«Սպարտակ» մարզահամալիրը 5 մլրդ դրամով վաճառվել է․ տեղում շենքեր կկառուցվեն
Երևանի ամենահին սպորտային համալիրը նոր սեփականատեր ունի։ Մայրաքաղաքի կենտրոնում գտնվող «Սպարտակ» մարզադաշտն ու հարակից շենքերը 5 միլիարդ դրամով վաճառվել են։ 2 հեկտար մակերեսով մարզահամալիրը վաճառվել է «Էկո պետրոլ» ՍՊԸ-ին։ «Հետք»-ը պարզել է գործարքի մանրամասները։
«Սպարտակ» մարզադաշտը կառուցվել է խորհրդային տարիներին և պատկանում էր նույնանուն կազմակերպությանը։ «Սպարտակ» մարզական կազմակերպությունը ստեղծվել է 1935 թ.-ին որպես միութենական կամավոր մարզական միավորում։ Արդեն 1987 թ.-ին կազմակերպությունն ընդգրկել է Խորհրդային Միության 4 մարզական միավոր։
Նույն թվականին այն վերանվանվել է «Հայաստան» մարզական միություն և Հայաստանի անկախացումից հետո ստացել հասարակական կազմակերպության կարգավիճակ։ Այդպես է մինչ օրս։
Կազմակերպությանը սեփականության իրավունքով փոխանցվել է «Սպարտակ» մարզական միության ամբողջ գույքը՝ Հայաստանում գտնվող մարզադաշտերը, մարզասրահներ և մարզադպրոցներ։ Դրանց մի մասը հետագայում առանց շահույթ ստանալու նպատակի փոխանցվել է համայնքներին։ Օրինակ՝ Աբովյանի և Արմավիրի քաղաքային մարզադաշտերը։ Եղել է նաև օտարում։ Վաճառվել է Երևանում գտնվող հեծանվավազքի դպրոց-համալիրը, որի տեղում 2015 թ.-ին վեր է խոյացել «Հիլթն» հյուրանոցը։
«Հայաստան» մարզական միության երկարամյա նախագահ Ռազմիկ Ստեփանյանին 2019 թ.-ին փոխարինեց ՀԿ-ի ենթակա կառույցներից մեկը ղեկավարած Սոկրատ Պետրոսյանը։ Կազմակերպության նախագահ դառնալուց ընդամենը 2 տարի անց նա ստորագրեց «Սպարտակ» մարզահամալիրը վաճառելու պայմանագիրը։ Մինչ այդ կազմակերպության ղեկավար մարմնի՝ 21 հոգուց բաղկացած նախագահության կազմն է փոխվում, և նախագահությանն իրավունք է վերապահվում ՀԿ-ի գույքը գրավ դնել։ ՀԿ-ի նախագահության կազմում է հայտնվում Սոկրատ Պետրոսյանի ծանոթ, «Ստանդարտ պետրոլ» ՍՊԸ-ի սեփականատեր, Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Արսեն Հովհաննիսյանը, որն էլ արտոնյալ պայմաններով ձեռք է բերում համալիրը։
«Հայաստան» մարզական ՀԿ-ի 2021 թ.-ի հուլիսի 14-ի արտահերթ ընդհանուր ժողովից մեկ ամիս անց կազմակերպության նախագահության կազմում հաստատված գործարար Արսեն Հովհաննիսյանը «Էվոկաբանկից» 1 միլիոն դոլար վարկ է վերցնում։ Որպես երաշխիք գրավադրվում է «Սպարտակ» մարզահամալիրը։ Համալիրը «Հայաստան» մարզական ՀԿ-ն սեփականաշնորհել է պայմանով՝ վաճառելու դեպքում Երևան համայնքին պետք է վճարեր սեփականաշնորհման պահի կադաստրային արժեքը՝ 500 միլիոն դրամ։ Մարզահամալիրի գրավադրումից հետո համայնքային բյուջե է վճարվում 500 միլիոն դրամը։
