Վարչապետին է ներկայացվել ՊԵԿ 2023 թվականի գործունեության հաշվետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 19-ին այցելել է Պետական եկամուտների կոմիտե՝ վերջինիս 2023 թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով: ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը և նրա տեղակալները զեկուցել են հաշվետու ժամանակաշրջանում իրականացված միջոցառումների մասին: Տեղեկությունը հաղորդում է վարչապետի աշխատակազմը։
«Մասնավորապես, զեկուցվել է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թ. գործունեության միջոցառումների ծրագրի, ՊԵԿ զարգացման և վարչարարության բարելավման ռազմավարական ծրագրի նպատակների և ակնկալվող արդյունքների մասին:
Նախ ներկայացվել է հարկային մարմնի 2023 թ. գործունեության վերաբերյալ հաշվետվությունը: Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից 2023-ին ապահովվել է 2 տրլն 221.9 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ՝ գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշը 296 մլրդ դրամով կամ 15.4%-ով: Ընդգծվել է, որ 2017 թ. համեմատ պետական բյուջեի եկամուտները գրեթե կրկնապատկվել են:
Ըստ պատասխանատուների, 2023 թ. բնորոշվել է որպես ստվերի դեմ պայքարի արդյունավետ տարի. Կառավարության ծրագրով սահմանված թիրախը, ըստ որի՝ 0.5 տոկոսային կետով հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունը պետք է բարելավվեր, կատարվել է առնվազն այդ չափով՝ ըստ առկա կանխատեսման: Բոլոր հարկատեսակների գծով արձանագրվել է աճ, բացառությամբ բնօգտագործման վճար հանդիսացող ռոյալթիի՝ հիմնականում պայմանավորված մետաղների միջազգային գներով:
Զեկուցվել է, որ հարկ վճարողներին և ֆիզիկական անձանց վերադարձվել է շուրջ 362.9 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցելով 100.1 մլրդ դրամով կամ շուրջ 38.1%-ով: ԱԱՀ-ի գծով վերադարձը կազմել է 288.4 մլրդ դրամ՝ 75.4 մլրդ դրամով կամ 35.4%-ով գերազանցելով 2022-ի ցուցանիշը: Հատկանշական է, որ վերադարձված եկամտային հարկի գերակշիռ մասը կազմում է հիփոթեքի գծով վերադարձը. էլեկտրոնային հարթակի միջոցով 2023-ին 38 911 շահառուի վերադարձվել է 52 մլրդ դրամ եկամտային հարկ՝ 2022-ի ցուցանիշը գերազանցելով 42%-ով, իսկ շահառուների թիվը՝ 33%-ով: Հաշվարկային փաստաթղթերի (այդ թվում՝ ՀԴՄ կտրոններով) տվյալներով իրականացվել է 648.7 մլն գործարք` 12.2 տրլն դրամ արժեքով՝ գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշը՝ 45 մլն գործարքով և 2.1 տրլն դրամով։ Գրանցվել է աշխատատեղերի և միջին աշխատավարձի ռեկորդային աճ. եկամուտ ստացող աշխատատեղերի թվաքանակը նոյեմբերին կազմել է շուրջ 738 հազար, նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցելով 5,2%-ով, միջին աշխատավարձը կազմել է 293 հազար դրամ, աճը՝ 10,6%:
Հաշվետու տարվա ընթացքում հարկային մարմնի կողմից իրականացված 1186 համալիր հարկային ստուգման արդյունքում վերականգնվել է 38.4 մլրդ դրամ, իսկ ստուգումների և ուսումնասիրությունների արդյունքներով առաջադրվել է շուրջ 52.2 մլրդ դրամ լրացուցիչ պարտավորություն, այդ թվում՝ թեմատիկ ուսումնասիրություններով՝ 9.4 մլրդ դրամ: Իրականացված 82 752 վերլուծությունների արդյունքում հաշվարկվել է լրացուցիչ 45.6 մլրդ դրամ հարկ:
Անդրադառնալով տնտեսվարողների կողմից հարկային պարտավորությունների կատարմանը՝ վարչապետը նշել է.
