Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսիին
Դավոսի տնտեսական համաժողովի ընթացքում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն հանդիպել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսիին: Հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
«Հանդիպման ընթացքում նախագահ Խաչատուրյանն առանձնահատուկ ընդգծել է ՀՀ կառավարության և ԱԷՄԳ-ի միջև երկարատև ու արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը, որն էական նշանակություն ունի Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում ատոմային՝ որպես «կանաչ» էներգետիկայի ոլորտի հետագա զարգացման վերաբերյալ: ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրենն ընդգծել է, որ Հայաստանը մշտապես կարող է ակնկալել ԱԷՄԳ աջակցությունը:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել սերտ համագործակցությունը մասնավորապես փորձագիտական խորհրդատվության և համապարփակ աջակցության տրամադրման շրջանակում»,- ասված է հաղորդագրությունում:

Armenian President Vahagn Khachaturyan and International Atomic Energy Agency (IAEA) General Director of the) Rafael Grossi met today on the sidelines of the World Economic Forum in Davos and discussed further developing nuclear energy in Armenia as a “green” energy alternative.
The two, according to Khachaturyan’s office, stressed the importance of continued cooperation between the IAEA and Armenia.
Armenia is set to pay US$65 million to Rusatom Service, a subsidiary of Russian state nuclear corporation Rosatom, to extend the life of the Metzamor nuclear power plant’s second unit until 2036.
Grossi, last December, said Metzamor is safe enough to continue operating. Grossi inspected the plant in October.