2023 թ.-ի սեպտեմբերի 4-ին ստորագրվում է մարզադաշտը և մարզադահլիճները վաճառելու պայմանագիրը։ Գնորդը «Ստանդարտ պետրոլ» ՍՊԸ-ի սեփականատեր Արսեն Հովհաննիսյանի որդու՝ Սերգեյ Հովհաննիսյանի հիմնած «Էկո պետրոլ» ՍՊԸ-ն է։ Համալիրը վաճառվել է 5 միլիարդ 20 միլիոն դրամով, սակայն գումարը ՀԿ-ին պետք է վճարվի մինչև 2028 թ.-ը՝ առանց կոնկրետ ժամանակացույցի։ Համալիրը ձեռք բերելուց հետո «էկո պետրոլ» ՍՊԸ-ն այն կրկին գրավադրել է «Էվոկաբանկում»՝ այս անգամ 4 միլիոն դոլար վարկի դիմաց։
Ուշագրավ է, որ համալիրը վաճառվել է ոչ թե շուկայական արժեքով, այլ կադաստրային արժեքից մի բան էլ ցածր գնով։ Ագաթանգեղոս 6 հասցեի գույքի կադաստրային արժեքը 6 միլիարդ դրամ է։ Մինչդեռ համալիրը վաճառվել է 5 միլիարդ դրամով։
Երևանի Ագանթանգեղոս 6 հասցեում գտնվող «Սպարտակ» մարզահամալիրը զբաղեցնում է 2 հեկտար հողամաս։ Մարզադաշտից բացի, անշարժ գույքի կազմում է ներառված 10 հազար 844 քմ մակերես ունեցող մարզադահլիճը, 836 քմ մակերես զբաղեցնող վարչական շենքն ու եւս մեկ մարզադահլիճ, ծանրամարտի և բռնցքամարտի մարզադահլիճը՝ 539 քմ, սուսերամարտի դահլիճը՝ 275 քմ, եւս մեկ վարչական շենք՝ 1701 քմ, թեթև ատլետիկայի մանեժը՝ 1509 քմ և այլ շինություններ։
«Էկո պետրոլ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերի ցանկը հիմնադրումից հետո ընդլայնվել է։ ՍՊԸ-ն այժմ 4 բաժնետեր ունի։ Նրանք են՝ Արսեն Հովհաննիսյանի որդին՝ Սերգեյ Հովհաննիսյանը, Լևոն Բաբոյանը, Արամ Գևորգյանը և Ալբերտ Երիցյանը։ Վերջին բաժնետերը տարիներ առաջ ողջ ունեցվածքը կորցրած գործարար, Արաբկիրի նախկին թաղապետ Ալբերտ Երիցյանի թոռն է՝ գործարարի որդիներից Ռոբերտ Երիցյանի որդին։
«Հայաստան» մարզական ՀԿ նախագահը շահավետ է համարում գործարքը
2019 թ.-ից «Հայաստան» մարզական ՀԿ-ն ղեկավարող Սոկրատ Պետրոսյանը մեր հանդիպման ժամանակ ասաց, որ տարբեր ժամանակներում փորձել են մարզադաշտը վերցնել ՀԿ-ից, պետական ֆինանսավորումն են կրճատել, գույքահարկն է թանկացել, իսկ ԿԳՄՍ նախարարությունից ակնարկել են՝ «սեփականության իրավունքով գույք ունեք, վաճառեք և այդ գումարով պահեք մարզադպրոցները»։ ՀԿ-ի նախագահը շահեկան է համարում մարզահամալիրի վաճառքի գործարքը։
«Արսեն Հովհաննիսյանին ինչպե՞ս եք գտել, ի՞նքն է ձեզ գտել, թե՞ դուք՝ իրեն»,- հարցրինք Սոկրատ Պետրոսյանին։ «Մենք շատ շուտվա ծանոթներ ենք։ 20 տարի առաջ ենք ծանոթացել Մեղրիում։ Արսեն Հովհաննիսյանին բերել ենք այն ժամանակ, երբ պայմանավորվել ենք, որ հողի գումարները կմուծի»,- պատասխանեց Սոկրատ Պետրոսյանը՝ նշելով, որ ընկերներով քննարկել են ելքերի որոնումը և որոշել են վաճառել գույքը՝ պայմանով, որ գնորդը տարածքը կառուցապատելուց հետո ՀԿ-ին 3000 քմ մակերեսով մարզադահլիճներ հատկացնի։ Այսինքն՝ պայմանագրի գինը՝ 5 միլիարդ դրամը, ՀԿ-ին չի հատկացվելու, դրան համարժեք կառուցապատված տարածք են ստանալու։ Երևանի կենտրոնում 5 միլիարդ դրամով 2 հեկտար տարածքը վաճառելը ՀԿ-ի նախագահը էժան չի համարում։ Դիտարկմանը, որ վազքուղին կորցնում եք և ընդամենը 3000 քմ տարածք եք ստանալու, Սոկրատ Պետրոսյանը հակադարձում է, որ վազքուղին ոչ մի ստանդարտի չի համապատասխանել։