«Մենք տարբեր տեղերում ունենք ճամփեզրյա առևտուր, որտեղ ընդհանրապես ՀԴՄ չկա։ Իմ հանձնարարականը եղել է այն, որ բոլոր այն դեպքերում, որ մեր օրենսդրությունը ենթադրում է, որ պետք է ՀԴՄ լինի, ուղղակի մոտենան այդ մարդկանց, տեղեկացնեն, որ հարգելի քաղաքացի, դուք պետք է դնեք ՀԴՄ։ Ու այդ պահին ոչ մի գործողություն չանեն, ուղղակի անընդհատ այդ մեսիջը տան, բայց մի իքս պահի արդեն պետք է նաև գործողություն անել։ Սա շատ կարևոր է։
Խնդիրն այն չէ, ճիշտ հասկացեք, հարգելի գործընկերներ, կարող է ենթադրենք տարվա մեջ այդ մարդիկ վճարեն 2 հազար դրամ հարկ, բայց ես ուզում եմ հիշեցնել անշարժ գույքի հարկի թեմայով մեր քննարկումները. նախկինում անշարժ գույքեր կային, որոնք ընդհանրապես հարկից ազատված էին։ Ասում եմ` ինչի՞ են ազատված հարկից, ասում են, որ հաշվենք` տարին լինելու է 50 դրամ հարկ։ 50 դրամ է լինելու, թող լինի 50 դրամ, որովհետև դա նաև մշակույթ է չէ՞, դա պետության հետ, պետություն-քաղաքացի հարաբերության հարց է։ Մանավանդ, այն տրամաբանությամբ, որ այդ հարկով պետությունն առաջին հերթին քաղաքացու ամենատարբեր կարիքներն է հոգում։
Նորից եմ ասում, մենք պետք է այս գիտակցումը մարդկանց մեջ մտցնենք, պետք է այս ուղղությամբ գնալ։ Շատ լավ, վճարելու է օրը 5 դրամ հարկ, թող վճարի օրը 5 դրամ։ Խնդիրն այն է, որ ինքը հարկ վճարող է, քաղաքացի է, սուբյեկտ է։ Հարկային մշակույթ ներդնելը և սերմանելն էլ է կարևոր գործ։ Հարկն այն է, որ քաղաքացին մի գրպանից հանում է՝ դնում մյուս գրպանը, որովհետև եթե ինքը հարկ չտա, եթե ենթադրենք քաղաքացին հարկ չվճարի ընդհանրապես, հարյուր անգամ ավելի գումար ստիպված կլինի ծախսել։ Եկեք ենթադրենք, որ ամեն քաղաքացի իր համար ճանապարհ է կառուցում, ամեն քաղաքացի իր համար դպրոց է կառուցում, ամեն քաղաքացի իր համար հիվանդանոց է կառուցում, հարկ վճարելն ամեն քաղաքացու ծախսի կրճատում է՝ հազարավոր անգամներով։ Առաջին հերթին այս գիտակցումը պետք է մտնի մարդկանց մեջ։ Ու հարկային հանցագործությունների նկատմամբ պետք է ընդհանուր առմամբ վերաբերմունքը փոխել: Հարկային քաղաքականության փիլիսոփայական հատվածը մենք պետք է ուժեղացնենք։ Ես չեմ ուզում դրա անունը նույնիսկ քարոզչություն դնել, ես ավելի շատ դա կանվանեմ գիտակցության մատակարարում, որ մարդը հասկանա՝ ինչ է հարկը, ինչի համար է հարկը: Հարկը պետություն ունենալու համար է, ուրիշ իմաստ չունի: Եթե դու ուզում ես ունենալ պետություն՝ դու պետք է վճարես հարկ, որովհետև չկա հարկ՝ չկա պետություն»:
Վարչապետը հետաքրքրվել է՝ արդյոք ավտոմեքենաներ ներկրող կազմակերպությունների հետ առբանավեճը հարթվել է:
«Այդ քրեական գործերը, ահազանգերը, մենք բանավոր էլ ենք խոսել, ես գրավոր հանձնարարական էլ եմ տվել մեր իրավական դիրքորոշումների հիմնավորվածությունը ստուգելու, վերստուգելու համար: Այդ ամեն ինչն արել ենք և մեր դիրքորոշումների արդարացիության մեջ համոզվե՞լ ենք»,- հետաքրքրվել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ի պատասխան ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը նշել է.
