Ադրբեջանական CBC հեռուստաընկերությունը կեղծ տեղեկատվություն է տարածում
Հունվարի 2-ին ադրբեջանական CBC հեռուստաընկերության YouTube ալիքում տեղադրվեց «Երևանի պատմության վերացումը․ մաս երկրորդ» խորագրով վավերագրական ֆիլմ, որում ներկայացվում են կեղծ տեղեկություններ Երևանի պատմության վերաբերյալ։ Ֆիլմում ցուցադրվում են Երևանում իրականացված նկարահանումների կադրեր, որոնք, ադրբեջանական ալիքի պնդմամբ, իրականացրել են իրենց թղթակիցները։
«Էրեբունի» թանգարանի տնօրեն Միքայել Բադալյանը, ով ևս ներկայացված է ֆիլմում, ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացրեց, որ ինքը որևէ ադրբեջանական նկարահանող խմբի հարցազրույց չի տվել, իրեն դիմել է վավերագրող ռեժիսոր Սեդա Գրիգորյանը՝ ամերիկյան նախագծի շրջանակներում Ուրարտուի վերաբերյալ ֆիլմի ստեղծման նպատակով։ Սեդա Գրիգորյանը ևս հանրային հրապարակումներով տեղեկացրեց, որ իր հետ կապ հաստատած պրոդյուսերը ներկայացրել էր միջազգային նախագիծ՝ հնագույն քաղաքակրթությունների վերաբերյալ, որի մի մասը նվիրված է լինելու Ուրարտուի թագավորությանը։ Այն, որ նկարահանված հարցազրույցից մի հատված ցուցադրվել է ադրբեջանական հեռուստաընկերության ֆիլմում, անակնկալ է եղել հայ ռեժիսորի համար։ Գրիգորյանը նշում է, որ իր հետ պայմանագիր էր կնքել ամերիկյան “No Frontiers Production” LLC կազմակերպությունը, որը «Հետք»-ի թիմը չկարողացավ գտնել ամերիկյան գրանցում ունեցող կազմակերպությունների ռեգիստրում։ Նախնական վարկածով՝ ադրբեջանական կողմը, հավանաբար, խաբեությամբ վիդեոնյութեր է կորզել երևանաբանակ ռեժիսորից, ով, փաստորեն, միակը չէ, որ ներքաշված է եղել այդ մեխանիզմի մեջ։ СBC-ի ֆիլմում, մինչդեռ, որևէ խոսք չկա Ուրարտուի վերաբերյալ, այն շոշափում է Երևանի ավելի ուշ շրջանի՝ 18-20-րդ դարերի պատմությունը՝ մատնանշելով նաև քաղաքում իրականացված պեղումների որոշ աշխատանքներ։ Պրոպագանդիստական ֆիլմում ցուցադրվում են շատ տեսարաններ՝ նկարահանված Երևանում և Սիսիանում, որոնց հեղինակները դեռևս հայտնի չեն։ Համաձայն բաց աղբյուրների՝ CBC հեռուստաընկերությունը պատկանում է ադրբեջանական նավթահանման առաջատար SOCAR ընկերությանը։
Սեդա Գրիգորյանը և Միքայել Բադալյանը որոշել են հանրայնացնել նկարահանված հարցազրույցները՝ մի քանի կտորով, ոչ միայն փաստելու համար, որ գիտնականի խոսքը կոնտեքստից կտրված և մանիպուլացված էր ներկայացվել ադրբեջանական ֆիլմում, այլև հանրությանը հասցնելու ամբողջական բովանդակությունը՝ առանց աղճատման։

On January 2, the YouTube channel of Azerbaijani CBC TV posted a documentary entitled: "Elimination of Yerevan's History: Part Two", in which false information about Yerevan's history is presented.
It shows footage filmed in Yerevan, which, according to the Azerbaijani channel, was carried out by their correspondents.
Director of Yerevan's Erebuni Museum, Miqayel Badalyan (photo), who appears in the film, issued a Facebook post stating that he did not give an interview to any Azerbaijani film crew. He says he was approached by documentary film director Seda Grigoryan, in order to create a film about Urartu within the framework of an American project.
Grigoryan, in social media posts, says the producer who contacted her presented an international project on ancient civilizations, a part of which would be dedicated to the Kingdom of Urartu.
The fact that a part of the filmed interview was shown in the film of the Azerbaijani television company came as a surprise for the Armenian director.
Grigoryan states that she had a contract signed with the American No Frontiers Production LLC, which Hetq was unable to locate in the registry of organizations with American registration. According to the initial hypothesis, the Azerbaijani side probably fraudulently extracted video materials from the director from Yerevan, who, in fact, was not the only one involved in that mechanism.
Meanwhile there is no mention of Urartu in the CBC film It touches on the history of the later period of Yerevan, the 18th-20th centuries, also pointing to some of the excavations carried out in the city. In the propaganda film, CBC shows many scenes filmed in Yerevan and Sisian, the authors of which are still unknown. According to public sources, the CBC television company belongs to the leading Azerbaijani oil extraction company SOCAR.
Seda Grigoryan and Miqayel Badalyan decided to publish the filmed interviews, in several pieces, not only to prove that the scientist's words were presented out of context and manipulated in the Azerbaijani film, but also to convey the complete content to the public, without manipulations.