ՀԿ-ի գույքը նախկինում հանրային գույք է եղել և մարզական նպատակով օգտագործելու համար է փոխանցվել «Հայաստան» ՀԿ-ին։ «Արդյոք ճիշտ եւ արդար է համարում հանրային գույքը նման կերպ տնօրինելը, չի կարծո՞ւմ, որ պետությունը կարող է հարցեր ունենալ» դիտարկմանը Սոկրատ Պետրոսյանը պատասխանեց․ «Պետությունը հարցեր ունեցել է, տվել է։ Պետության գումարներն էլ մուծել ենք։ Հողի փողն էլ ենք մուծել, շահութահարկն էլ ենք մուծել։ Ես սպորտը նորից պահպանում եմ։ Այնպես չի, որ սպորտը չեմ պահպանում։ Կարող է պետական դպրոցներում էրեխեքից փող են հավաքում, թող մեկը մտնի մեր դպրոցներ և ասի, որ էրեխեքը մի դրամ փող են տվել՝ 1000 դրամ անդամավճարից բացի»։ Հարցին՝ սա շահավե՞տ գործարք է սպորտի համար, Սոկրատ Պետրոսյանը պատասխանեց․ «Այո, և՛ սպորտի համար, և՛ սպորտի աշխատակիցների համար։ Մեր կազմակերպության աշխատակիցների համար»։ Սոկրատ Պետրոսյանը նշեց, որ մարզահամալիրի դահլիճները չեն փակվելու, տարածքում կառուցապատումն արվելու է փուլ-փուլ, իրենք տեղափոխվելու են կառուցապատված մաս, որից հետո նոր պետք է քանդվեն գործող դահլիճները։ ՀԿ-ի նախագահի խոսքով՝ «Էկո պետրոլ» ՍՊԸ-ն, գույքը գնելուց բացի, ՀԿ-ին ֆինանսական օժանդակություն է հատկացնում։
Նշենք, որ «Հայաստան» մարզական ՀԿ-ի և «Էկո պետրոլ» ՍՊԸ-ի միջև կնքված տարաժամկետ վճարման պայմանով առուվաճառքի պայմանագրում որևէ կետ չկա, որ գնորդը պարտավոր է վաճառողին 5 միլիարդ դրամի փոխարեն կադաստրային արժեքով 3000 քմ գույք փոխանցել, ինչպես պնդում է Սոկրատ Պետրոսյանը։
2010 թ.-ից մինչ օրս 4 միլիարդ դրամ է հատկացվել ՀԿ-ին
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից ստացված տվյալների համաձայն` ամեն տարի արտադպրոցական դաստիարակության ծրագրով ֆինանսական հատկացումներ են արվել «Հայաստան» մարզական ՀԿ-ին։ 2010-2023 թթ.-ին պետական բյուջեից 4 միլիարդ 254 միլիոն դրամ է հատկացվել մարզական կազամակերպությանը։
Երևանի քաղաքապետարանից ստացված տվյալների համաձայն՝ հեծանվահրապարակի պահպանման և շահագործման նպատակով մայրաքաղաքի բյուջեից 2017-2021 թթ. 221 միլիոն դրամ է հատկացվել «Հայաստան» մարզական ՀԿ-ին։
«Սպարտակ» մարզադաշտը կառուցապատվելու է
Մարզահամալիրի նոր սեփականատերը տարածքը կառուցապատելու է։ «Էկոպետրոլ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Զարինե Ստեփանյանը մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել է, որ մարզադաշտի փոխարեն նախատեսվում է կառուցել բնակելի էկո թաղամաս, որը ներառելու է մարզական կոմպլեքս էկո համալիր։