«Պարոն վարչապետ, մենք վստահ ենք, որ ճիշտ գործողություն ենք իրականացրել, որովհետև մի քանի փաստ կարող ենք վերհիշել. ֆիզիկական անձով էին ներմուծումներ անում, հետո ԵԱՏՄ-ի դրույքաչափերը հավասարվեցին, ստեղծվեցին իրավաբանական անձինք, ովքեր ձեռնարկատիրական գործունեության նպատակ չեն հետապնդում: Սա ընդհանրական մասով, այսինքն՝ բացառությունները հաշվի չառած, այլ ավելացված արժեքի հարկի գումարը դիտարկում են որպես իրենց շահույթ: Մեծ անկարգապահ իրավիճակ էր առաջացել: Մենք, կարծում եմ, իհարկե, կոշտ, բայց շատ ճիշտ դիրքորոշում ենք ներկայացրել: Կան բողոքներ, կան Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներ: Մենք վստահ ենք, որ եթե մոտավորապես 8.6 մլրդ դրամ վերականգնվել է, հնարավոր չէ դա ռեպրեսիվ համակարգով վերականգնված լինի, այսինքն՝ իրենք ընդունել են իրենց կողմից կատարված իրավախախտման փաստը և ճշտում են ներկայացրել: Իսկ հիմա մենք կենտրոնացած ենք նրա վրա, որ եթե հանկարծ կա այնպիսի ավելացված արժեքի հարկի դեբետի գումար, որը ենթակա է վերադարձման, մենք չուշացնենք և անմիջապես վերադարձնենք»:
Տեղեկացվել է, որ հարկ վճարողների սպասարկման և մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացման և ընդլայնման նպատակով մի շարք նախաձեռնություններ են իրագործվել: Մասնավորապես, ստուգումների և ուսումնասիրությունների փաստաթղթերը հարկ վճարողներին էլեկտրոնային եղանակով փոխանակման համակարգի ներդրման արդյունքում արդեն իսկ անձնական գրասենյակի միջոցով փոխանակվել է շուրջ 170,000 փաստաթուղթ: Համակարգը հնարավորություն է տալիս ապահովել փաստաթղթերի ստացման հասցեականություն, նպաստում է հարկ վճարող-հարկային մարմին շփման արդյունավետության բարձրացմանը: Մի քանի աղբյուրից ստացման ենթակա եկամտից հաշվարկված և փոխանցված սոցիալական վճարների առավելագույն չափը գերազանցող գումարների վերադարձը ֆիզիկական անձանց իրականացվում է ինքնաշխատ՝ գումարները փոխանցելով մասնակիցների բանկային հաշիվներին: Գործընթացի ավտոմատացման արդյունքում վերացել է նաև հարկային մարմին դիմելու անհրաժեշտությունը, էականորեն կրճատվել է սոցիալական վճարների գումարների վերադարձման ժամկետը:
Ներկայացվել են մաքսային համակարգում 2023-ին իրականացված աշխատանքները և բարեփոխումները: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել մաքսային վարչարարության պարզեցումներին: Նշվել է, որ տարանցման հայտարարագրման գործընթացի պարզեցման արդյունքում նախկինում հավաքական բեռների յուրաքանչյուր միավորի համար տարանցման հայտարարագիր ներկայացնելու փոխարեն այժմ հնարավորություն է ստեղծվել ամբողջ բեռի համար ներկայացնել մեկ հայտարարագիր: Արդյունքում, ՊԵԿ գնահատմամբ` տարացման հայտարարագրի կազմման վրա ծախսվող ժամանակահատվածը կրճատվել է շուրջ 40%-ով: Նախորդ տարվա ընթացքում կատարելագործվել է նաև նախնական մաքսային հայտարարագրման համակարգը, մասնավորապես, այդ համակարգից օգտվողների շրջանակն ընդլայնելու նպատակով վերանայվել են սահմանային մաքսային կետերից ապրանքների բացթողնման չափանիշները: Մասնավորապես, եթե մինչև 2023թ. հունվարի 1-ը համակարգից կարող էին օգտվել այն հարկ վճարողները, որոնց կողմից նախորդ 365 օրվա ընթացքում ներմուծված ապրանքների արժեքը կազմել էր առնվազն 150 մլն դրամ և որի 50 տոկոսը որոշվել է մաքսային արժեքի որոշման 1-ին մեթոդով, ապա 2023թ. հունվարի 1-ից նշված 150 մլն դրամի արժեքային շեմը հանվել է: Արդյունքում` 2023թ-ի ընթացքում նախնական հայտարարագրման դեպքերը նախորդ տարվա համեմատ 2284-ից հասել են 6685-ի, այսինքն աճել են շուրջ 3 անգամ:
