ալիքում տեղադրվեց «Երևանի պատմության վերացումը․ մաս երկրորդ» խորագրով վավերագրական ֆիլմ, որում ներկայացվում են կեղծ տեղեկություններ Երևանի պատմության վերաբերյալ։ Ֆիլմում ցուցադրվում են Երևանում իրականացված նկարահանումների կադրեր, որոնք, ադրբեջանական ալիքի պնդմամբ, իրականացրել են իրենց թղթակիցները։
«Էրեբունի» թանգարանի տնօրեն Միքայել Բադալյանը, ով ևս ներկայացված է ֆիլմում, ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացրեց, որ ինքը որևէ ադրբեջանական նկարահանող խմբի հարցազրույց չի տվել, իրեն դիմել է վավերագրող ռեժիսոր Սեդա Գրիգորյանը՝ ամերիկյան նախագծի շրջանակներում Ուրարտուի վերաբերյալ ֆիլմի ստեղծման նպատակով։ Սեդա Գրիգորյանը ևս հանրային հրապարակումներով տեղեկացրեց, որ իր հետ կապ հաստատած պրոդյուսերը ներկայացրել էր միջազգային նախագիծ՝ հնագույն քաղաքակրթությունների վերաբերյալ, որի մի մասը նվիրված է լինելու Ուրարտուի թագավորությանը։ Այն, որ նկարահանված հարցազրույցից մի հատված ցուցադրվել է ադրբեջանական հեռուստաընկերության ֆիլմում, անակնկալ է եղել հայ ռեժիսորի համար։ Գրիգորյանը նշում է, որ իր հետ պայմանագիր էր կնքել ամերիկյան “No Frontiers Production” LLC կազմակերպությունը, որը «Հետք»-ի թիմը չկարողացավ գտնել ամերիկյան գրանցում ունեցող կազմակերպությունների ռեգիստրում։ Նախնական վարկածով՝ ադրբեջանական կողմը, հավանաբար, խաբեությամբ վիդեոնյութեր է կորզել երևանաբանակ ռեժիսորից, ով, փաստորեն, միակը չէ, որ ներքաշված է եղել այդ մեխանիզմի մեջ։ СBC-ի ֆիլմում, մինչդեռ, որևէ խոսք չկա Ուրարտուի վերաբերյալ, այն շոշափում է Երևանի ավելի ուշ շրջանի՝ 18-20-րդ դարերի պատմությունը՝ մատնանշելով նաև քաղաքում իրականացված պեղումների որոշ աշխատանքներ։ Պրոպագանդիստական ֆիլմում ցուցադրվում են շատ տեսարաններ՝ նկարահանված Երևանում և Սիսիանում, որոնց հեղինակները դեռևս հայտնի չեն։ Համաձայն բաց աղբյուրների՝ CBC հեռուստաընկերությունը պատկանում է ադրբեջանական նավթահանման առաջատար SOCAR ընկերությանը։
Սեդա Գրիգորյանը և Միքայել Բադալյանը որոշել են հանրայնացնել նկարահանված հարցազրույցները՝ մի քանի կտորով, ոչ միայն փաստելու համար, որ գիտնականի խոսքը կոնտեքստից կտրված և մանիպուլացված էր ներկայացվել ադրբեջանական ֆիլմում, այլև հանրությանը հասցնելու ամբողջական բովանդակությունը՝ առանց աղճատման։

Азербайджанская телекомпания CBC распространяет ложную информацию
2 января на YouTube-канале азербайджанской телекомпании CBC был размещен документальный фильм под названием “Уничтожение истории Еревана. Часть вторая”, в котором представлены ложные сведения об истории армянской столицы. В фильме показаны кадры съемок в Ереване, которые, по утверждению азербайджанского канала, сделали их корреспонденты.
Директор музея “Эребуни” Микаел Бадалян, который также представлен в фильме, в своей записи в Фейсбуке сообщил, что никакого интервью азербайджанской съемочной группе не давал. К нему обратилась режиссер-документалист Седа Григорян по вопросу создания в рамках американского проекта фильма об Урарту. Сама Седа Григорян в своих постах в соцсетях тоже сообщила, что связавшийся с ней продюсер представлял международный проект создания фильма о древнейших цивилизациях, в том числе о царстве Урарту. И то, что часть снятого интервью была включена в фильм азербайджанской телекомпании, стала для армянского режиссера полной неожиданностью. По словам С.Григорян, договор с ней заключила американская организация “No Frontiers Production” LLC, которую журналисты-расследователи Hetq.am не смогли найти в реестре организаций, имеющих американскую регистрацию. Согласно предварительной версии, азербайджанская сторона обманным путем добыла видеоматериалы у ереванского режиссера, которая оказалась не единственной, кто был втянут в этот механизм.
Между тем в фильме CBC ни слова не говорится об Урарту, зато затрагивается история Еревана более позднего периода – 18-20 вв. с указанием проведенных в городе некоторых раскопок. В пропагандистском фильме использованы многочисленные кадры съемок, сделанных в Ереване и Сисиане, авторы которых неизвестны. Заметим, что, согласно открытым источникам, телекомпания CBC принадлежит ведущей азербайджанской нефтяной компании SOCAR.
Седа Григорян и Микаел Бадалян решили опубликовать несколько отрывков из интервью с тем, чтобы не только доказать, как высказывания ученого были вырваны из контекста и манипулятивно представлены в азербайджанском фильме, но и донести до общественности его полное содержание.