«Մարզադաշտի տարածքը նույնպես կառուցապատվելու է նոր չափորոշիչներով, որը համաձայնեցվելու է «Հայաստան» մարզական ՀԿ-ի խորհրդի հետ։ Մեր ընկերությունը և «Հայաստան» մարզական ՀԿ-ն ունեն համաձայնագիր, որ այդ տարածքում մենք կառուցելու ենք ժամանակակից մարզային համալիրներ տարբեր սպորտաձևերի համար։ Լինելու են բոլոր այն մարզադահլիճները, որոնք կան հիմա, բայց շատ ավելի բարձր մակարդակի և այսօրվա չափորոշիչներին համապատասխան»,- հայտնել է ընկերության տնօրենը։ Ներդրումների վերաբերյալ հարցին էլ «Էկոպետրոլ» ՍՊԸ-ի տնօրենը պատասխանել է, որ ներդրումների ծավալը քննարկման փուլում է, իսկ ծրագրի ֆինանսավորումն իրականացվելու է վարկային և անձնական միջոցներով:

Спорткомплекс “Спартак” продан за 5 млрд драмов: на его месте построят жилой квартал
У старейшего в Ереване спортивного комплекса появился новый владелец. Расположенный в центре города стадион “Спартак” и прилегающие к нему спортивные сооружения проданы за 5 млрд драмов. Спорткомплекс площадью два гектара приобрело ООО “Эко Петроль”. Hetq.am удалось выяснить детали этой сделки.
Стадион “Спартак” был построен в советские годы и принадлежал одноименному спортивному обществу. В1987 г. оно было преобразовано в спортивный союз “Айастан”, который после обретения Арменией независимости получил статус общественной организации. Так было до сегодняшнего дня.
Организации было передано в собственность все имущество спортивного союза “Айастан””: находящиеся в Армении стадионы, спортзалы и спортивные школы. Часть из них в дальнейшем была передана общинам без намерения получить прибыль. Был также продан велотрек, на месте которого в 2015 г. появилась гостиница “Хилтон”.
В 2019 году многолетнего председателя спортивного союза “Айастан” Размика Степаняна сменил Сократ Петросян, руководивший одной из структур, которые подчинялись общественной организации. Спустя всего год после вступления в должность председателя организации Петросян подписал договор продажи спорткомплекса “Спартак”. Перед этим сменился состав президиума организации, в результате чего президиум получил право заложить имущество ОО. Одним из членов президиума оказался знакомый Сократа Петросяна – собственник ООО “Стандарт петроль”, гражданин Российской Федерации Арсен Ованнисян. Именно он и приобрел спорткомплекс на льготных условиях.
Через месяц после внеочередного общего собрания спортивной общественной организации “Айастан”, которое состоялось 14 июля 2021 года, вошедший в состав президиума Арсен Ованнисян оформил в “Эвокабанке” кредит в размере 1 млн долларов. В качестве залога он предоставил спорткомплекс “Спартак”. ОО “Айастан” приватизировала комплекс с условием, что в случае его продажи в столичный бюджет будет перечислена сумма, эквивалентная кадастровой стоимости на момент приватизации - 500 млн драмов. Именно эта сумма и поступила в общинный бюджет после того, как спорткомплекс был внесен в залог.