Իսկ «Մեկ կանգառ, մեկ պատուհան» սկզբունքի ներդրման շարունակականությունն ապահովելու շրջանակում 2023-ին ամբողջությամբ ներդրվել է «Թույլատվական փաստաթղթեր» համակարգը, որը հնարավորություն է տալիս ներմուծման կամ արտահանման գործընթացում լիազոր մարմիններից բոլոր թույլտվությունները ստանալ մեկ հարթակի միջոցով` էլեկտրոնային եղանակով՝ առանց լիազոր մարմիններ այցելության: Արդյունքում` 2023 թ. ընթացքում համակարգի միջոցով տրամադրվել է 91810 թույլատվական փաստաթուղթ (2022թ.-ին` 771), ինչը գերազանցում է 2022 թ. ցուցանիշը` 91039-ով կամ 119 անգամ: Մաքսային ռիսկերի պրոֆիլների շարունակական կատարելագործման արդյունքում 2023թ.` 2022 թ. համեմատությամբ աճել է «կանաչ» ուղղով բացթողումների քանակը, մասնավորապես` եթե 2022 թ. ընդհանուրի մեջ «կանաչ» ուղղով բացթողումը կազմում էր 43%, ապա 2023 թ. այն կազմել է 61%:
Զեկուցվել է, որ ՊԵԿ նախաձեռնությամբ՝ Կառավարության որոշմամբ վերանայվել են ժամանակավոր պահպանման պահեստներին և մաքսային պահեստներին ներկայացվող պահանջները: Նախատեսվել է, որ պահեստները պետք է ունենան մաքսային մարմնի տեղեկատվական բազային հասանելի էլեկտրոնային մի շարք համակարգեր: Ներկայացվել է նաև մաքսային մարմնի նոր կառուցվածքն ու կադրերի ներգրավման գործընթացը:
Անդրադառնալով սահմանային անցակետերի արդիականացման ծրագրերին՝ տեղեկացվել է, որ 2023 թ. ընթացքում մեկնարկել են Մեղրիի անցակետի վերակառուցման, ինչպես նաև Բագրատաշենի անցակետի կապիտալ նորոգման աշխատանքները: Ավարտին են հասցվել Մարգարայի անցման կետի շինարարական աշխատանքները, ընթացիկ նորոգման է ենթարկվել նաև Գոգավանի անցման կետը:
Այնուհետև ներկայացվել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու միջազգային համագործակցության ոլորտներում իրականացված աշխատանքները: Թվայնացման ոլորտի ձեռքբերումներից առանձնացվել են արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման, ինչպես նաև տվյալների վերլուծության գործիքակազմի ներդրման և ընդլայնման, այդ թվում՝ վիրտուալ վարչարարության ուղղությամբ իրականացվող նախաձեռնությունները: Ներկայացվել է Ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ներդրման գործընթացը, զեկուցվել է, որ համակարգի ծրագրավորման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել մարտին: Հայտարարագիր ներկայացնող ֆիզիկական անձը եկամտային հարկի գումարից կարող է ստանալ փոխհատուցում՝ իր և ընտանիքի անդամների համար կրթական և առողջապահական ոլորտներում կատարած սոցիալական ծախսից: Հարկային և մաքսային մարմիններում զուգահեռաբար ներդրվել և կատարելագործվել են նաև մի շարք էլեկտրոնային հարթակներ, այդ թվում՝ մաքսային իրավախախտումների միասնական շտեմարանը, հետբացթողումային ստուգումների համակարգը, ծանուցումների համակարգը, e-invoicing նոր համակարգը, որտեղ ստեղծված են հաշվարկային փաստաթղթերը դուրս գրելու առավել հարմարավետ գործիքներ: Ներդրվել է նաև տրանսֆերային գնագոյացման հաշվառման համակարգը․ վարչարարությունն իրականացվում է էլեկտրոնային եղանակով: Առաջիկայում կներդրվի նաև մաքսային հսկողության գոտիներում ապրանքների հաշվառման համակարգը: Իսկ տաքսի ծառայության մատուցման ոլորտի կարգավորման նպատակով կստեղծվի էլեկտրոնային հարթակ, որի գործարկումը նախատեսվում է 2024-ի սեպտեմբերի 1-ից: Պետական եկամուտների կոմիտեն նախորդ տարի ստացել է «Տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգեր» ISO/IEC 27001-2013 ստանդարտի միջազգային հավաստագիր:
Միջազգային համագործակցության ուղղությամբ ևս կարևոր ձեռքբերումներ են արձանագրվել, մասնավորապես, Հայաստանը միացել է կրիպտոակտիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման ՏՀԶԿ-ի կողմից մշակված նոր միջազգային ստանդարտին, ինչպես նաև Ֆինանսական հաշիվների ավտոմատ փոխանակման համակարգին. հարկային մարմինների միջև տեղեկատվության փոխանակումը կիրականացվի 2025 թվականից: Հայաստանը ստանձնել է նաև Ասիական նախաձեռնության համանախագահությունը՝ 2024-2026 թթ. ժամանակահատվածում: Իսկ ՊԵԿ շնագիտական կենտրոնի կարողությունների ընդլայնման նպատակով ԱՄՆ աջակցությամբ կառուցվել է կենտրոնի նոր մասնաշենքը:
Ներկայացվել են ՊԵԿ վարչարարության արդյունքային ցուցանիշներն ու դրանց դինամիկան, հարկ վճարողների կարգապահության բարելավմանն ուղղված ծրագրերը, կոմիտեի կողմից նախաձեռնված օրենսդրական կարգավորումների կատարելագործմանն ուղղված աշխատանքները: Զեկուցվել է, որ երկրորդ տարին անընդմեջ, 2023-ին ևս հարկ վճարողների շրջանում իրականացվել է Պետական եկամուտների կոմիտեի գործունեության վերաբերյալ գոհունակության գնահատման հարցում, որին մասնակցել են 886 կազմակերպություն (ԱՁ) և ինքնուրույն հարկ վճարող (ֆիզիկական անձ): Ըստ արդյունքների, ՊԵԿ գործունեությունը դրական են գնահատել հարկային մարմնի մասով հարցման մասնակիցների 87.2%-ը, մաքսային մարմնի մասով` 78.0%-ը, իսկ ընդհանուր հարցման մասնակիցների՝ 84.4%-ը:
Զեկուցվել է նաև, որ նախորդ տարվա ընթացքում կատարելագործվել է ռիսկերի կառավարման և ստուգման ենթակա հարկ վճարողների գնահատման ավտոմատացված համակարգը: Առաջին անգամ ստուգումների տարեկան ծրագիրը կազմվել է նաև արհեստական բանականության և մեքենայացված ուսուցման գործիքների միջոցով: Միջազգային առաջավոր փորձի հիման վրա ՊԵԿ-ում ներդրվել է հարկային ու մաքսային կարգապահական ռիսկերի կառավարման համակարգը, որը շարունակաբար կատարելագործվում է: Շարունակաբար կատարելագործվում է նաև օրինապահ հարկ վճարողի ինստիտուտը. 2023թ.-ին օրինապահ հարկ վճարողի հավաստագիր է տրամադրվել 81 տնտեսավարող սուբյեկտի: Միաժամանակ, օրինապահ հարկ վճարողների հավաստագիր ունեցող հարկ վճարողների նկատմամբ մաքսային մարմնի կողմից մեղմ վարչարարություն իրականացնելու վերաբերյալ ընդունվել են նոր որոշումներ:
Խորհրդակցությանը ներկայացվել են Հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության կողմից 2023-ին իրականացված աշխատանքները: Նախորդ տարվա ընթացքում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ինչպես նաև վարույթային գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են իրացման շրջանառությունների թերհայտարարագրման մի շարք դեպքեր, ինչի արդյունքում պետական բյուջե է վերականգնվել շուրջ 19.2 մլրդ դրամ: 2023 թ. ընթացքում հայտնաբերված սերվերային համակարգում առկա տվյալների ուսումնասիրության արդյունքում հաստատվել է 66.1 մլրդ դրամի թաքցված իրացման շրջանառություն, պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 20․8 մլրդ դրամ, որից 2023 թ. վերականգնվել է 8․9 մլրդ դրամը:
Մաքսանենգության դեմ պայքարի շրջանակում, 2023-ին՝ 2022-ի համեմատ Մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության կողմից ապահովվել է բացահայտումների դինամիկ աճ՝ ՀՀ-ում առավել շրջանառվող թմրամիջոցների մասով: Ընդհանուր առմամբ, բացահայտվել է մաքսանենգության 393 դեպք, իսկ 2022-ին՝ 351 դեպք:
Հարկային և մաքսային համակարգերում շարունակվում են նոր՝ բարեվարքության ստուգման մեխանիզմով կադրերի ընդունելության, պատրաստման և համալրման գործընթացը: Մաքսային ծառայողների բարեվարքության ուսումնասիրության արդյունքում 77 մաքսային ծառայող չի հաղթահարել բարեվարքության հարցազրույցի փուլը: Իսկ 2023-ի ընթացքում իրականացված 57 ծառայողական քննության արդյունքում 55 ծառայող ենթարկվել է տարբեր կարգապահական պատասխանատվության, 4 աշխատակից ազատվել է ծառայությունից։
Ներկայացվել են նաև առաջիկա ծրագրերը: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել հարկային կարգապահության բարելավմանը (դատական պրակտիկա, ծախսերի փաստաթղթավորում, տրանսֆերային գնագոյացում), տեղեկատվության աղբյուրների ընդլայնմանը (ֆինանսական հաշիվների ավտոմատ փոխանակում, կրիպտոակտիվներ), ռիսկերի համակարգի ու միջազգային հարկային ռիսկերի նոր ընթացակարգերի ներդրմանը և միջազգային համագործակցությանն ուղղված միջոցառումներին, ինչպես նաև ՊԵԿ-ում աշխատանքի կատարողականի հիման վրա խրախուսական համակարգի կատարելագործման մեխանիզմներին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Премьер-министру представлен отчет о деятельности КГД за 2023 год
Премьер-министр Никол Пашинян 19 января посетил Комитет государственных доходов для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2023 год.
