Փաշինյանը չնախատեսված այց է կատարել Վայոց ձորի մարզի Վայք քաղաք
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չնախատեսված այց է ունեցել Վայոց ձորի մարզի Վայք քաղաք: Այս մասին հաղորդում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Նախ վարչապետին է ներկայացվել սուբվենցիոն ծրագրով իրականացվող Վայքի Շահումյան և Իսրայել Օրի փողոցների ասֆալտապատման աշխատանքներին: Ծրագիրը գնահատվում է 433,7 մլն դրամ, որի 45 տոկոսը ՀՀ պետական բյուջեի համաֆինանսավորումն է:
Արդեն իսկ իրականացել է 1975 գծ.մ երկարությամբ և 7 մ լայնության փողոցների ասֆալտապատման աշխատանքներ: Իսրայել Օրի փողոցի աշխատանքներն ավարտվել են, իսկ Շահումյան փողոցի շինարարական աշխատանքներն ավարտին կհասցվեն առաջիկայում:
Հաջորդիվ վարչապետը եղել է Վայքի մշակույթի տանը, որտեղ գործում են տարբեր խմբակներ, սակայն շենքային պայմանները ոչ բարվոք վիճակում են: Նիկոլ Փաշինյանը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանին հանձնարարել է մարզպետարանի հետ համագործակցությամբ մշակել մշակույթի տան հիմնանորոգման նախագիծ, ինչպես նաև Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ ներկայացնել մշակույթի տան գործունեության զարգացման, առկա խմբակների ընդլայնման ծրագիր:
Համայնքապետարանում տեղի ունեցած հանդիպմանը քննարկվել են Վայք խոշորացված համայնքում իրականացվող ծրագրերը, առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման հետագա քայլերը: Վարչապետը հանձնարարել է ներկայացնել նաև ոռոգման ջրատարի հիմնանորոգման ծրագիր, որը կիրականացվի Կառավարության ֆինանսավորմամբ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Կառավարության կողմից իրականացվող դպրոցաշինության ծրագրին, քիչ աշակերտներ ունեցող բնակավայրերից երեխաներին հարակից համայնքների դպրոցներ ներգրավելու հարցին: «Գյուղից կրթահամալիր բերող ճանապարհը կառուցում ենք, տրանսպորտային միջոցը տրամադրում ենք՝ երեխային պետության հաշվին տեղափոխում դպրոց, երեկոյան բերում տուն: Դպրոցը գյուղի համար չէ, դպրոցը երեխայի համար է ու դպրոցն ավարտելուց հետո պետք է նա կարողանա կյանքում իր կարիքները հոգալ: Դրա համար պետք է նորմալ կրթություն ստանալ: Մենք ժողովրդագրական ծրագիր ենք իրականացնում, տվյալ գյուղում երեխաների թիվը կշատանա՞ մեր ժողովրդագրության ռազմավարությամբ և այլ ծրագրերով, այնտեղ էլ դպրոց կկառուցենք: Հիմա Եղեգնաձորում է գործում բժշկական կենտրոն, կտեսնենք գերբեռնվա՞ծ է այն, Վայքում էլ կկառուցենք ԲԿ և այդպես շարունակ: Սա է ճիշտ ճանապարհը:
Այսօր հանրապետությունում ոչ մի դպրոց չի փակվում, այսօր դպրոց է կառուցվում: Եվ 300 դպրոցի ծրագիրն իրականացնելուց հետո գալու է հաջորդ 300-ի հերթը: Ամբողջ դպրոցական ճարտարապետությունը և կառուցվածքը փոխվելու է: Կրթահամալիրում պետք է լինեն պատշաճ պայմաններ, կոմպլեկտավորված դասարաններ, մարզական գույք, կրթական նյութեր, միջավայր, որովհետև կրթությունը միջավայր է: Կրթությունը միայն գրքի հետ առնչվելը չէ, կրթությունը նաև հանրության հետ առնչվելն է:
Որտեղ դպրոց ենք կառուցում, այնտեղ իրականացնում ենք ամբուլատորիայի և ճանապարհի ծրագիրը, որ ունենանք առողջապահություն, կրթություն, բացի դպրոցից պարտադիր ունենում ենք նաև նախակրթարան, ինչպես նաև բնակարաններ կառուցելու 16 մլն դրամի ծրագիրը, որպեսզի ժողովրդագրական կուլմինացիա ունենանք»,- ասել է վարչապետը և կարևորել նմանատիպ քննարկումները՝ տեսակետները լսելու, հետագա քաղաքականությունները ճշգրտելու առումով»,- ասվում է կառավարության պաշտոնական հաղորդագրությունում:

Никол Пашинян совершил незапланированный визит в город Вайк
Сначала премьер-министру были представлены реализуемые в рамках субвенционной программы работы по асфальтированию улиц Шаумяна и Исраэля Ори города Вайк. Программа оценивается в 433,7 млн драмов, 45% из которых софинансируется из государственного бюджета Республики Армения.
Уже проведены работы по асфальтированию улиц длиной 1975 погонных метров и шириной 7 метров. Работы на улице Исраэль Ори завершены, а работы на улице Шаумяна завершатся в ближайшее время.
Затем премьер-министр посетил Дом культуры Вайка, где действуют различные кружки, однако здание находится в плохом состоянии. Никол Пашинян поручил министру территориального управления и инфраструктур Гнелу Саносяну совместно с аппаратом губернатора разработать проект капитального ремонта Дома культуры, а также представить министерству образования, науки, культуры и спорта план для развития деятельности Дома культуры и расширения существующих кружков.
На состоявшейся в мэрии встрече были обсуждены реализуемые в укрупненной общине Вайк программы, существующие проблемы и дальнейшие шаги по их решению. Премьер-министр также поручил представить программу капитального ремонта системы орошения, которая будет реализована при финансировании правительства.
Также были затронуты реализуемая правительством программа строительства школ и вопрос привлечения детей из населенных пунктов с небольшим количеством учащихся в школы соседних населенных пунктов.
“Мы строим дорогу, ведущую от села к образовательному комплексу, обеспечиваем транспортом, возим детей в школу за счет государства, вечером отвозим их домой. Школа не для деревни, школа для ребенка и после окончания школы он должен иметь возможность обеспечить свои жизненные потребности. Для этого нужно получить нормальное образование. Мы реализуем демографическую программу, если количество детей благодаря нашей демографической стратегии и другим программам в этом селе увеличится, мы там и построим школу. Сейчас в Ехегнадзоре есть медицинский центр, посмотрим, если он будет перегружен, построим медицинский центр в Вайке и так далее. Это правильный путь.
Сегодня в республике не закрывается ни одна школа, сегодня школы строятся. И после реализации программы “300 школ” наступит очередь следующих 300. Вся школьная архитектура и структура изменятся. В образовательном комплексе должны быть надлежащие условия, укомплектованные классы, спортивный инвентарь, учебные материалы, среда, поскольку образование – это среда. Образование связано не только с книгами, образование также связано с обществом.
Там, где мы строим школу, реализуем также программу амбулатории и дорог, чтобы было здравоохранение, образование, помимо школы также должно быть дошкольное учреждение, а также программа строительства жилья “16 млн драмов”, чтобы у нас была демографическая кульминация”, — сказал премьер-министр и отметил важность аналогичных обсуждений с точки зрения выслушивания мнений и корректировки дальнейшей политики.