4 сентября 2023 г. был заключен договор продажи стадиона и спортзалов. Покупателем стало ООО “Эко петроль”, принадлежащее Сергею Ованнисяну, сыну собственника компании “Стандарт петроль” Арсена Ованнисяна. Спорткомплекс был продан за 5 млрд 20 млн драмов, однако ОО получит эти деньги до 2028 года без действия конкретного графика. После приобретения комплекса “Эко петроль” вновь заложила этот объект в “Эвокабанке” – на этот раз для получения кредита в 4 млн долларов.
Примечательно, что спорткомплекс, который находится по адресу Агатангехоса, 6, не только не был продан по рыночной цене, но еще и ниже кадастровой стоимости: последняя составляет 6 млрд драмов, тогда как комплекс был продан за 5 млрд драмов.
По вышеупомянутому адресу находится и стадион “Спартак”, который занимает площадь 2 гектара. Помимо стадиона, имущество организации включает спортзал (10 тыс. 844 кв.м), административное здание (836 кв.м), зал для занятий тяжелой атлетикой и боксом (539 кв.м), зал для занятий фехтованием (275 кв.м), еще одно административное здание (1701 кв.м), легкоатлетический манеж (1509 кв.м), другие строения.
ООО “Эко Петроль” имеет четырех акционеров. Это сын Арсена Ованнисяна Сергей Ованнисян, Левон Бабоян, Арам Геворкян и Альберт Ерицян. Последний является внуком потерявшего в свое время все свое имущество предпринимателя, бывшего руководителя Арабкирского округа столицы Альберта Ерицяна.
Председатель ОО “Айастан” считает сделку выгодной
Во время нашей беседы Сократ Петросян, возглавляющий спортивную общественную организацию “Айастан” с 2019 года, сообщил, что в разное время стадион пытались отобрать у организации, сократили государственное финансирование, повысили имущественный налог. К тому же из Министерства образования, науки, культуры и спорта им предложили продать принадлежащее организации имущество и направить эти деньги на содержание спортшколы. Сделку по продаже спорткомплекса Петросян считает выгодной.
По его словам, они с друзьями обсудили возможные варианты выхода из создавшейся ситуации и решили продать имущество с условием, что покупатель после застройки территории предоставит общественной организации спортзалы площадью 3000 кв.м.
Сократ Петросян не согласился с тем, что 5 млрд драмов за два гектара земли в центре Еревана очень маленькая сумма. Говоря о потере беговой дорожки и получении помещения площадью всего 3000 кв.м, председатель ОО отметил, что беговая дорожка не соответствовала никаким стандартам.
Отметим, что в заключенном между ОО “Айастан” и компанией “Эко петроль” договоре купли-продажи отсутствует пункт, по которому покупатель вместо 5 млрд драмов обязан предоставить продавцу помещение площадью 3000 кв.м, как утверждает Сократ Петросян.
С 2010 г. по сей день ОО было выделено 4 млрд драм
Каждый год спортивная организация “Айастан” получала из бюджета финансирование на осуществление программы внешкольного воспитания.
В 2010-2023 гг. ОО получила из госбюджета 4 млрд 253 млн драмов. Кроме того, на содержание и эксплуатацию велотрека в 2017-2021 гг. из столичного бюджета организации “Айастан” было выделено 221 млн драмов.
На месте стадиона “Спартак” будет построен жилой квартал
Новый собственник спорткомплекса намерен осуществить застройку. Директор ООО “Экопетроль” Зарине Степанян в ответ на наш письменный запрос сообщила, что предусмотрено построить жилой экоквартал, который будет включать также спортивный комплекс.
“Территория стадиона будет застроена в соответствии с новыми стандартами, которые должны быть согласованы с советом общественной организации “Айастан”. Наша компания и спортивная организация “Айастан” договорились о том, что на данной территории мы построим современные спорткомплексы для различных видов спорта. Будут все те спортзалы, которые есть сегодня, но более высокого уровня и соответствующие современным стандартам”,- отметила З.Степанян. Касаясь инвестиций, директор компании Экопетроль” сообщила, что вопрос объема инвестиций в настоящее время находится на этапе обсуждения, а финансирование программы будет осуществляться за счет кредитных и личных средств.