Председатель КГД Рустам Бадасян и его заместители доложили об осуществленных за отчетный период мероприятиях.
В частности, было доложено о целях и ожидаемых результатах Программы мероприятий правительства Республики Армения на 2021-2026 гг., стратегического плана развития и администрирования КГД.
Сначала был представлен отчет о деятельности налогового органа за 2023 год. КГД в 2023 году обеспечил налоговые поступления в размере 2 трлн 221,9 млрд драмов, превысив показатель предыдущего года на 296 млрд драмов или 15,4%. Было подчеркнуто, что по сравнению с 2017 годом доходы госбюджета увеличились почти вдвое.
По словам ответственных лиц, 2023 год был эффективным в плане борьбы с тенью. Установленная программой правительства цель, согласно которой соотношение налогов к ВВП должно улучшиться на 0,5 процентных пункта, согласно текущему прогнозу, достигнута, по крайней мере, на запланированный уровень. Зафиксирован рост по всем видам налогов, за исключением роялти, представляющего собой плату за природопользование, что в основном обусловлено международными ценами на металлы.
Было доложено, что налогоплательщикам и физическим лицам возвращено около 362,9 млрд драмов, что превышает показатель предыдущего года на 100,1 млрд драмов или около 38,1%. Возврат НДС составил 288,4 млрд драмов, превысив показатель 2022 года на 75,4 млрд драмов или 35,4%. Примечательно, что большую часть возвращенного подоходного налога составляет возврат ипотечного кредита. Через электронную платформу в 2023 году 38 911 бенефициарам было возвращено 52 млрд драмов подоходного налога, превысив показатель 2022 года на 42%, а количество бенефициаров выросло на 33%.
По данным расчетных документов (включая кассовые чеки) было осуществлено 648,7 млн сделок на сумму 12,2 трлн драмов, превысив показатель предыдущего года на 45 млн сделок и 2,1 трлн драмов. Зафиксирован рекордный рост числа рабочих мест и средней заработной платы: количество получающих доход рабочих мест в ноябре составило около 738 тысяч, превысив показатель предыдущего года на 5,2%, средняя зарплата составила 293 тысяч драмов, рост составил 10,6%.
В результате 1186 комплексных налоговых инспекций, проведенных налоговым органом за отчетный год, было взыскано 38,4 млрд драмов, а в результате инспекций и исследований наложено дополнительное обязательство в размере около 52,2 млрд драмов, в том числе 9,4 млрд драмов посредством тематических исследований. В результате проведенных 82752 анализов было начислено дополнительно 45,6 млрд драмов налога.
Коснувшись выполнения бизнесменами налоговых обязательств, премьер-министр отметил: “У нас есть придорожная торговля в разных местах, и там вообще нет кассовых аппаратов. Мое поручение заключалось в том, что во всех случаях, когда наше законодательство предполагает наличие кассового аппарата, нужно просто подойти к этим людям и сообщить им: уважаемый гражданин, необходимо установить кассовый аппарат. И в этот момент не нужно предпринимать никаких действий, просто все время передавать этот месседж, но в определенный момент нужно перейти к действиям. Это очень важно.
Поймите правильно, уважаемые коллеги, может, предположим, что эти люди за год платят 2 тысячи драмов налога, а я хочу напомнить о наших обсуждениях о налоге на недвижимость: в прошлом была недвижимость, которая вообще освобождалась от налога. Я говорю: почему они освобождены от налога? Говорят: если посчитать, то налог будет 50 драмов в год. Если будет 50 драмов, то пусть будет 50 драмов, это же тоже культура, не так ли? Тем более, в той логике, что этим налогом государство в первую очередь заботится о различных нуждах гражданина.
Еще раз говорю, нам нужно привить это осознание людям, нужно идти в этом направлении. Очень хорошо, если будет платить 5 драмов в день налога, пусть платит 5 драмов в день. Вопрос в том, что он налогоплательщик, гражданин, субъект. Внедрение и привитие налоговой культуры также является важной задачей. Налог – это то, что гражданин вынимает из одного кармана и кладет в другой, потому что если он не будет платить налогов, если предположить, что гражданин вообще не платит налогов, то ему придется потратить в сто раз больше денег. Если предположить, что каждый гражданин строит себе дорогу, каждый гражданин строит себе школу, каждый гражданин строит себе больницу, уплата налогов сокращает расходы каждого гражданина в тысячи раз. Прежде всего, это осознание должно проникнуть в людей. И надо менять отношение к налоговым преступлениям. Нам необходимо усилить философскую часть налоговой политики. Я даже не хочу называть это пропагандой, я бы скорее назвал это формированием осознания, чтобы люди понимали, что такое налог, для чего он нужен. Налог нужен для того, чтобы иметь государство, другого значения он не имеет. Если хочешь иметь государство, то должен платить налоги, потому что нет налогов, нет государства”.
Премьер-министр поинтересовался, решен ли спор с организациями-импортерами автомобилей. “Эти уголовные дела мы обсудили устно, я также дал письменное поручение проверить и перепроверить обоснованность наших правовых позиций. Сделали ли мы все это и убеждены ли в справедливости нашей позиции?” - спросил Никол Пашинян.
В ответ председатель КГД Рустам Бадасян отметил: “Господин премьер-министр, мы уверены, что поступили правильно, потому что можем вспомнить несколько фактов: импорт осуществлялся в качестве физического лица, затем ставки ЕАЭС были уравнены, были созданы юридические лица, не преследующие цели предпринимательской деятельности. Они в целом, то есть без учета исключений, иную сумму налога на добавленную стоимость рассматривают в качестве своей прибыли. Возникла крайне беспорядочная ситуация. Я думаю, что мы приняли, конечно, жесткую, но очень правильную позицию. Есть жалобы, есть уголовные производства, которые рассматривает Следственный комитет. Мы уверены, что если около 8,6 млрд драмов были восстановлены, то невозможно, что они были возвращены репрессивной системой, то есть они признали факт совершенного ими правонарушения и представили уточнения. А сейчас мы ориентированы на то, что если вдруг появится такая сумма дебета налога на добавленную стоимость, которая подлежит возврату, мы не будем откладывать и сразу вернем деньги”.
Было отмечено, что реализован ряд инициатив в целях повышения и расширения качества обслуживания налогоплательщиков и предоставляемых услуг. В частности, в результате внедрения системы электронного способа передачи документов проверок и исследований с налогоплательщиками через личный кабинет уже осуществлен обмен около 170 тысяч документов. Система позволяет обеспечить адресность приема документов, способствует повышению эффективности взаимодействия налогоплательщика и налогового органа. Возврат физическим лицам сумм, превышающих максимальный размер социальных выплат, начисленных и переведенных из доходов из нескольких источников, осуществляется в автоматическом режиме путем перечисления сумм на банковские счета участников. В результате автоматизации процесса также исчезла необходимость обращаться в налоговый орган, а сроки возврата социальных выплат значительно сократились.
Были представлены работы и реформы, реализованные в таможенной системе в 2023 году. В частности, были затронуты упрощения таможенного администрирования. Было отмечено, что в результате упрощения процедуры транзитного декларирования вместо подачи транзитной декларации на каждую единицу сборного груза теперь можно подавать единую декларацию на весь груз.
В результате, по данным КГД, время, затраченное на подготовку декларации по сравнению со старой системой, сократилось примерно на 40%. За прошедший год также была усовершенствована система предварительного таможенного декларирования, в частности, в целях расширения круга бенефициаров этой системы были пересмотрены критерии выпуска товаров из приграничных таможенных пунктов.
В частности, если до 1 января 2023 года системой могли пользоваться те налогоплательщики, которые ввозили товары за предыдущие 365 дней стоимостью менее 150 млн драмов и 50% этого импорта был осуществлен по 1-му методу определения таможенной стоимости, то с 1 января 2023 года снят порог в 150 млн драмов. В результате за 2023 год случаи предварительного декларирования по сравнению с предыдущим годом увеличились с 2284 до 6685, то есть увеличились почти в 3 раза.
В рамках обеспечения непрерывности реализации принципа “Одна остановка, одно окно” в 2023 году полностью внедрена система “Разрешительные документы”, что позволяет получить все разрешения уполномоченных органов на ввоз или экспорт через одну платформу, в электронном виде, без посещения уполномоченных органов. В результате в 2023 году через систему было предоставлено 91 810 разрешительных документов (в 2022 году – 771), что превышает показатель 2022 года на 91 039 или в 119 раз. В результате постоянного совершенствования профилей таможенных рисков количество пропусков по “зеленой дорожке” увеличилось в 2023 году по сравнению с 2022 годом, с 43% до 61%.
Было доложено, что по инициативе КГД решением правительства были пересмотрены требования к складам временного хранения и таможенным складам. Планируется, что склады будут иметь ряд электронных систем, доступных к информационной базе таможенного органа. Также была представлена новая структура таможенного органа и процесс набора персонала.
В контексте планов модернизации пограничных пунктов пропуска было отмечено, что в 2023 году начата реконструкция пункта пропуска Мегри, а также капитальный ремонт пункта пропуска Баграташен. Строительные работы на пункте пропуска Маргара завершены, на пункте пропуска Гогаван также осуществлен текущий ремонт.
Затем были представлены работы в сфере информационных технологий и международного сотрудничества. В числе достижений в сфере цифровизации были отмечены инициативы, реализованные в направлении искусственного интеллекта и машинного обучения, а также внедрение и расширение инструментов анализа данных, включая виртуальное администрирование.
Был представлен процесс внедрения системы всеобщего декларирования доходов физических лиц, было доложено, что работы по программированию системы планируется завершить в марте. Физическое лицо, подающее декларацию, может получить компенсацию из суммы подоходного налога за произведенные на него и членов его семьи социальные расходы в сфере образования и здравоохранения. В налоговых и таможенных органах параллельно был внедрен и усовершенствован ряд электронных платформ, в том числе единая база данных о таможенных правонарушениях, система посттаможенных проверок, система уведомлений, новая система e-invoicing, где созданы более удобные инструменты оформления расчетных документов.
Также внедрена система учета трансфертного ценообразования: администрирование осуществляется в электронном виде. В ближайшее время также будет внедрена система учета товаров в зонах таможенного контроля. А в целях регулирования сферы услуг такси будет создана электронная платформа, запуск которой запланирован на 1 сентября 2024 года. В прошлом году Комитет государственных доходов получил международную сертификацию стандарта ISO/IEC 27001-2013 “Системы управления информационной безопасностью”.
В плане международного сотрудничества также зафиксированы важные достижения, в частности, Армения присоединилась к новому международному стандарту, разработанному ОЭСР для автоматического обмена информацией о криптоактивах, а также к системе автоматического обмена финансовыми счетами: обмен информацией между налоговыми органами будет осуществляться с 2025 года. Армения также стала сопредседателем Инициативы Азии на период 2024-2026 гг. А в целях расширения возможностей кинологического центра КГД при поддержке США был построен новый корпус Центра.
Были представлены показатели результатов работы администрации КГД и их динамика; программы, направленные на повышение дисциплины налогоплательщиков; работы по совершенствованию законодательного регулирования. Было доложено, что второй год подряд, в 2023 году, среди налогоплательщиков проведен опрос по оценке удовлетворенности деятельностью Комитета государственных доходов, в котором приняли участие 886 организаций (ИП) и независимых налогоплательщиков (физических лиц). По итогам 87,2% участников опроса положительно оценили деятельность налогового органа, 78,0% положительно оценили деятельность таможенного органа, 84,4% участников положительно оценили деятельность КГД.
Было также доложено, что за прошедший год была усовершенствована автоматизированная система управления рисками и оценки подлежащих проверке налогоплательщиков. Впервые программа ежегодных проверок также была составлена с использованием инструментов искусственного интеллекта и машинного обучения. На основе передового международного опыта в КГД внедрена система управления налоговыми и таможенными дисциплинарными рисками, которая постоянно совершенствуется. Постоянно совершенствуется также институт законопослушного налогоплательщика. В 2023 году сертификат законопослушного налогоплательщика выдан 81 субъекту. В то же время приняты новые решения по осуществлению мягкого администрирования таможенным органом в отношении налогоплательщиков, имеющих свидетельство законопослушных налогоплательщиков.
Была представлена деятельность Управления расследования и оперативного розыска за 2023 год. В результате оперативно-розыскных мероприятий, а также процессуальных действий в прошлом году выявлен ряд случаев занижения оборотов продаж, в результате чего в госбюджет было возвращено около 19,2 млрд драмов. В результате изучения данных, обнаруженных в серверной системе в 2023 году, подтвержден скрытый оборот продаж на сумму 66,1 млрд драмов, причиненный государству ущерб составил 20,8 млрд драмов, из них в 2023 году взыскано 8,9 млрд драмов.
В рамках борьбы с контрабандой в 2023 году по сравнению с 2022 годом Управление по борьбе с контрабандой обеспечило динамичный рост выявляемости оборота наркотиков. Всего выявлено 393 случая контрабанды, а в 2022 году – 351 случай.
В налоговой и таможенной системах продолжается процесс набора, обучения и комплектования кадров с использованием нового механизма проверки. В результате изучения добропорядочности таможенников этап собеседования по добропорядочности не прошли 77 таможенников. А по итогам 57 служебных проверок в 2023 году 55 сотрудников были привлечены к различной дисциплинарной ответственности, 4 сотрудника уволены со службы.
Также были представлены предстоящие программы. В частности, были затронуты вопросы совершенствования налоговой дисциплины (судебная практика, документирования расходов, трансфертное ценообразование), расширения источников информации (автоматический обмен финансовыми счетами, криптоактивами), внедрения новых процедур системы рисков и международных налоговых рисков и направленные на международное сотрудничество мероприятия, а также механизмы совершенствования системы стимулирования на основе результатов исполнения КГД.